Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vo výške investícií do výskumu sme na najnižších priečkach

Investície do výskumu a vývoja klesajú
Ilustračné foto SITA
3. novembra 2012 Tlačiť

Slovensko investuje do inovácií, výskumu a vývoja veľmi málo. Na oblasť vedy a technológií vynakladáme 0,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), zároveň máme aj nízky podiel podnikateľskej sféry na týchto investíciách, a to na úrovni 0,27 HDP.

 
Konštatuje to Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v publikácii Výhľad OECD pre oblasť vedy, technológií a priemyslu 2012. Upozorňuje na to rezort diplomacie na svojej webovej stránke.
 

Hrozbou pre inovácie je fiškálna konsolidácia

(SITA) – Slovensko je pritom v mnohých ukazovateľoch na najnižších priečkach, dokonca v niektorých ukazovateľoch došlo ešte k zhoršeniu oproti roku 2007. „Pre porovnanie, Česká republika dáva na výskum a vývoj podstatne vyššie percento hrubého domáceho produktu a v štatistikách OECD figuruje na stredných priečkach,“ informuje rezort zahraničia. OECD navyše považuje za rizikový možný pokles verejných investícií do inovácií vzhľadom na prebiehajúcu fiškálnu konsolidáciu.
 
 

Štyri kľúčové úlohy

Organizácia hovorí o štyroch kľúčových úlohách pre Slovensko. Mali by sme zvrátiť klesajúci trend v súkromných investíciách do výskumu a rozvoja, rozvíjať vysoko kvalitný výskum a technickú infraštruktúru, posilniť kvalitu ľudských zdrojov od primárnej po terciárnu úroveň a popracovať na riadení národného inovačného systému, teda zlepšiť transparentnosť či administráciu eurofondov. 
 
Podľa publikácie OECD mala kríza prakticky vo všetkých krajinách OECD (a hodnotených vybraných nečlenských krajinách) negatívny vplyv na objem podnikateľských investícií do inovácií. Čína a Južná Kórea posilnili svoje postavenie v oblasti inováci a naopak v prípade iných krajín (Grécko) práve kríza vo väčšej miere odhalila slabé miesta v inováciách a celkovo v oblasti výskumu a vývoja. Počet bankrotov je vyšší ako pred krízou a počet nových podnikov výrazne poklesol, čo je do značnej miery spôsobené aj pretrvávajúcim nedostatkom rizikového kapitálu. Súkromné investície do inovácií sú naďalej nízke, na druhej strane vlády ako protikrízové opatrenia často nasmerovali inovácie do oblasti infraštruktúry.
 
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Trendy a inovácie

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X