Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Miera nezamestnanosti na Slovensku prekročila 14 %

Miera nezamestnanosti na Slovensku prekročila 14 %
Ilustračné foto SITA
21. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku v decembri minulého roka medzimesačne vzrástla o 0,50 percentuálneho bodu na 14,44 %.

 
Nezamestnanosť tak bola na konci minulého mesiaca naďalej najvyššia od mája 2004, kedy dosiahla 14,47 %.
 

Nezamestnanosť vzrástla vo všetkých krajoch

(*aktualizované o vyjadrenia analytikov)
 
Ako ďalej informovalo Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR), medziročne sa miera evidovanej nezamestnanosti minulý mesiac zvýšila o 0,85 percentuálneho bodu. Počet uchádzačov o zamestnanie schopných ihneď nastúpiť do práce dosiahol 390 111 osôb. Medzimesačne sa tak zvýšil o 13 473 osôb a medziročne vzrástol o 27 683 osôb. 
 
 
 
Podľa makroekonóma VÚB banky Andreja Aradyho počas štvrtého kvartálu minulého roka vzrástol celkový počet nezamestnaných registrovaných na úradoch práce o viac ako 23 tisíc v porovnaní s 9 tisícmi z rovnakého obdobia spred roku. „Najvýraznejší nárast počtu nezamestnaných by však zrejme už mohol byť za nami,“ uviedol. Časť zo spomínaného nárastu totižto možno podľa neho pripísať snahe zamestnávateľov vzhľadom na zmeny Zákonníka práce predísť vyšším nákladom pri prepúšťaní zamestnancov od 1. januára, ktorí tak presunuli časť neskôr zamýšľaných výpovedí už do konca minulého roku.
 

Analytici vinia aj nový Zákonník práce

„Nasledujúce mesiace by tak mohli priniesť čiastočnú kompenzáciu v podobe miernejšieho nárastu nezamestnaných,“ uviedol Arady. Slabý ekonomický rast, prípadne stagnácia, rastúce dane a príspevky do sociálneho zabezpečenia spolu s prísnejším Zákonníkom práce sú podľa makroekonóma VÚB banky brzdou v tvorbe nových pracovných miest, ale aj rastu miezd. Arady očakáva, že miera nezamestnanosti tak bude naďalej stúpať. 
 
„Najnovší rast nezamestnanosti opäť prekonal naše očakávania na úrovni 14 %, ako aj priemer odhadov trhu, zhodne 14,2 %,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Martin Baláž. K rastu nezamestnanosti na konci roka podľa neho prispeli dva hlavné faktory. Prvým z nich je ekonomické spomalenie v dôsledku zhoršujúcej sa situácie v eurozóne, ktoré je viditeľné najmä na poklesoch priemyselnej produkcie v posledných mesiacoch.
 

Počet nezamestnaných ešte porastie

„Ďalším výrazným faktorom je zrejme novela Zákonníka práce, vďaka ktorej firmy presúvali plánované prepúšťania z roka 2013 už na koniec roka 2012, aby sa tak vyhli povinnosti platiť zamestnancom vyššie odstupné,“ tvrdí Baláž. Očakáva, že nezamestnanosť by sa v nasledujúcich mesiacoch mohla pohybovať v okolí súčasných úrovní, resp. iba veľmi mierne rásť, nakoľko väčšina plánovaných prepúšťaní sa pravdepodobne zrealizovala už vlani. 
 
Ako uviedol analytik spoločnosti Home Credit Michal Kozub, rast miery nezamestnanosti na Slovensku možno očakávať aj v januári tohto roka. December a január sú totiž podľa neho dva mesiace, kedy nezamestnanosť vrcholí. „Sezónne práce prakticky neexistujú, ako v stavebníctve, tak aj v poľnohospodárstve, a preto nezamestnanosť nemá žiadnu brzdu, ktorá by jej hodnoty pomáhala tlmiť,“ tvrdí . December pritom podľa Kozuba býva z hľadiska nezamestnanosti spravidla ešte mierne lepší ako január, vďaka vianočnej sezóne. 
 

Najviac nezamestnaných je v Rimavskej Sobote

Miera evidovanej nezamestnanosti medzimesačne vzrástla vo všetkých krajoch na Slovensku. Najvýraznejší medzimesačný nárast miery nezamestnanosti, o 0,82 percentuálneho bodu na 20,81 %, vykázal Banskobystrický kraj. Nadpriemernú úroveň miery evidovanej nezamestnanosti dosiahol ešte Prešovský kraj s 20,66 % a Košický kraj s 19,58 %. Na okresnej úrovni posledný mesiac vlaňajška pokles miery nezamestnanosti nastal v piatich okresoch, v 73 okresoch bol zaznamenaný nárast miery evidovanej nezamestnanosti a v jednom okrese miera nezamestnanosti zostala úrovni novembra minulého roka. „Najvyššia miera evidovanej nezamestnanosti bola zaznamenaná v okrese Rimavská Sobota (35,59 %). Najnižšiu mieru evidovanej nezamestnanosti dosiahol okres Bratislava I, a to 4,15 %,“ informuje ústredie práce.

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X