Pozitívny medziročný vývoj pritom nastal najmä vo financovaní osobných a nákladných automobilov.
Najvýznamnejšou komoditou z hľadiska výšky objemu a aj medziročného nárastu boli osobné automobily, ktorých medziročný nárast financovania na úrovni 12 % znamenal objem 617 mil. eur.
Zlepšenie trhu lízingu napriek poklesu
(SITA) – Spoločnosti združené v lízingovej asociácii uzatvorili za deväť mesiacov nové zmluvy za 1,357 mld. eur. Medziročne je to o necelé dve percentá menej. Ako však doplnila asociácia, v porovnaní s prvým polrokom je to výrazné zlepšenie vývoja, pretože vtedy lízingový trh klesal tempom až 5 %. Počas samotného tretieho kvartálu vzrástol lízingový trh oproti rovnakému obdobiu v minulom roku o 7 % na 461 mil. eur.
Pozitívny medziročný vývoj pritom nastal podľa vyjadrení asociácie najmä vo financovaní osobných a nákladných automobilov, pričom najväčším poklesom záujmu naďalej trpelo financovanie nehnuteľností. Ako povedal predseda predstavenstva Asociácie leasingových spoločností Juraj Ebringer, pre avizované zvýšenie registračných poplatkov od 1. októbra asociácia výrazný nárast financovania v komodite osobných áut v uplynulom období v podstate očakávala. „Keďže tretí štvrťrok vlaňajška bol charakteristický vysokým objemom financovania technológií na obnoviteľné zdroje energií, v tomto roku tieto čísla stiahli do mierneho záporu aj celú komoditu strojov a zariadení,“ povedal Ebringer.
Rástol lízing osobných áut
Najvýznamnejšou komoditou z hľadiska výšky objemu a aj medziročného nárastu boli osobné automobily, ktorých medziročný nárast financovania na úrovni 12 % znamenal objem 617 mil. eur. Nárast ťahal najmä segment jazdených áut, ktorých financovanie medziročne vzrástlo o viac ako štvrtinu. Jednociferný medziročný nárast financovania na úrovni 6 % pri objeme nových obchodov na úrovni takmer 258 mil. eur dosiahla počas deviatich mesiacov komodita nákladných vozidiel. Komodite objemovo dominuje, a teda aj jej správanie určuje vývoj vo financovaní nových ťahačov, ktorý má až takmer dvojtretinový podiel na celkovom obrate. V rámci komodity sa v tomto roku opäť nedarilo segmentu financovania autobusov, ktorý bol v predchádzajúcich rokoch živený najmä investíciami podnikov SAD do predpísanej obnovy vozového parku.
Lízing strojov klesol
Vývoj v komodite strojov a zariadení dosiahol v deviatich mesiacoch medziročný pokles takmer 4 % pri obrate 332 mil. eur. K uvedenému negatívnemu vývoju prispel podľa asociácie najmä zhruba tretinový pokles financovania alternatívnych energetických zdrojov voči minulému roku, ktorý sa však už tentokrát neopakoval. Negatívny bol aj vývoj v lízingovom financovaní sektorov potravinárstva a strojárstva. Vysoko pozitívny vplyv na vývoj komodity strojov a zariadení však mal takmer tretinový nárast vo financovaní poľnohospodárskeho sektora, ako aj desatinový nárast stavebníctva a viac ako zdvojnásobenie financovania zdravotníckych technológií.
Financovanie ostatných, obratovo menej významných komodít medziročne klesalo a to od 4 % v prípade úžitkových áut na 71 mil. eur, až po 67 % v prípade nehnuteľnosti na 40 mil. eur. U nehnuteľností bol výrazný prepad voči minulému roku spôsobený podľa asociácie výpadkom vo financovaní tak nových, ako aj starších maloobchodných budov, supermarketov, ako aj administratívnych budov. Financovanie lodí, lietadiel a železničných vozidiel obratovo pokleslo o 19 % na 20 mil. eur.