Predseda KDH a podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ sa stal členom poradného tímu podpredsedu Európskej komisie, ktorý je zodpovedný za agendu priemyslu a podnikania, Antonia Tajaniho.
Ten má na starosti prípravu programu Európskej únie na roky 2014 – 2020 za oblasť inovácií, rozvoja priemyslu a technológií.
Podľa Figeľa nestačí byť európsky priemer
V súčasnosti je Ján Figeľ ako jeden z 12 expertov prizývaný ku konzultáciám a odbornej participácii na definovaní novej priemyselnej politiky EÚ pre budúce desaťročie. Európa sa podľa Figeľa musí aktívne a účinnejšie prihlásiť k podpore inovácií, tvorivosti a k rozvoju podnikania. „Inak oslabí svoju konkurencieschopnosť a svoje postavenie v globalizujúcom sa svete. Treba zastaviť negatívne, odstredivé trendy, ktoré znamenajú presúvanie vedy a výskumu z Európy do USA, priemyselnej výroby do Číny, poľnohospodárstva do Brazílie, služieb do Indie. Európa nemôže zostať priestorom starých a vzácnych kultúrnych pamiatok bez schopnosti modernizovať svoj priemysel a služby, konkurovať a hospodársky ďalej rásť,“ povedal Figeľ pre agentúru SITA.
To, čo sa týka EÚ, týka sa podľa predsedu KDH aj Slovenska. „Či chceme alebo nie, zdieľame mnohé problémy i riziká. Žiaľ, negatívne trendy a ukazovatele v oblasti inovácií, podpory vedy a výskumu, kvality vzdelávania, zamestnanosti mladých a kvality podnikateľského prostredia posúvajú Slovensko k problémovým štátom dvadsaťsedmičky,“ konštatoval. Podľa neho nestačí sledovať priemer medzi štátmi. Treba si brať príklad z najlepších.
Veľa inšpirácie môžu v týchto oblastiach ponúknuť Slovensku populáciou podobné, vyše päťmiliónové Dánsko a Fínsko. „Zvýhodňovanie inovácií, dostupnosť financií a úverov, kvalita ľudských zdrojov, lepšie riadenie a medzinárodná participácia, menej podnikateľskej byrokracie – to sú rozhodujúce oblasti pre vznik nových úspešných firiem s globálnym dosahom. Slovensko má takéto úspešné príklady. Skutočný úspech nepotrebuje vládne stimuly, ale seriózne podnikateľské prostredie, odvahu, pracovitosť a invenciu,“ zdôraznil.
Cez tvorivosť a inovácie vedie podľa lídra kresťanských demokratov cesta z krízy. „Slovensko by si ju malo osvojiť tiež, ak chce naraz a v krátkom čase zvládnuť dva zdanlivo nespojiteľné ciele a to zabezpečiť konsolidáciu deficitných verejných financií, teda striedmejšie hospodáriť, a zároveň udržiavať výraznejší rast ekonomiky,“ povedal s tým, že KDH pripravuje viacero legislatívnych návrhov pre riešenie rekordne vysokej a rastúcej nezamestnanosti. V apríli ich plánuje prerokovať s ekonomickými a sociálnymi partnermi v rámci Okrúhleho stola o zamestnanosti. Jedným z nich je predloženie nového, dnes neexistujúceho zákona o podpore rodinného podnikania.
Figeľ bol ako člen Európskej komisie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a mládež, iniciátorom nových projektov v rámci podpory vzdelávania a inovačnej politiky Európskej únie. Štartoval excelentný program pre medzinárodnú mobilitu študentov Erasmus Mundus. Bol tiež zodpovedný za vytvorenie EIT – Európskeho inovačného a technologického inštitútu. Táto nová inštitúcia s modernou formou spolupráce medzi univerzitami, výskumnými centrami a podnikmi v Európe sa rozvíja od roku 2008. Založil aj pravidelné Fórum EÚ pre dialóg a partnerstvo medzi univerzitami a podnikmi (EU University-Budsiness Forum).