Vykonáva vaša firma školenie ochrany pred požiarmi?
Ako zamestnávateľ máte povinnosť zabezpečiť preškolovanie zamestnancov v oblasti ochrany pred požiarmi.
Zamestnávatelia majú povinnosť preškolovať zamestnancov o ochrane pred požiarmi
Povinnosť školenia zamestnancov o ochrane pred požiarmi (OPP) vyplýva zamestnávateľom z Vyhlášky Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o požiarnej prevencii. Rovnaký predpis ustanovuje aj povinnosti odbornej prípravy protipožiarnych hliadok.
Dôležité vedieť
- Školenie je potrebné vykonať minimálne jedenkrát za 24 mesiacov.
- Školenie novoprijatých zamestnancov o ochrane pred požiarmi zabezpečí právnická osoba alebo fyzická osoba-podnikateľ po ich zaradení na pracovisko pred začatím práce.
- Školeniu podliehajú aj osoby, ktoré sa s vedomím právnickej osoby alebo fyzickej osoby-podnikateľa zdržujú v jej objektoch na účel vykonávania činností pre túto právnickú osobu alebo fyzickú osobu-podnikateľa alebo na účel ubytovania po dobu dlhšiu ako 30 po sebe nasledujúcich kalendárnych dní.
- Dokladom o vykonaní tejto povinnosti je záznam zo školenia a prezenčná listina.
Účelom školenia OPP je oboznamovať zamestnancov
- s požiadavkami ochrany pred požiarmi v objektoch,
- so všeobecnými požiadavkami ochrany pred požiarmi v objektoch a priestoroch objednávateľa,
- s výkladom o nebezpečenstve vzniku požiaru charakteristickom pre príslušné pracovisko, najmä o protipožiarnych opatreniach na pracovisku, požiarnom poriadku pracoviska, zabezpečení ochrany pred požiarmi pri technologických procesoch, skladovaní horľavých látok a o pracovnej disciplíne vo vzťahu k ochrane pred požiarmi,
- s rozmiestnením hasiacich zariadení, hasiacich prístrojov, spojovacích prostriedkov a ďalších vecných prostriedkov ochrany pred požiarmi na pracovisku a so spôsobom ich použitia, ako aj s rozmiestnením hlavných vypínačov elektrickej energie a uzáverov vody a plynu,
- so spôsob vyhlasovania požiarneho poplachu na pracoviskách, povinnosti zamestnancov pri vzniku požiaru vyplývajúce z požiarnych poplachových smerníc a z požiarneho evakuačného plánu.
Náležitosti dokumentácie
V zmysle legislatívnych usmernení je potrebné, aby zamestnávateľ mal k školeniu dokumentáciu, obsahujúcu:
- termíny vykonania príslušných školení,
- naplnenie obsahovej stránky školenia,
- naplnenie rozsahu predmetného školenia,
- preukázania účasti zamestnancov na predmetnom školení.
Dôležitým faktorom je tiež uvedenie mena a priezviska osoby, ktorá školenie vykonala (technik požiarnej ochrany) a jeho podpis. |
---|
OPP v mimopracovnom čase
- Osoby zabezpečujúce ochranu pred požiarmi v mimopracovnom čase musia prejsť školením minimálne raz za 12 mesiacov.
- Ich vedomosti sa overujú testom.
Odborná príprava protipožiarnych hliadok
Odbornú prípravu zamestnancov zaradených do protipožiarnych hliadok tvorí teoretická časť a praktická časť.
- Teoretická časť odbornej prípravy protipožiarnej hliadky je zameraná najmä na oboznámenie sa s jej úlohami, s nebezpečenstvom vzniku požiaru na pracoviskách právnickej osoby alebo fyzickej osoby-podnikateľa, s dokumentáciou ochrany pred požiarmi právnickej osoby alebo fyzickej osoby-podnikateľa a so spôsobom vyhlásenia požiarneho poplachu a privolania pomoci.
- Praktická časť je zameraná najmä na oboznámenie sa s rozmiestnením a s použitím hasiacich prístrojov, hasiacich zariadení a spojovacích prostriedkov, zariadení na zabránenie šírenia požiaru, so spôsobom a s cestami evakuácie.
Odborná príprava protipožiarnej hliadky sa vykonáva raz za 12 mesiacov, ak právnická osoba alebo fyzická osoba-podnikateľ neurčí kratšiu lehotu.
Odbornú prípravu protipožiarnych hliadok vykonáva technik požiarnej ochrany. Odbornú spôsobilosť technika požiarnej ochrany overuje a osvedčenie o odbornej spôsobilosti technika požiarnej ochrany vydáva územne príslušné krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru.
Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB, ktorá poskytuje podnikateľom dostupnejšie podnikateľské úvery. Ak máte záujem o výhodnejšie a jednoduchšie dostupné financovanie vášho podnikania, kliknite TU.