Úlohou kouča je pomáhať koučovanému nájsť a sformulovať si svoje ciele, ktorými sa dostane k riešeniu svojich problémov.
Čo predovšetkým očakávame od koučingu? Najčastejšie máme záujem vyriešiť svoje problémy a zmeniť to, čo už nefunguje. Dôležité pri tom je premyslieť si a stanoviť ciele, k akej zmene sa chceme prepracovať.
Efektivita v dosahovaní cieľov je ovplyvnená najmä motiváciou
Každé stretnutie s koučovaným by malo začať stanovením cieľa. Kouč vedie koučovaného, aby naformuloval svoje očakávania d samotného stretnutia. Často sa stáva, že koučovaný má predstavu o hlavnom cieli, ktorý chce dosiahnuť, ale nemá jasnú predstavu, čo sa na prebiehajúcom stretnutí bude riešiť.
„Neexistuje priaznivý vietor pre toho, kto nevie, kam sa plaví.“ – Seneca |
Kouč pomáha koučovanému prepátrať aj jeho skryté očakávania, ktoré si nemusí uvedomovať, definovať problémy a ujasniť si, aké kroky najbližšie podnikne.
Pomocné otázky:
- Čo očakávate od dnešného stretnutia?
- Čo by ste chceli dosiahnuť, vyriešiť počas nášho dnešného hodinového sedenia?
- Je ešte niečo, čo by ste si chceli z dnešného sedenia odniesť?
Ciele musia byť postavené reálne
Pri určovaní cieľov je dôležité uvedomiť si, aký cieľ si chcete sformulovať. Potrebujete, aby stanovenie cieľov bolo efektívne, a aby ste nemali len ciele pre ciele, ako sa to často stáva, pretože potom vás skôr frustrujú, demotivujú a nikam nevedú.
Rozlišujeme predovšetkým 2 druhy cieľov:
- Konečný cieľ
- Výkonnostný cieľ
Konečný cieľ – je hlavný motív, dôvod riešenia vášho problému, správania či situácie. Cieľom môže byť napríklad: dosiahnutie vedúceho postavenia na trhu, stať sa kvalitným manažérom, vyriešiť konflikt na mojom oddelení, získať zlatú medailu, zvýšiť zisk vašej spoločnosti, atď. .
Výkonnostný cieľ – pri ňom je dôležité najskôr určiť si výkonnosť, ktorá by pomohla dosiahnuť konečný cieľ. Keďže jeho dosiahnutie je závislé najmä od vás, musí byť postavený reálne, ale zároveň tak, aby bolo možné dosiahnuť aj želateľný pokrok.
Napríklad ak si poviete, že chcete dosiahnuť prvé miesto na šampionáte, nebude stačiť, ak si nastavíte výkonnostný tréning len na 2 dni v týždni, a bez určenia dosahovaného zlepšenia (napr. zlepšenie času o 2 sec.). Sú to vlastne premyslené kroky a méty, ktoré potrebujete dosiahnuť, aby ste sa prepracovali ku konečnému cieľu.
Pri plnení cieľov je užitočné si po čase pripomenúť, čo vás priviedlo k rozhodnutiu začať so zmenou, či dosiahnuť cieľ. Druhou dôležitou otázkou, ktorou by ste si mali zodpovedať, je, koľko úsilia ste naozaj ochotní vynaložiť na dosiahnutie cieľa. To určuje vašu motiváciu a rýchlosť, akou sa k výsledku dokážete prepracovať.
Ako dobehnúť do cieľa
Existuje niekoľko parametrov, ktoré určujú úspešnosť v dosiahnutí cieľov. Väčšinu ľudí napadne kritérium merateľnosti a konkrétnosti, či správneho načasovania, keďže sú na to zvyknutí zo súčasného spôsobu plnenia úloh. Efektivita je však ovplyvnená najmä motiváciou človeka, a preto je dôležité, aby sa medzi ďalšími kritériami objavili aj také, akým je pozitívne naformulovanie dosahovaného cieľa. To znamená, že si nepoviete „nechcem mať už neúspešnú komunikáciu s kolegami“.
Nahradíte ho pozitívnym cieľom, ako napr.: Mojím cieľom je dosiahnuť efektívnu, presvedčivú, rešpektujúcu sa komunikáciu v práci smerom k sebe aj okoliu. Medzi ďalšie kritériá patria aj správne pochopenie, náročnosť cieľa a taktiež, aby bol v súlade s etikou a hodnotami človeka.
Ako bolo spomínané v predchádzajúcich článkoch, koučing je umením aj alchýmiou zároveň. Kladie vysoké nároky na kouča ako sprievodcu, a zároveň na prístup a motiváciu koučovaného. V seriáli sme sa pozreli len na niektoré vybrané témy, keďže problematika koučingu je omnoho širšia.
Koučing je veľmi užitočný spôsob pre vyriešenie problémov a zlepšenie komunikácie a vedenia ľudí. Vnáša ľudskosť a záujem o človeka. Pomáha mu vytvárať vo svojom živote trvalé zmeny a dosahovať želané úspechy. Môže sa stať úspešným nástrojom každého manažéra, lídra, či seba samého.