Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Lízingový trh klesol ku koncu septembra takmer o 2 %

Lízingový trh klesol ku koncu septembra takmer o 2 %
Fotobanka Pixmac
19. novembra 2012 Tlačiť

Pozitívny medziročný vývoj pritom nastal najmä vo financovaní osobných a nákladných automobilov.

 
Najvýznamnejšou komoditou z hľadiska výšky objemu a aj medziročného nárastu boli osobné automobily, ktorých medziročný nárast financovania na úrovni 12 % znamenal objem 617 mil. eur.
 

Zlepšenie trhu lízingu napriek poklesu

(SITA) – Spoločnosti združené v lízingovej asociácii uzatvorili za deväť mesiacov nové zmluvy za 1,357 mld. eur. Medziročne je to o necelé dve percentá menej. Ako však doplnila asociácia, v porovnaní s prvým polrokom je to výrazné zlepšenie vývoja, pretože vtedy lízingový trh klesal tempom až 5 %. Počas samotného tretieho kvartálu vzrástol lízingový trh oproti rovnakému obdobiu v minulom roku o 7 % na 461 mil. eur.
 
 
 
Pozitívny medziročný vývoj pritom nastal podľa vyjadrení asociácie najmä vo financovaní osobných a nákladných automobilov, pričom najväčším poklesom záujmu naďalej trpelo financovanie nehnuteľností. Ako povedal predseda predstavenstva Asociácie leasingových spoločností Juraj Ebringer, pre avizované zvýšenie registračných poplatkov od 1. októbra asociácia výrazný nárast financovania v komodite osobných áut v uplynulom období v podstate očakávala. „Keďže tretí štvrťrok vlaňajška bol charakteristický vysokým objemom financovania technológií na obnoviteľné zdroje energií, v tomto roku tieto čísla stiahli do mierneho záporu aj celú komoditu strojov a zariadení,“ povedal Ebringer. 
 

Rástol lízing osobných áut

Najvýznamnejšou komoditou z hľadiska výšky objemu a aj medziročného nárastu boli osobné automobily, ktorých medziročný nárast financovania na úrovni 12 % znamenal objem 617 mil. eur. Nárast ťahal najmä segment jazdených áut, ktorých financovanie medziročne vzrástlo o viac ako štvrtinu. Jednociferný medziročný nárast financovania na úrovni 6 % pri objeme nových obchodov na úrovni takmer 258 mil. eur dosiahla počas deviatich mesiacov komodita nákladných vozidiel. Komodite objemovo dominuje, a teda aj jej správanie určuje vývoj vo financovaní nových ťahačov, ktorý má až takmer dvojtretinový podiel na celkovom obrate. V rámci komodity sa v tomto roku opäť nedarilo segmentu financovania autobusov, ktorý bol v predchádzajúcich rokoch živený najmä investíciami podnikov SAD do predpísanej obnovy vozového parku. 
 

Lízing strojov klesol

Vývoj v komodite strojov a zariadení dosiahol v deviatich mesiacoch medziročný pokles takmer 4 % pri obrate 332 mil. eur. K uvedenému negatívnemu vývoju prispel podľa asociácie najmä zhruba tretinový pokles financovania alternatívnych energetických zdrojov voči minulému roku, ktorý sa však už tentokrát neopakoval. Negatívny bol aj vývoj v lízingovom financovaní sektorov potravinárstva a strojárstva. Vysoko pozitívny vplyv na vývoj komodity strojov a zariadení však mal takmer tretinový nárast vo financovaní poľnohospodárskeho sektora, ako aj desatinový nárast stavebníctva a viac ako zdvojnásobenie financovania zdravotníckych technológií. 
 
Financovanie ostatných, obratovo menej významných komodít medziročne klesalo a to od 4 % v prípade úžitkových áut na 71 mil. eur, až po 67 % v prípade nehnuteľnosti na 40 mil. eur. U nehnuteľností bol výrazný prepad voči minulému roku spôsobený podľa asociácie výpadkom vo financovaní tak nových, ako aj starších maloobchodných budov, supermarketov, ako aj administratívnych budov. Financovanie lodí, lietadiel a železničných vozidiel obratovo pokleslo o 19 % na 20 mil. eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X