Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Čo treba zvážiť pri prechode zo živnosti na s.r.o.

Prechod zo živnosti na s.r.o.
Fotobanka Pixmac
21. decembra 2012 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

Z dôvodu rušenia paušálnych výdavkov a odvodového zaťaženia prechádzajú mnohí živnostníci na „eseročky“. Treba však pripomenúť, že od budúceho roka budú právnické osoby zdaňované 23-percentnou sadzbou dane z príjmu

V prípade, ak sa živnosť prevádzkuje jednoduchším spôsobom, a teda živnostník nemá na „seba“ uzavretých množstvo zmlúv s partnermi, záväzky, majetok, iné, je pomerne jednoduché „zatvoriť“ živnosť a následne si „otvoriť eseročku“ a začať s využitím tejto právnej formy odznova. Horšie je to v opačnom prípade, kde podnik, či firma živnostníka pozostáva z viacerých vzťahov, majetku. Vtedy zmeniť živnosť na s.r.o. je o niečo komplikovanejšie.

Ako prejsť na „eseročku“

Mnohé samostatne zárobkov činné osoby by najradšej pokračovali vo svojej činnosti, avšak už formou „eseročky“. Tu podnikateľ naráža na problém, nakoľko v zmysle nášho právneho poriadku nemožno urobiť transformáciu živnosti na „eseročku“, pričom by sa jednoducho povedané všetky stavy podniku, či firmy živnostníka „objavili“ už v jeho novozaloženej „eseročke“. Takúto transformáciu – rozumej zmenu právnej formy podnikania  – možno napríklad urobiť pri zmene právne formy z „eseročky“ na akciovú spoločnosť. Naše právo však zmenu (transformáciu) živnosti na kapitálovú spoločnosť nepozná.

Zmluva o predaji podniku

Ako možnosť, prostredníctvom ktorej môže jedným úkonom a zmluvou presunúť celú podstatu firmy s fungujúcimi vzťahmi na novo založenú spoločnosť s ručeným obmedzením, je zmluva o predaji podniku. Podnikom možno rozumieť, v zmysle definície Obchodného zákonníka, súbor hmotných, osobných a nehmotných zložiek podnikania. K podniku patria veci, práva a iné majetkové hodnoty, ktoré patria podnikateľovi a slúžia na prevádzkovanie podniku alebo vzhľadom na svoju povahu majú tomuto účelu slúžiť.
Všetko, čo súvisí s  podnikaním živnostníka, možno zhrnúť do určitej podstaty, ktorú môžeme nazvať podnikom (napríklad môže ísť o stolára, ktorý ma dvoch zamestnancov, nehnuteľnosť/dielňu, nástroje, materiál, odberateľov, dodávateľov, uzatvorené zmluvy, know how, referencie a dobré meno, značku kvality, objednávky). Celá táto podstata sa dá zmluvou o predaji podniku „presunúť“ do novozaloženej „eseročky“. Napríklad kataster zapíše na základe tejto zmluvy prevod vlastníctva k dielni, taktiež sa postúpia pracovnoprávne vzťahy, jednoducho celý podnik získa iná osoba.
Výsledný ekonomický efekt možno prirovnať k prevodu obchodného podielu, kedy prevodom podielu v obchodnej spoločnosti z nej podnikateľ „vystupuje“ a namiesto neho preberá podiel v nej  (kupuje spoločnosť) niekto iný. Čiže taktiež pri predaji podniku dochádza k tomu, že podnikateľ ako živnostník stráca svoj podnik, firmu a teda môže zrušiť aj formálne svoju živnosť na obvodnom úrade, pričom celý podnik, firma, podstata vrátane pohľadávok, záväzkov prechádza na podnikateľa „eseročku“.

