Legislatívne zmeny pre podnikateľov za január 2015
V januári 2015 boli predložené, prerokovávané alebo prijaté viaceré legislatívne zmeny týkajúce sa podnikateľov. Prečítajte si o nich viac.
Novela Zákonníka práce
Parlament opätovne v pôvodnom znení schválil novelu Zákonníka práce, ktorou sa od začiatku marca tohto roka sprísnia podmienky pre agentúrne zamestnávanie. Poslanci tak prelomili veto prezidenta Andreja Kisku, ktorý vrátil novelu pracovného kódexu do parlamentu s návrhom neschváliť ju ako celok.
Cieľom návrhu novely Zákonníka práce je riešenie problémov vyskytujúcich sa v aplikačnej praxi pri dočasnom prideľovaní zamestnancov, a to najmä:
- zavedením spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa za vyplatenie porovnateľnej mzdy agentúrou dočasného zamestnávania alebo zamestnávateľom,
- riešením zastretého dočasného prideľovania zamestnanca právnickými osobami alebo fyzickými osobami,
- obmedzením dočasného pridelenia zamestnanca na výkon rizikovej práce zaradenej do 4. kategórie,
- obmedzením možnosti užívateľského zamestnávateľa dočasne prideliť už dočasne prideleného zamestnanca k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe,
- obmedzením maximálnej dĺžky dočasného pridelenia a počtu opätovných dočasných pridelení a predĺžení dočasných pridelení,
- ustanovením spôsobu dojednania doby trvania pracovného pomeru na určitú dobu medzi agentúrou dočasného zamestnávania a dočasne prideleným zamestnancom a zavedením výpovedného dôvodu v prípade skončenia dočasného pridelenia pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,
- obmedzením možnosti zamestnávateľa dočasne prideliť zamestnanca počas prvých troch mesiacov od vzniku pracovného pomeru.
- Tento zákon nadobúda účinnosť 1. marca 2015 okrem čl. I bodov 16 a 17, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. septembra 2015.
- Viac tu a tu.
Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení
Novelu zákona, ktorá otvorí druhý dôchodkový pilier od 15. marca do 15. júna tohto roka, schválila v januári vláda. Keďže navrhovala o zákone rokovať v skrátenom legislatívnom konaní, ihneď zákon poslala do parlamentu, kde zákon poslanci hneď na začiatku februára schválili.
Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia dostanú všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.
V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú.
- Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 15. marca 2015. Ešte ho však nepodpísal prezident, pričom viaceré opozičné politické strany ho požiadali a vetovanie. Preto je možné, že poslanci budú musieť o zákone rokovať opäť a dátum účinnosti sa môže v prípade prelomenia veta posunúť.
- Viac tu, tu a tu.
TIP na eBook: Odvody podnikateľa počas poberania predčasného a starobného dôchodku
Novela zákona o verejnom obstarávaní
Parlament v stredu opätovne schválil novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorú vlani v decembri vrátil prezident Andrej Kiska na opätovné prerokovanie. Poslanci schválili tri z ôsmich pripomienok hlavy štátu, týkajúce sa zmeny účinnosti novely zákona z 1. januára na 1. marca a prechodných ustanovení.
Kiska zdôvodnil vrátenie novely tým, že spôsob vylúčenia účasti schránkových firiem z verejného obstarávania nie je v súlade s Ústavou SR a právom Európskej únie. Poukázal na to, že sami navrhovatelia pripustili, že zákon bude neúčinný.
Zmeny v obstarávaní by podľa vlády mali znemožniť schránkovým firmám s neznámymi vlastníkmi získavať verejné zákazky. Na verejných obstarávaniach by sa podľa novely mohli zúčastňovať len spoločnosti so známou vlastníckou štruktúrou. O verejné zákazky sa v prípade definitívneho schválenia novely nebudú môcť uchádzať firmy so sídlom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať, ktoré fyzické osoby v nich majú účasť 10 % a viac, ani firmy, v ktorých majú uvedený podiel fyzické osoby s bydliskom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať takúto účasť. Prístup k verejnému obstarávaniu majú mať zakázaný aj firmy, v ktorých majú verejní funkcionári podiel 10 % a viac.
Návrh zákona o odbornom vzdelávaní
Novým zákonom chce ministerstvo školstva reagovať na meniace sa potreby trhu práce. Zabezpečiť to chcú úzkou spoluprácou odborných škôl so všetkými zainteresovanými subjektmi, a to so štátnou správou, územnou samosprávou, zamestnávateľmi, stavovskými a profesijnými organizáciami a zástupcami zamestnancov.
- Návrh zákona v januári parlament posunul do druhého čítania
- Viac tu a v článku Zákon o odbornom vzdelávaní ukráti malých podnikateľov
Novelu zákona o stimuloch pre výskum a vývoj
Ministerstvo školstva nebude udeľovať stimuly na zabezpečenie ochrany priemyselného vlastníctva a pre dočasné pridelenie vysokokvalifikovaného zamestnanca výskumu a vývoja podnikateľom. Tieto druhy stimulov sa podľa návrhu zo zákona o stimuloch pre výskum a vývoj vypúšťajú.
- Zákon definitívne schválil parlament, platiť by mal začať od 15. marca 2015.
» Novela zákona o zdravotnom poistení
» Zavedenie režimu úhrady DPH po prijatí platby
Novela zákona o zdravotnom poistení
Osobitným spôsobom rieši navrhovaná novela oznamovacie povinnosti tzv. samoplatiteľov vykonávajúcich zárobkovú činnosť prerušovane, napríklad na základe dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru.
Podľa návrhu samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré splácajú svoje podlžnosti na zdravotnom poistení, budú i naďalej vedené ako dlžníci, avšak po novom majú mať nárok na úhradu celej zdravotnej starostlivosti (ZS) hradenej z verejného zdravotného poistenia.
- Návrh schválila vláda, pôjde na rokovanie parlamentu.
- Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. apríla 2015, vybrané body zo zákona však budú vstupovať do účinnosti postupne až do roku 2014
- Návrh zákona nájdete tu, ďalšie informácie v článku Vláda odklepla novelu zákona o zdravotnom poistení a v článku Živnostníkom so splátkami už uhradia plnú zdravotnú starostlivosť
Analýza zavedenia režimu úhrady DPH po prijatí platby
Analýza uvádza právny základ režimu úhrady DPH po prijatí platby. Na základe relevantnej právnej úpravy analyzuje možné zavedenie identifikovaných alternatív, vrátane poukázania na ich výhody a nevýhody, a to tak z hľadiska dotknutých subjektov, ako aj dopadov na štátny rozpočet. Poukazuje tiež na skúseností z iných členských štátov, ktoré obdobnú úpravu zaviedli.
Z pohľadu štátneho rozpočtu, identifikovaných rizík a aj z pohľadu platiteľov Ministerstvo financií Slovenskej republiky odporúča zvoliť zavedenie osobitného režimu uplatňovania DPH na základe platieb bez využitia výnimky.
- Analýzu v januári schválila vláda, nájdete ju tu
- Vláda uložila ministrovi financií pripraviť a predložiť na rokovanie vlády návrh zákona o DPH do 31. júla 2015
- V januári predložili svoje návrhy na zmeny v daniach či reštrukturalizácii firiem do parlamentu aj viacerí opoziční poslanci. Predstavili sme Vám ich tu, viaceré z nich však už parlament stihol zametnuť.