Ako zostať vo forme a zdravý, aj keď pracujete z domu? Užitočné tipy
Na práci z domu je niečo principiálne vyhovujúce a uspokojujúce. Nielenže má človek svoj komfort, napríklad VIP vstup do vlastnej kúpeľne či možnosť pracovať aj v pohodlnej pyžame, na niektorých veciach ušetrí (trebárs dáždnik). Aj napriek početným výhodám má však dlhodobý home office svoje nepriaznivé účinky. Zostať zdravý a šťastný je totiž akosi ťažšie.
Jednoduché zmeny v dennej rutine budú mať priaznivý vplyv na vaše zdravie
Až príliš ľahký prístup do chladničky, minimálna socializácia a spisy/správy roztrúsené po podlahe obývačky, to sú všetko veci, ktoré môžu mať škodlivý vplyv na celkovú – psychickú i fyzickú – pohodu človeka.
Samozrejme, dá sa to veľmi ľahko napraviť pomocou pár jednoduchých zmien v dennej rutine. A každý, kto to vyskúša, sa na vlastnej koži presvedčí o tom, že pracovať z domu a zároveň byť v najlepšej forme je rozhodne možné.
1. Stoly s bežiacim pásom
Tieto stoly sa síce môžu zdať trochu drahé, ale buďte si istý, že ide o investíciu do vášho zdravia. Podľa štúdie, ktorú vykonal Avner Ben-Ner, profesor na univerzite v Minnesote, stoly s bežiacim pásom majú pozitívny vplyv na zvyšovanie produktivity práce.
2. Stojace stoly
Keď už sme načali tému stolov, bolo by nenáležité nezmieniť sa o „stojacich stoloch“ ako o alternatíve k obyčajným pracovným stolom. Stáť pri práci síce môže vyzerať trochu nepohodlne pri, ale istý výskum ukázal, že ľudia, ktorí pracujú za takýmto stolom, redukujú riziko obezity, diabetes II. typu a rakovinu. Ak vás toto nepresvedčilo, potom vedzte, že aj Ernest Hemingway, Charles Dickens a Leonardo Da Vinci používali takéto stoly pri tvorbe svojich majstrovských kusov.
3. Zdravé občerstvenie
Najťažšou vecou, keď človek pracuje z domu, je vyhnúť sa jedeniu nezdravého jedla pod tlakom stresu. Bojovať s týmto problémom sa dá, stačí očistiť svoju kuchyňu od nezdravého jedla a doplniť zásoby v chladničke zdravým a chutným občerstvením. Ovocie, ktoré obsahuje veľa vody, zelenina, ktorá sa ľahko krája a konzumuje a proteínmi „napakované“ tyčinky sú vhodnými alternatívami. Hoci sa môže zdať zmeniť takto životný štýl až príliš radikálne, po čase si uvedomíte, že jete jahody a hrozno prosto radšej ako čokoládové sušienky.
4. Pite vodu
Okrem očistenia kuchyne od nezdravého jedla neradno počas celého dňa zabúdať na dostatočnú hydratáciu. Ak vypijete okolo osem pohárov vody denne, udržíte vaše telo dostatočne zásobované vodou. Okrem toho, že voda udrží vaše telo zdravé, pomôže vám aj znížiť chuť na maškrtenie.
5. Ustrojte sa
Ranné obliekanie sa môže podporiť vašu produktivitu a celkové duševné zdravie. Obliecť sa tak, akoby ste mali namierené do kancelárie, vás bude motivovať k práci viac ako keby ste zostali celý deň v pyžame. Nemusíte to robiť úplne každý deň, keď to však urobíte, zistíte, že sa vaše nastavenie vo vzťahu k práci zmení.
6. Vytvorte si rutinu
Plánovanie je dôležitou časťou vytvárania a údržby zdravej pracovnej rutiny. Plánovanie vašej práce na dni a hodiny na pravidelnej a trvalej báze vám pomôže organizovať si myšlienky a odradí vás od (ne)pracovania, resp. zabráni prepracovanosti. Je ľahké vyspávať každý deň do deviatej alebo aj dlhšie a pracovať potom sporadicky počas dňa, ale toto nekonzistentné plánovanie môže byť zlé pre vaše telo a normálny systém práce. Rutina totiž napriek svojej povesti môže byť aj prospešná, pretože napomáha efektívnosti a pracovnej výkonnosti.
7. Prestávka na prechádzku
Dať si každú hodinu pauzu na malú prechádzku vám pomôže nestratiť záujem o prácu, najmä pokiaľ sa pristihnete, že máte mentálny blok. Prechádzkovú pauzu si môžete spraviť vo svojom príbytku na pár minút alebo sa na 10 minút môžete prejsť okolo bloku. Pohyb na čerstvom vzduchu bude mať pozitívny účinok na vaše zdravie a podporí mozgové funkcie a kreativitu. Vitamín D, ktorý naberiete zo slnečnej energie, navyše podporí váš imunitný systém.
8. Cvičenie
Cvičenie je dôležitou súčasťou udržania si zdravia, keď pracujete z domu. Zacvičiť si, keď pracujete z domu, je dokonca ľahšie, pretože si jednoduchšie môžete urobiť pauzu. Pokiaľ cítite, že na vás prichádza nesústredenosť, rýchlo si spravte pár drepov. Raz, dvakrát týždenne sa skúste obliecť do odevu na cvičenie. Pomôže vám to k tomu, aby ste mali možnosť byť aktívny počas celého dňa. Zabehnúť si nejaký ten kilometer pred obedom alebo si dať 15-minútovú prestávku na jogu je tak totiž jednoduchšie.
9. Domáca kancelária
Jedna z najdôležitejších vecí pri práci na diaľku je vytvoriť si správny pracovný priestor doma. Mať skutočnú domácu kanceláriu alebo len kútik či stôl vám pomôže oddeliť prácu od súkromného života. Udržujte prácu v jednej časti, v jednej miestnosti, ktorú si budete spájať výhradne s prácou, a zvyšok príbytku naplňte komfortom a relaxom. To vám takisto pomôže „odpojiť“ sa od práce, keď „padla“. Balans medzi prácou a súkromným životom je kľúčový.
10. Nové miesta
Práca z domu môže spočiatku vyzerať ako výborná myšlienka, niekedy sa však potom človek cíti ako väzeň. Radšej ako by ste mali nenávidieť svoj „bezpečný prístav“, zoberte si prácu niekam inam. Ak je pre vás pridrahé (alebo príliš nepraktické napríklad kvôli vzdialenosti) pracovať v nejakých spoločných kanceláriách či v coworkingu, skúste pracovať z miestnej kaviarne alebo z verejnej knižnice. WiFi je dnes predsa už temer všade.