Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

S odstránením deliacej mriežky v automobiloch sú papierovačky

S odstránením deliacej mriežky v automobiloch sú papierovačky
Fotobanka Pixmac
4. februára 2013 Zdroj Podnikam.SK, LM Tlačiť

Deliaca mreža do auta – čo novela zákona z roku 2012 uľahčila a aké zmeny priniesla? Ako je to s deliacou mriežkou v automobiloch dnes a koľko to stojí?

Ako postupovať, ak chcete mriežku demontovať a aké náklady sú s tým spojené?

Ťahákom na kúpu auta s mriežkou bol odpočet dane

Mnoho firiem a živnostníkov s obľubou kupovalo motorové vozidlá prerobené z kategórie M1(osobné vozidlá) na N1 (nákladné vozidlá), a to s cieľom odpočtu DPH. Ich jedinou nevýhodou bolo nutné osadenie deliacej mreže, ktorá v mnohých prípadoch variabilné použitie vozidla skôr obmedzila, zhoršila estetickú stránku vozidla a zhoršovala výhľad šoféra dozadu. Odpočet 19% z ceny auta bol pre mnohých živnostníkov a firmy dostatočným dôvodom na výber vozidla z kategórie N1, ktoré sa odlišovali prakticky len mriežkou či počtom miest na sedenie.
Zásadná zmena nastala v roku 2010, kedy si firmy a živnostníci mohli začať uplatňovať odpočet DPH aj na osobné vozidlá, teda vozidlá kategórie M1. Po tomto opatrení samozrejme začal záujem o vozidlá N1 s deliacou mrežou klesať a v súčasnosti sa z tejto kategórie predávajú najmä vozidlá, ktoré naozaj slúžia na prepravu tovaru – skriňové dodávky, resp. malé dodávky na prepravu ľahšieho nákladu. Deliaca mreža v aute je tak už naozaj praktickou súčasťou výbavy.

Koniec éry deliacej mriežky

Definitívnym krokom, ktorý nás zbavil priečkových systémov (mriežok) v „osobných vozidlách“ N1 zakúpených pred rokom 2010 je novela zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. Táto zmena nadobudla účinnosť 1. marca 2012. Ukončila tak éru priečkových systémov a výrazne zjednodušila proces odstránenia mriežky.
Dovtedy bolo pre demontáž potrebné najmä silné odhodlanie a veľa času stráveného pri študovaní administratívy. Bez žiadosti o prestavbu z kategórie N1 na M1, ktorá zahŕňala celý rad „papierovačiek“ a poplatkov, to totiž nebolo možné. Novelou zákona sa proces zjednodušil a odstránenie deliacej mreže je možné urobiť aj bez prestavby na kategóriu M1.

Demontáž a náklady s tým spojené

Aké úkony musí majiteľ vozidla N1 s mrežou spraviť dnes, aby sa mreže na svoje náklady zbavil? Ak priečku nemá zapísanú v osvedčení o evidencii, stačí ju demontovať. Ak ju zapísanú má, musí najprv požiadať o výmaz tohto záznamu.
Deliace priečky sú na vozidlách N1 dvoch druhov. Väčšinou ide o montovateľnú priečku, ktorú je možno pomocou náradia demontovať a naspäť namontovať. Takúto priečku viete demontovať aj svojpomocne a nestojí vás to prakticky nič. Existujú však aj priečky, ktoré sú ku karosérii vozidla privarené a nie je ich možné demontovať, lebo nahradili niektorý z priečnych stužujúcich nosníkov. V takomto prípade sa poraďte s odborníkmi zo servisu.

Čo ak je mriežka zapísaná v osvedčení o evidencii?

Z novely vyplýva, že každý, kto má v technickom preukaze zapísaný priečkový systém, môže požiadať obvodný úrad dopravy, podľa svojho miesta trvalého pobytu alebo sídla firmy, o zmenu vo „veľkom technickom preukaze“. Obvodný úrad mu potom vydá nové osvedčenie.
Prevádzkovateľ vozidla je potom povinný do 15 dní odo dňa vydania nového osvedčenia o evidencii časť II podľa odseku 3 oznámiť vykonanú zmenu príslušnému orgánu Policajného zboru, ktorý v osvedčení o evidencii časť II vykoná evidenčný úkon.
Nové osvedčenie o evidencii vám vydajú aj na počkanie, záleží to od počtu žiadostí a miesta bydliska. Týmto sa to ale nekončí. Pripravte sa na to, že ste povinný zmenu do 15 dní nahlásiť polícií, kde vám do technického preukazu zapíšu potrebné údaje, ktoré obvodný úrad zapisovať nemôže.

Postup z praxe

Najprv musíte navštíviť obvodný úrad dopravy. Nezabudnite si so sebou vziať:
 • žiadosť o zrušenie zápisu priečkového systému (možné stiahnuť zo stránky príslušného obvodného úradu)
 • originál osvedčenia o evidencii vozidla, II. papierovú časť ak máte nový druh osvedčenia
 • originál a fotokópiu dokladu o platnej technickej a emisnej kontrole, ak je auto staršie ako 4 roky
 • fotografiu výrobného štítku s VIN číslom vozidla, pokiaľ taký nemáte, tak aspoň fotografiu samotného VIN čísla. Fotografia môže byť klasická, alebo vytlačená na tlačiarni. Pozor: opísať VIN číslo nestačí!
 • kolky v hodnote 6 eur
 • preukaz totožnosti
 • pečiatku, ak ste podnikateľ alebo právnická osoba (a máte ju v podpisovom vzore)
 • ak ste právnická osoba, tak originál a fotokópiu výpisu z obchodného registra
 • ak nie je auto vaše, respektíve nie ste konateľom, tak aj splnomocnenie
Na políciu si pripravte tieto doklady:
 • žiadosť o výkon zmeny – odhlásenie motorového (prípojného) vozidla (dostupná je aj na internetovej stránke ministerstva vnútra)
 • originál a kópiu originálu nového osvedčenia o evidencii – doklad, ktorý ste dostali na úrade dopravy
 • originál osvedčenia o evidencii vozidla, II. papierovú časť ak máte nový druh osvedčenia
 • kolky v hodnote 6 eur
 • preukaz totožnosti
 • pečiatku, ak ste podnikateľ alebo právnická osoba (a máte ju v podpisovom vzore)
 • ak ste právnická osoba, tak originál a fotokópiu výpisu z obchodného registra
 • bielu kartičku z poistky (k nahliadnutiu)
 • ak nie je auto vaše, respektíve nie ste konateľom, tak aj splnomocnenie

Komu povinnosť deliacej mriežky zostáva a koľko to stojí

Povinnosť mať priečkový systém ostáva vozidlám kategórie N1, ktoré nevychádzajú z M1 a sú prevažne určené na prevoz nákladov. To preto, lebo predmety by pri kolízii či jazde mohli ohroziť vodiča. Takéto automobily majú deliacu mriežku už z výroby a cena priečky je zahrnutá v cene vozidla. Nie je nutné nič domontovať, súčasťou vozidla pri preberaní je aj spomínaná deliaca mriežky.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Auto v podnikaní

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X