Dynamický medziročný rast zaznamenal segment ultrabookov a tabletov. Zatiaľ čo ešte pred rokom sa na trh dodávalo šesťkrát viac notebookov než tabletov, v treťom štvrťroku 2012 pripadali na jeden tablet už len dva notebooky.
Na slovenský trh sa v treťom štvrťroku 2012 dostalo 75 tis. osobných počítačov, čo v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška znamená vyše 19-percentný pokles.
Pätinový prepad notebookov
(SITA) – Ako ďalej informuje spoločnosť IDC CEMA (IDC), smerom nadol potiahol trh aj vyše 21-percentný medziročný prepad predaja notebookov. Rovnako ako v prípade prenosných počítačov dvojciferný pokles podľa IDC zaznamenal aj trh stolových počítačov. Najväčší počet PC v tomto štvrťroku dodala na slovenský trh opäť spoločnosť HP. Druhé a tretie miesto v počte dodaných počítačov obsadili spoločnosti Asus a Lenovo.
Za hlavné príčiny spomínaného poklesu označilo IDC nedostatok rozsiahlych zákaziek zo strany veľkých súkromných podnikov i verejných inštitúcií a zároveň prepad predaja počítačov určených pre domácnosti takmer o štvrtinu. Svoj vplyv zohralo aj očakávanie nového operačného systému spoločnosti Microsoft a tiež medziročné výkyvy zmenného kurzu,“ dodal Petr Švagrovský, analytik spoločnosti IDC.
Tablety a ultrabooky
Na rozdiel od klasických notebookov, raketovým tempom rastú dodávky tenkých ultrabookov, ktoré v treťom štvrťroku prevýšili podiel malých mininotebookov. Tie sa navyše podľa IDC blížia ku koncu svojho životného cyklu. Trh notebookov zároveň výrazne ovplyvňuje aj stále väčšia obľuba tabletov. Zatiaľ čo ešte pred rokom sa na trh dodávalo šesťkrát viac notebookov než tabletov, v treťom štvrťroku 2012 pripadali na jeden tablet už len dva notebooky. Podľa IDC to súvisí hlavne s čoraz vyššou nasýtenosťou trhu notebookov, ktoré majú oproti tabletom aj dlhší životný cyklus.
IDC je analytická a poradenská spoločnosť, ktorá poskytuje analýzy a strategické poradenstvo pre podporu investičného rozhodovania, strategického plánovania, obchodných stratégií, voľbu technológií a marketingové aktivity zákazníkom na celosvetovej, regionálnej i miestnej úrovni. Zamestnáva viac než 1000 analytikov vo viac ako 110 krajinách sveta. Na trhu pôsobí už viac než 48 rokov.