Deliaca mreža do auta – čo novela zákona z roku 2012 uľahčila a aké zmeny priniesla? Ako je to s deliacou mriežkou v automobiloch dnes a koľko to stojí?
Ako postupovať, ak chcete mriežku demontovať a aké náklady sú s tým spojené?
Ťahákom na kúpu auta s mriežkou bol odpočet dane
Mnoho firiem a živnostníkov s obľubou kupovalo motorové vozidlá prerobené z kategórie M1(osobné vozidlá) na N1 (nákladné vozidlá), a to s cieľom
odpočtu DPH. Ich jedinou nevýhodou bolo nutné osadenie deliacej mreže, ktorá v mnohých prípadoch variabilné použitie vozidla skôr obmedzila, zhoršila estetickú stránku vozidla a zhoršovala výhľad šoféra dozadu. Odpočet 19% z ceny auta bol pre mnohých živnostníkov a firmy dostatočným dôvodom na výber vozidla z kategórie N1, ktoré sa odlišovali prakticky len mriežkou či počtom miest na sedenie.
Zásadná zmena nastala v roku 2010, kedy si firmy a živnostníci mohli začať uplatňovať odpočet DPH aj na osobné vozidlá, teda vozidlá kategórie M1. Po tomto opatrení samozrejme začal záujem o vozidlá N1 s deliacou mrežou klesať a v súčasnosti sa z tejto kategórie predávajú najmä vozidlá, ktoré naozaj slúžia na prepravu tovaru – skriňové dodávky, resp. malé dodávky na prepravu ľahšieho nákladu. Deliaca mreža v aute je tak už naozaj praktickou súčasťou výbavy.
Koniec éry deliacej mriežky
Definitívnym krokom, ktorý nás zbavil priečkových systémov (mriežok) v „
osobných vozidlách“ N1 zakúpených pred rokom 2010 je novela zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. Táto zmena nadobudla účinnosť 1. marca 2012. Ukončila tak éru priečkových systémov a výrazne zjednodušila proces odstránenia mriežky.
Dovtedy bolo pre demontáž potrebné najmä silné odhodlanie a veľa času stráveného pri študovaní administratívy. Bez žiadosti o prestavbu z kategórie N1 na M1, ktorá zahŕňala celý rad „papierovačiek“ a poplatkov, to totiž nebolo možné. Novelou zákona sa proces zjednodušil a odstránenie deliacej mreže je možné urobiť aj bez prestavby na kategóriu M1.
Demontáž a náklady s tým spojené
Aké úkony musí majiteľ
vozidla N1 s mrežou spraviť dnes, aby sa mreže na svoje náklady zbavil? Ak priečku nemá zapísanú v osvedčení o evidencii, stačí ju demontovať. Ak ju zapísanú má, musí najprv požiadať o výmaz tohto záznamu.
Deliace priečky sú na vozidlách N1 dvoch druhov. Väčšinou ide o montovateľnú priečku, ktorú je možno pomocou náradia demontovať a naspäť namontovať. Takúto priečku viete demontovať aj svojpomocne a nestojí vás to prakticky nič. Existujú však aj priečky, ktoré sú ku karosérii vozidla privarené a nie je ich možné demontovať, lebo nahradili niektorý z priečnych stužujúcich nosníkov. V takomto prípade sa poraďte s odborníkmi zo servisu.
Čo ak je mriežka zapísaná v osvedčení o evidencii?
Z novely vyplýva, že každý, kto má v technickom preukaze zapísaný priečkový systém, môže požiadať obvodný úrad dopravy, podľa svojho miesta trvalého pobytu alebo
sídla firmy, o zmenu vo „veľkom technickom preukaze“. Obvodný úrad mu potom vydá nové osvedčenie.
Prevádzkovateľ vozidla je potom povinný do 15 dní odo dňa vydania nového osvedčenia o evidencii časť II podľa odseku 3 oznámiť vykonanú zmenu príslušnému orgánu Policajného zboru, ktorý v osvedčení o evidencii časť II vykoná evidenčný úkon.
Nové osvedčenie o evidencii vám vydajú aj na počkanie, záleží to od počtu žiadostí a miesta bydliska. Týmto sa to ale nekončí. Pripravte sa na to, že ste povinný zmenu do 15 dní nahlásiť polícií, kde vám do technického preukazu zapíšu potrebné údaje, ktoré obvodný úrad zapisovať nemôže.
Postup z praxe
Najprv musíte navštíviť obvodný úrad dopravy. Nezabudnite si so sebou vziať:
- žiadosť o zrušenie zápisu priečkového systému (možné stiahnuť zo stránky príslušného obvodného úradu)
- originál osvedčenia o evidencii vozidla, II. papierovú časť ak máte nový druh osvedčenia
- originál a fotokópiu dokladu o platnej technickej a emisnej kontrole, ak je auto staršie ako 4 roky
- fotografiu výrobného štítku s VIN číslom vozidla, pokiaľ taký nemáte, tak aspoň fotografiu samotného VIN čísla. Fotografia môže byť klasická, alebo vytlačená na tlačiarni. Pozor: opísať VIN číslo nestačí!
- kolky v hodnote 6 eur
- preukaz totožnosti
- pečiatku, ak ste podnikateľ alebo právnická osoba (a máte ju v podpisovom vzore)
- ak ste právnická osoba, tak originál a fotokópiu výpisu z obchodného registra
- ak nie je auto vaše, respektíve nie ste konateľom, tak aj splnomocnenie
Na políciu si pripravte tieto doklady:
- žiadosť o výkon zmeny – odhlásenie motorového (prípojného) vozidla (dostupná je aj na internetovej stránke ministerstva vnútra)
- originál a kópiu originálu nového osvedčenia o evidencii – doklad, ktorý ste dostali na úrade dopravy
- originál osvedčenia o evidencii vozidla, II. papierovú časť ak máte nový druh osvedčenia
- kolky v hodnote 6 eur
- preukaz totožnosti
- pečiatku, ak ste podnikateľ alebo právnická osoba (a máte ju v podpisovom vzore)
- ak ste právnická osoba, tak originál a fotokópiu výpisu z obchodného registra
- bielu kartičku z poistky (k nahliadnutiu)
- ak nie je auto vaše, respektíve nie ste konateľom, tak aj splnomocnenie
Komu povinnosť deliacej mriežky zostáva a koľko to stojí
Povinnosť mať priečkový systém ostáva vozidlám kategórie N1, ktoré nevychádzajú z M1 a sú prevažne určené na prevoz nákladov. To preto, lebo predmety by pri kolízii či jazde mohli ohroziť vodiča. Takéto automobily majú deliacu mriežku už z výroby a cena priečky je zahrnutá v cene vozidla. Nie je nutné nič domontovať, súčasťou vozidla pri preberaní je aj spomínaná deliaca mriežky.