(*aktualizované o vyjadrenia analytikov)
Ako ďalej informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), medziročne sa miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac zvýšila o 0,85 percentuálneho bodu. Počet uchádzačov o zamestnanie schopných ihneď nastúpiť do práce dosiahol 390 111 osôb. Medzimesačne sa tak zvýšil o 13 473 osôb a medziročne vzrástol o 27 683 osôb.
Podľa makroekonóma VÚB banky Andreja Aradyho počas štvrtého kvartálu minulého roka vzrástol celkový počet nezamestnaných registrovaných na úradoch práce o viac ako 23 tisíc v porovnaní s 9 tisícmi z rovnakého obdobia spred roku. „Najvýraznejší nárast počtu nezamestnaných by však zrejme už mohol byť za nami,“ uviedol. Časť zo spomínaného nárastu totižto možno podľa neho pripísať snahe zamestnávateľov vzhľadom na zmeny Zákonníka práce predísť vyšším nákladom pri prepúšťaní zamestnancov od 1. januára, ktorí tak presunuli časť neskôr zamýšľaných výpovedí už do konca minulého roku.
Analytici vinia aj nový Zákonník práce
„Nasledujúce mesiace by tak mohli priniesť čiastočnú kompenzáciu v podobe miernejšieho nárastu nezamestnaných,“ uviedol Arady. Slabý ekonomický rast, prípadne stagnácia, rastúce dane a príspevky do sociálneho zabezpečenia spolu s prísnejším
Zákonníkom práce sú podľa makroekonóma VÚB banky brzdou v tvorbe nových pracovných miest, ale aj rastu miezd. Arady očakáva, že miera nezamestnanosti tak bude naďalej stúpať.
„Najnovší rast nezamestnanosti opäť prekonal naše očakávania na úrovni 14 %, ako aj priemer odhadov trhu, zhodne 14,2 %,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž. K rastu nezamestnanosti na konci roka podľa neho prispeli dva hlavné faktory. Prvým z nich je ekonomické spomalenie v dôsledku zhoršujúcej sa situácie v eurozóne, ktoré je viditeľné najmä na poklesoch priemyselnej produkcie v posledných mesiacoch.
Počet nezamestnaných ešte porastie
„Ďalším výrazným faktorom je zrejme novela Zákonníka práce, vďaka ktorej firmy presúvali plánované prepúšťania z roka 2013 už na koniec roka 2012, aby sa tak vyhli povinnosti platiť zamestnancom vyššie odstupné,“ tvrdí Baláž. Očakáva, že nezamestnanosť by sa v nasledujúcich mesiacoch mohla pohybovať v okolí súčasných úrovní, resp. iba veľmi mierne rásť, nakoľko väčšina plánovaných prepúšťaní sa pravdepodobne zrealizovala už vlani.
Ako uviedol analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub, rast miery nezamestnanosti na Slovensku možno očakávať aj v januári tohto roka. December a január sú totiž podľa neho dva mesiace, kedy nezamestnanosť vrcholí. „Sezónne práce prakticky neexistujú, ako v stavebníctve, tak aj v poľnohospodárstve, a preto nezamestnanosť nemá žiadnu brzdu, ktorá by jej hodnoty pomáhala tlmiť,“ tvrdí . December pritom podľa Kozuba býva z hľadiska nezamestnanosti spravidla ešte mierne lepší ako január, vďaka vianočnej sezóne.
Najviac nezamestnaných je v Rimavskej Sobote
Miera evidovanej nezamestnanosti medzimesačne vzrástla vo všetkých krajoch na Slovensku. Najvýraznejší medzimesačný nárast miery nezamestnanosti, o 0,82 percentuálneho bodu na 20,81 %, vykázal Banskobystrický kraj. Nadpriemernú úroveň miery evidovanej nezamestnanosti dosiahol ešte Prešovský kraj s 20,66 % a Košický kraj s 19,58 %. Na okresnej úrovni posledný mesiac vlaňajška pokles miery nezamestnanosti nastal v piatich okresoch, v 73 okresoch bol zaznamenaný nárast miery evidovanej nezamestnanosti a v jednom okrese miera nezamestnanosti zostala úrovni novembra minulého roka. „Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola zaznamenaná v okrese Rimavská Sobota (35,59 %). Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti dosiahol okres Bratislava I, a to 4,15 %,“ informuje ústredie práce.