Mnohí podnikatelia riešia otázku ako získať peniaze či už na rozbeh podnikania alebo na rošírenie podnikateľských aktivít. Jednou z možností je požičať si peniaze od banky. Nie vždy však má podnikateľ čas na dlhú byrokraciu, alebo nemôže získať peniaze z rôznych iných dôvodov napríklad má nízke príjmy alebo má už viacero úverov, ktoré spláca. Ešte stále sú tu aj iné možnosti ako získať peniaze.
Ďalší spôsob sú pôžičky bez ručiteľa poskytované nebankovými subjektami. Sú to pôžičky, kde nepotrebujete ručiteľa, avšak taktiež sa vyznačujú vysokými úrokmi a poplatkami za sprostredkovanie.
Niektorí podnikatelia či živnostníci nemôžu získať potrebnú pôžičku z banky kvôli nízkym príjmom. Pretože banky majú vysoké požiadavky na príjem človeka, ktorému sú ochotné poskytnúť úver. Ďalším druhom sú teda pôžičky, pri ktorých nemusíte dokladovať príjem. Tieto pôžičky sú taktiež úročené vysokým úrokom a sú charakteristické vysokými poplatkami za sprostredkovanie. Zárukou pre nebankovú spoločnosť je majetok osoby, ktorej sa pôžička poskytuje.
Pôžičky cez SMS, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi populárne. Pôžičky sú vo výške maximálne 250 eur. SMS pôžičku si môžte vybaviť rýchlo. Najprv sa vyplní online formulár, ktorý obsahuje žiadosť o pôžičku. Táto žiadosť je veľmi rýchlo schválená. Po schválení pôžičky nebanková spoločnosť zašle poštovú poukážku a faktúru. Poukážku preplatia na akejkoľvek pobočke Slovenskej pošty. Faktúra má dobu splatnosti 15 dní.
Získať príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť je nástrojom aktívnych opatrení na trhu práce na podporu vytvárania pracovných miest formou samozamestnania. Finančný príspevok na začatie podnikania je nenávratný a je z prostriedkov štátneho rozpočtu a Európskeho sociálneho fondu. Aktuálne informácie o prostriedkoch z ESF je možné získať na
www.employment.gov.sk.
O príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť môže požiadať písomne každý uchádzač o zamestnanie, evidovaný na úrade práce najmenej 3 mesiace (neplatí pre znevýhodneného uchádzača o zamestnanie mladšieho ako 25 rokov veku, ktorý skončil sústavnú prípravu na povolanie v dennej forme štúdia pred menej ako dvomi rokmi a nezískal svoje prvé pravidelne platené zamestnanie; príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa mu poskytuje najskôr odo dňa nasledujúceho po dni nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia o zaradení uchádzača o zamestnanie do evidencie uchádzačov o zamestnanie).
Príspevok sa mu poskytne, ak začne a bude túto činnosť vykonávať nepretržite najmenej 2 roky. Príspevok poskytuje ten úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len úrad), v ktorého územnom obvode sa vytvorí pracovné miesto na samostatnú zárobkovú činnosť, a to na základe splnenia podmienok uvedených v zákone č. 5/2004 Z. z. a podpísaním dohody o poskytnutí príspevku medzi úradom a uchádzačom o zamestnanie. Príspevok sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou. Príspevok sa neposkytuje uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím, a ktorému bol už poskytnutý príspevok na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti a príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov.
Prípravu na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ uchádzačovi o zamestnanie zabezpečí úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny zabezpečí aj praktickú prípravu uchádzačov o zamestnanie na začatie prevádzkovania alebo vykonávania SZČ vrátane praktickej prípravy podnikateľského zámeru, stratégie prípravy a rozvoja podnikania.
Výška príspevku je závislá od priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese.
