Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako založiť komanditnú spoločnosť v roku 2025 a aké má výhody?

komanditná spoločnosť
komanditná spoločnosť Foto: Getty Images
14. novembra 2024 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Podnikať na Slovensku sa dá založením niektorého z typov obchodných spoločností. Medzi tieto typy patrí aj komanditná spoločnosť. Komanditná spoločnosť je spoločnosť, v ktorej jeden alebo viac spoločníkov ručí za záväzky spoločnosti do výšky svojho nesplateného vkladu zapísaného v obchodnom registri (komanditisti) a jeden alebo viac spoločníkov celým svojím majetkom (komplementári). Komanditista je povinný vložiť do spoločnosti vklad vo výške určenej spoločenskou zmluvou, najmenej však vo výške 250 eur. Vklad je povinný splatiť v lehote určenej spoločenskou zmluvou, inak bez zbytočného odkladu po vzniku spoločnosti, prípadne po vzniku svojej účasti v spoločnosti. Spoločnosť nesmie komanditistom vrátiť ich vklady.

Založenie komanditnej spoločnosti

Naše obchodné právo rozlišuje medzi osobnými obchodnými spoločnosťami (napríklad verejná obchodná spoločnosť) a kapitálovými obchodnými spoločnosťami (napríklad spoločnosť s ručeným obmedzeným a akciová spoločnosť). Jedným zo základných rozdielov je ručenie, kedy pri osobnej spoločnosti podnikateľ ručí za záväzky spoločnosti neobmedzene celým svojím súkromným majetkom. Naopak pri kapitálovej spoločnosti ručí podnikateľ za záväzky spoločnosti svojím vlastným majetkom len obmedzene, v praxi v 90% prípadov však neručí súkromným majetkom vôbec. Komanditná spoločnosť je „akýsi“ zmiešaný typ spoločnosti, „niečo medzi“ osobnou a kapitálovou spoločnosťou. Táto právna forma má „niečo“ zo spoločnosti s ručeným obmedzeným a „niečo“ z verejnej obchodnej spoločnosti.

Komanditná spoločnosť je druh obchodnej spoločnosti, ktorá je založená za účelom podnikania. V komanditnej spoločnosti musia byť minimálne dvaja spoločníci. Tí sú rozdelení do dvoch skupín spoločníkov:

  • komplementári
  • komanditisti

Komplementári ručia za záväzky spoločnosti neobmedzene celý svojím majetkom (charakteristika podobná živnosti). Komanditisti ručia iba do výšky svojho vopred dohodnutého kapitálového vkladu. Túto formu podnikania je možné dobre opísať aj na základe jej histórie. Historici nám hovoria, že prvé komanditné spoločnosti vznikli už niekedy v 11. storočí v Taliansku. Vznikli z potreby financovania námorného obchodu. Komplementár tu bol obchodník, ktoré sa plavil Stredozemným morom a predával rôzne veci. Išlo o podnikateľa, ktorú ručil svojím majetkom. Na vypravenie lode a nákup tovaru však potreboval peniaze, ktoré nemal k dispozícii.

Obchodné meno spoločnosti musí obsahovať označenie „komanditná spoločnosť“, postačí však skratka „kom. spol.“ alebo „k. s.“. Ak obchodné meno spoločnosti obsahuje meno komanditistu, ručí tento komanditista za záväzky spoločnosti ako komplementár. Komplementárom a komanditistom môže byť aj právnická osoba. Mohlo by sa teda stať, že komplementárom by bola spoločnosť s ručením obmedzeným. Podnikateľ by tak disponoval komanditnou spoločnosťou s obmedzeným ručením (za záväzky spoločnosti by celým majetkom ručila podnikateľova spoločnosť s ručeným obmedzením).

