Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Počítačový trh v SR sa v 3. štvrťroku prepadol o takmer pätinu

Počítačový trh v SR sa v 3. štvrťroku prepadol o takmer pätinu
Ilustračné foto SITA/AP
21. novembra 2012 Autor Podnikam.SK, SITA Tlačiť

Dynamický medziročný rast zaznamenal segment ultrabookov a tabletov. Zatiaľ čo ešte pred rokom sa na trh dodávalo šesťkrát viac notebookov než tabletov, v treťom štvrťroku 2012 pripadali na jeden tablet už len dva notebooky.

 
Na slovenský trh sa v treťom štvrťroku 2012 dostalo 75 tis. osobných počítačov, čo v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška znamená vyše 19-percentný pokles.
 

Pätinový prepad notebookov

(SITA) – Ako ďalej informuje spoločnosť IDC CEMA (IDC), smerom nadol potiahol trh aj vyše 21-percentný medziročný prepad predaja notebookov. Rovnako ako v prípade prenosných počítačov dvojciferný pokles podľa IDC zaznamenal aj trh stolových počítačov. Najväčší počet PC v tomto štvrťroku dodala na slovenský trh opäť spoločnosť HP. Druhé a tretie miesto v počte dodaných počítačov obsadili spoločnosti Asus a Lenovo.
 
 
Za hlavné príčiny spomínaného poklesu označilo IDC nedostatok rozsiahlych zákaziek zo strany veľkých súkromných podnikov i verejných inštitúcií a zároveň prepad predaja počítačov určených pre domácnosti takmer o štvrtinu. Svoj vplyv zohralo aj očakávanie nového operačného systému spoločnosti Microsoft a tiež medziročné výkyvy zmenného kurzu,“ dodal Petr Švagrovský, analytik spoločnosti IDC. 
 

Tablety a ultrabooky

Na rozdiel od klasických notebookov, raketovým tempom rastú dodávky tenkých ultrabookov, ktoré v treťom štvrťroku prevýšili podiel malých mininotebookov. Tie sa navyše podľa IDC blížia ku koncu svojho životného cyklu. Trh notebookov zároveň výrazne ovplyvňuje aj stále väčšia obľuba tabletov. Zatiaľ čo ešte pred rokom sa na trh dodávalo šesťkrát viac notebookov než tabletov, v treťom štvrťroku 2012 pripadali na jeden tablet už len dva notebooky. Podľa IDC to súvisí hlavne s čoraz vyššou nasýtenosťou trhu notebookov, ktoré majú oproti tabletom aj dlhší životný cyklus. 
 
IDC je analytická a poradenská spoločnosť, ktorá poskytuje analýzy a strategické poradenstvo pre podporu investičného rozhodovania, strategického plánovania, obchodných stratégií, voľbu technológií a marketingové aktivity zákazníkom na celosvetovej, regionálnej i miestnej úrovni. Zamestnáva viac než 1000 analytikov vo viac ako 110 krajinách sveta. Na trhu pôsobí už viac než 48 rokov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

20jan8:30Zadávanie zákaziek na nadlimitnom elektronickom trhovisku (NET) - Workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejné obstarávanie-obstarávateľ

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X