Ak je klient uchádzačom o zamestnanie a uvažuje o podnikaní musí sa informovať u sprostredkovateľky na úrade, v mieste, kde je uchádzač o zamestnanie evidovaný. Je potrebné si na úrade vyžiadať žiadosť o poskytnutie príspevku a vyplniť žiadosť o absolvovanie prípravy na začatie podnikania, ktorú zabezpečuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Spolu s tlačivom „Žiadosť o poskytnutie príspevku“ dostane aj formulár „Podnikateľský zámer“. Po vyplnení žiadosti o poskytnutie príspevku, je potrebné zaslať, alebo priniesť tlačivo spolu s uvedenými prílohami na úrad.
Príspevok je možné opätovne poskytnúť najskôr po uplynutí troch rokov odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania SZČ, na ktorú bol príspevok poskytnutý. Použitie príspevku musí byť preukázateľné a účtovne evidované počas obdobia desiatich rokov od ukončenia záväzku vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť.
Kúpiť si majetok na splátky
Rozšírenou možnosťou kúpiť si majetok na splátky je najmä kúpa automobilov, ktoré sa využívajú v podnikaní prípadne strojov a zariadení alebo budov, či skladových priestorov.
Výhodou je, že nemusíte mať peniaze vopred, ale splácate postupne. Po ukončení leasingu sa stávate majiteľom splácanej veci.
Finančný lízing
Je najbežnejšou a najčastejšie využívanou formou prenájmu. Predmet lízingu, ktorý si nájomca vyberie, kúpi od dodávateľa lízingová spoločnosť. Od momentu kúpy až po ukončenie lízingovej zmluvy je majetkom prenajímateľa – lízingovej spoločnosti. V okamihu, keď nájomca a lízingová spoločnosť podpíšu lízingovú zmluvu a klient uhradí prvú splátku, takzvanú akontáciu, môže predmet lízingu využívať. O prevádzku a údržbu predmetu lízingu sa stará nájomca, ktorý má naň po ukončení obdobia prenájmu predkupné právo. Od lízingovej spoločnosti ho odkupuje za vopred dohodnutú zostatkovú cenu, ktorá býva určená ako fixná čiastka alebo ako percento z obstarávacej ceny.
Operatívny lízing
Využívajú ho väčšinou nadnárodné spoločnosti na obstaranie a správu svojho firemného vozového parku. Ide len o krátkodobý zmluvný vzťah medzi lízingovou spoločnosťou a nájomcom. Základom operatívne lízingu je prenájom majetku, ktorý nájomca využíva, avšak po ukončení času nájmu vlastnícke práva ostávajú lízingovej spoločnosti. Tá môže po ukončení nájomnej zmluvy s majetkom nakladať podľa svojho uváženia, môže ho znovu prenajať, odpredať a podobne. Podstatou operatívneho lízingu je používanie prenajatej veci, nie jej získanie. Trvanie operatívneho lízingu býva zvyčajne kratšie ako pri finančnom lízingu. Lízingová spoločnosť poskytuje väčšinou nájomcovi aj sprievodné služby, napríklad servis, údržbu, úhradu poistného. V prípade poruchy prenajatého zariadenia poskytuje lízingová spoločnosť zvyčajne náhradu. Operatívny lízing sa využíva aj pri prenájme počítačovej a kancelárskej techniky alebo pri sezónnych technológiách.
Splátkový predaj
Rovnako ako lízing, slúži na obstaranie majetku bez stopercentného použitia vlastných hotovostných finančných prostriedkov. Základný rozdiel medzi nimi je v momente prechodu vlastníctva. Pri splátkovom predaji dochádza k prevodu vlastníctva podpisom kúpnej zmluvy a odovzdaním predmetu. Druhý zásadný rozdiel spočíva v období prenájmu. Predaj na splátky sa uzatvára na obdobie od jedného roka, keďže, na rozdiel od finančného lízingu, neexistuje zákonom obmedzené obdobie prenájmu.
Z daňového hľadiska je predaj na splátky zaujímavý najmä pre podnikateľov. Majú možnosť zaradiť predmet kúpy do odpisov z daňového základu ako časť svojho majetku bez ohľadu na to, kedy ho kúpili. V prípade osobných a úžitkových automobilov tvorí tento odpis v roku obstarania až 25 percent z jeho ceny.
ph