Postup pre prechod na eseročku

  1. Založenie „eseročky“
  2. Príprava zmluvy o predaji podniku a jej podpis
  3. Zrušenie živnosti

1. Založenie s.r.o.

Okrem odvodov je nespornou výhodou „eseročky“ obmedzené ručenie do výšky majetku spoločnosti. Mnoho ľudí sa však mylne domnieva, že podnikateľ v „eseročke“ ručí za svoje záväzky do výšky základného imania zapísaného v obchodnom registri. To však nie je pravda, nakoľko podnikateľ môže mať síce výšku minimálneho imania napríklad vo výške 5000 € zapísanú v obchodnom registri, ktoré sa spravidla z praxe skladá do pokladne spoločnosti na začiatku podnikania, avšak to neznamená, že touto čiastkou aj fyzicky disponuje.
Táto suma imania totiž môže byť spotrebovaná na prevádzku spoločnosti (napríklad nájom, úhrada iných služieb), čiže v konečnom dôsledku podnikateľ za svoje záväzky neručí ničím. Na druhej strane, môže nastať situácia, kedy má síce „eseročka“ len základné imanie zapísané v registri vo výške 5000 €, avšak v skutočnosti môže mať v majetku milióny, čiže v konečnom dôsledku spoločnosť ručí samozrejme za svoje záväzky majetkom, a teda v tom prípade ide o „vysoké ručenie“.
Napríklad  mnohí developeri predávajú byty vo svojich projektoch cez „eseročky“ s nízkym základným imaním, avšak hodnota týchto spoločností z dôvodu vlastníctva nehnuteľností môže byť miliónová.
Treba si teda uvedomiť, že podnikateľ neručí za záväzky svojej „eseročky“. Jediná výnimka je vtedy, ak by nesplatil svoj vklad do imania – a ručí do výšky nesplateného vkladu, ale to je skôr v podmienkach Slovenska výnimkou. Za záväzky „eseročky“ ručí samotná „eseročka“ a to do výšky svojho majetku.
Ak by napríklad zamestnanec stolára – živnostníka neurobil svoju prácu riadne a v dôsledku zle vykonanej práce by došlo ku škode, tak táto škoda by mohla byť vymáhaná od podnikateľa živnostníka a ručil by aj celým osobným majetkom (napríklad svojím domom, kde býva).
Pri „eseročke“ však na druhej strane naráža podnikateľ na podvojné účtovníctvo, ktorého nevýhodou už tak ani nie sú zvýšené náklady na jeho vedenie, ale skôr skutočnosť, že daň sa odvádza z fakturovanej sumy, bez ohľadu či odberateľ zaplatí alebo nie. Pri jednoduchom účtovníctve (ktoré si vedie živnostník) sa daň odvádza až vtedy, keď je faktúra reálne uhradená. Najmä z dôvodu zlej vymožiteľnosti práva a „praxe mnohých neplatičov“ je to dôležitý faktor.
Môže sa teda ľahko stať, že daň je vyrubená síce z fakturovaných 100, čiže treba odviesť 20, avšak podnikateľovi došla reálna úhrada faktúr len do výšky 50. Ak sa k tomu priráta povinnosť odviesť DPH, tak z celkovo reálne prijatých 50 musí podnikateľ štátu odviezť pri podvojnom účtovníctve 40. Podnikateľ sa dokonca môže tak veľmi ľahko dostať aj do straty. Existuje síce možnosť opravných položiek k pohľadávkam, ale ich režim uplatnenia je príliš komplikovaný.

2.  Príprava zmluvy o predaji podniku a jej podpis

Z hľadiska formy musí byť zmluva písomná a podpisy na nej musia byť úradne overené. Tu je paradoxom, že tá istá osoba podpisuje na jednej strane ako živnostník a na druhej strane ako konateľ „eseročky“. Zmluva sa výlučne spravuje Obchodným zákonníkom. Predmetnou zmluvou prechádzajú záväzky aj bez súhlasu veriteľov, avšak vždy si treba uvedomiť, že predávajúci ručí za plnenie týchto záväzkov kupujúcim. Medzi podstatné náležitosti zmluvy patria najmä:
  • dohoda o prevode vlastníckeho práva k veciam, právam a iným majetkovým hodnotám na kupujúceho
  • dohoda o prevzatí záväzkov kupujúcim, pričom záväzky nemusia byť v zmluve presne špecifikované
  • dohoda o zaplatení kúpnej ceny
Na základe zmluvy o predaji dochádza k prevodu všetkých práv a povinností. Jedinou výnimkou je, že zmluvou sa prevádzajú len záväzky súkromnoprávnej povahy a nie povinnosti verejného práva (napríklad daňové povinnosti).

3. Zrušenie živnosti a jej vybavenie na „eseročku“

Logicky nemožno zmluvou previesť živnostenské oprávnenie, to sa vybavuje na „eseročku“ odznova, pričom živnosť sa žiadosťou na obvodnom úrade zruší. Pri vybavovaní živnosti, na ktorú sa vyžaduje odborná spôsobilosť, skúšky, prax, prihliada živnostenský úrad pri vydaní živnosti na „eseročku“ na predchádzajúcu živnosť živnostníka.
Autor: Ján Marônek – autor je vedúcim právneho oddelenia v spoločnosti M2 Business s.r.o., zaoberajúcej sa zakladaním spoločností, predajom spoločností – SE, a.s.,  s.r.o. ako i vedením podvojného účtovníctva.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť s.r.o.

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

22nov8:30Produktový manažment8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X