Pred založením je potrebné pripraviť spoločenskú zmluvu, ktorá musí obsahovať:

  • obchodné meno a sídlo spoločnosti,
  • určenie spoločníkov uvedením názvu a sídla právnickej osoby alebo mena a bydliska fyzickej osoby,
  • predmet podnikania,
  • určenie, ktorí zo spoločníkov sú komplementári a ktorí komanditisti – pri osobách, ktoré sú komplementármi, sa uvádza aj rodné číslo fyzickej osoby alebo identifikačné číslo právnickej osoby, ak bolo pridelené, pri zahraničnej fyzickej osobe sa uvádza dátum narodenia, ak rodné číslo nebolo pridelené,
  • výšku vkladu každého komanditistu.

Návrh na zápis komanditnej spoločnosti do obchodného registra podávajú a podpisujú všetci spoločníci.

Práva a povinnosti spoločníkov

Jednu skupinu tvoria komanditisti, ktorí sa podieľajú na podnikaní komanditnej spoločnosti svojím vkladom, ktorého minimálna výška je 250 eur. Komanditisti tak do spoločnosti vkladajú peniaze, pričom za záväzky komanditnej spoločnosti ručia len do výšky vkladu, čiže sa prejavuje sa u nich znak kapitálových spoločností.

Druhú skupinu tvoria komplementári, ktorí sa podieľajú na podnikaní spoločnosti svojou osobnou účasťou a aktivitou. Za záväzky komanditnej spoločnosti ručia celým svojím majetkom, čiže sa prejavuje u nich znak osobných spoločností.

Na obchodné vedenie spoločnosti sú oprávnení iba komplementári. V ostatných záležitostiach rozhodujú komplementári spoločne s komanditistami väčšinou hlasov, pokiaľ spoločenská zmluva neurčuje inak. Pri hlasovaní má každý spoločník jeden hlas, ak spoločenská zmluva neurčuje iný počet hlasov. Na zmenu spoločenskej zmluvy je potrebný súhlas všetkých spoločníkov, ak zákon neustanovuje inak. Spoločenská zmluva môže určiť, že na prevod podielu komanditistu na inú osobu sa nevyžaduje súhlas ostatných spoločníkov. Komanditista je oprávnený nahliadať do účtovných kníh a účtovných dokladov spoločnosti a má právo na vydanie rovnopisu ročnej účtovnej závierky. Zákaz konkurencie neplatí pre komanditistu, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.

Veľmi dôležité je určenie delenia zisku. Pokiaľ toto nebude v spoločenskej zmluve ošetrené, zisk sa bude deliť podľa nasledujúceho kľúča: medzi komplementaristami a komanditistami sa zisk rozdelí v pomere 1:1. Komplementaristi si polovicu zisku k.s. následne rozdelia rovným dielom. Komanditisti si polovičku zisku k.s. rozdelia pomerne na základe peňažné vkladu do spoločnosti.Spoločenská zmluva môže určiť aj iné rozdelenie zisku.

Štatutárnym orgánom spoločnosti sú komplementári. Pokiaľ zo spoločenskej zmluvy nevyplýva niečo iné, je každý komplementár oprávnený konať za spoločnosť samostatne. Komanditista ručí za záväzky zo zmlúv, ktoré v mene spoločnosti uzavrel bez splnomocnenia, v rovnakom rozsahu ako komplementár.

Výhody:

  • Nízka kapitalizácia, postačuje vklad len vo výške 250 eur
  • Nízka úroveň ručenia – najmä ak komplementárom je spoločnosť s ručeným obmedzeným
  • Daňové výhody – zdaňovanie sa uskutočňuje po rozdelení zisku na úrovni komplementára a na úrovni komanditistu.

Nevýhody:

  • Komplikovanosť – lebo musia byť aspoň 2 osoby, pričom každá z nich musí mať iné postavenie (V praxi sa však predmetné dá ľahko obísť, jedna osoba môže byť v spoločnosti s ručeným obmedzeným. Táto „eseročka“ bude mať pozíciu napríklad komplementára, pričom osoba pozíciu komanditistu. Jeden podnikateľ (jedna osoba) vie tak disponovať komanditnou spoločnosťou s minimálnym ručením).
277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Chcem začať podnikaťkomanditná spoločnosťPodnikamPrémiový obsahrok 2024

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X