Slovensko investuje do inovácií, výskumu a vývoja veľmi málo. Na oblasť vedy a technológií vynakladáme 0,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), zároveň máme aj nízky podiel podnikateľskej sféry na týchto investíciách, a to na úrovni 0,27 HDP.
Konštatuje to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v publikácii Výhľad OECD pre oblasť vedy, technológií a priemyslu 2012. Upozorňuje na to rezort diplomacie na svojej webovej stránke.
Hrozbou pre inovácie je fiškálna konsolidácia
(SITA) – Slovensko je pritom v mnohých ukazovateľoch na najnižších priečkach, dokonca v niektorých ukazovateľoch došlo ešte k zhoršeniu oproti roku 2007. „Pre porovnanie, Česká republika dáva na výskum a vývoj podstatne vyššie percento hrubého domáceho produktu a v štatistikách OECD figuruje na stredných priečkach,“ informuje rezort zahraničia. OECD navyše považuje za rizikový možný pokles verejných investícií do inovácií vzhľadom na prebiehajúcu fiškálnu konsolidáciu.
Štyri kľúčové úlohy
Organizácia hovorí o štyroch kľúčových úlohách pre Slovensko. Mali by sme zvrátiť klesajúci trend v súkromných investíciách do výskumu a rozvoja, rozvíjať vysoko kvalitný výskum a technickú infraštruktúru, posilniť kvalitu ľudských zdrojov od primárnej po terciárnu úroveň a popracovať na riadení národného inovačného systému, teda zlepšiť transparentnosť či administráciu eurofondov.
Podľa publikácie OECD mala kríza prakticky vo všetkých krajinách OECD (a hodnotených vybraných nečlenských krajinách) negatívny vplyv na objem podnikateľských investícií do inovácií. Čína a Južná Kórea posilnili svoje postavenie v oblasti inováci a naopak v prípade iných krajín (Grécko) práve kríza vo väčšej miere odhalila slabé miesta v inováciách a celkovo v oblasti výskumu a vývoja. Počet bankrotov je vyšší ako pred krízou a počet nových podnikov výrazne poklesol, čo je do značnej miery spôsobené aj pretrvávajúcim nedostatkom rizikového kapitálu. Súkromné investície do inovácií sú naďalej nízke, na druhej strane vlády ako protikrízové opatrenia často nasmerovali inovácie do oblasti infraštruktúry.