Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Legislatívne zmeny pre podnikateľov za január 2015

Legislatívne zmeny pre podnikateľov za január 2015
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
11. februára 2015 Zdroj Podnikam.SK, PH Tlačiť

V januári 2015 boli predložené, prerokovávané alebo prijaté viaceré legislatívne zmeny týkajúce sa podnikateľov. Prečítajte si o nich viac.

Novela Zákonníka práce

Parlament opätovne v pôvodnom znení schválil novelu Zákonníka práce, ktorou sa od začiatku marca tohto roka sprísnia podmienky pre agentúrne zamestnávanie. Poslanci tak prelomili veto prezidenta Andreja Kisku, ktorý vrátil novelu pracovného kódexu do parlamentu s návrhom neschváliť ju ako celok.

Cieľom návrhu novely Zákonníka práce je riešenie problémov vyskytujúcich sa v aplikačnej praxi pri dočasnom prideľovaní zamestnancov, a to najmä:

 • zavedením spoločnej zodpovednosti užívateľského zamestnávateľa za vyplatenie porovnateľnej mzdy agentúrou dočasného zamestnávania alebo zamestnávateľom, 
 • riešením zastretého dočasného prideľovania zamestnanca právnickými osobami alebo fyzickými osobami,
 • obmedzením dočasného pridelenia zamestnanca na výkon rizikovej práce zaradenej do 4. kategórie,
 • obmedzením možnosti užívateľského zamestnávateľa dočasne prideliť už dočasne prideleného zamestnanca k inej právnickej osobe alebo fyzickej osobe,
 • obmedzením maximálnej dĺžky dočasného pridelenia a počtu opätovných dočasných pridelení a predĺžení dočasných pridelení,
 • ustanovením spôsobu dojednania doby trvania pracovného pomeru na určitú dobu medzi agentúrou dočasného zamestnávania a dočasne prideleným zamestnancom a zavedením výpovedného dôvodu v prípade skončenia dočasného pridelenia pred uplynutím doby, na ktorú bol dohodnutý pracovný pomer na určitú dobu,
 • obmedzením možnosti zamestnávateľa dočasne prideliť zamestnanca počas prvých troch mesiacov od vzniku pracovného pomeru.
 • Tento zákon nadobúda účinnosť 1. marca 2015 okrem čl. I bodov 16 a 17, ktoré nadobúdajú účinnosť 1. septembra 2015.
 • Viac tu a tu.

Novela zákona o starobnom dôchodkovom sporení

Novelu zákona, ktorá otvorí druhý dôchodkový pilier od 15. marca do 15. júna tohto roka, schválila v januári vláda. Keďže navrhovala o zákone rokovať v skrátenom legislatívnom konaní, ihneď zákon poslala do parlamentu, kde zákon poslanci hneď na začiatku februára schválili.

Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia dostanú všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania. 

V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú.

 • Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 15. marca 2015. Ešte ho však nepodpísal prezident, pričom viaceré opozičné politické strany ho požiadali a vetovanie. Preto je možné, že poslanci budú musieť o zákone rokovať opäť a dátum účinnosti sa môže v prípade prelomenia veta posunúť.
 • Viac tutu a tu.

TIP na eBook: Odvody podnikateľa počas poberania predčasného a starobného dôchodku

Novela zákona o verejnom obstarávaní

Parlament v stredu opätovne schválil novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorú vlani v decembri vrátil prezident Andrej Kiska na opätovné prerokovanie. Poslanci schválili tri z ôsmich pripomienok hlavy štátu, týkajúce sa zmeny účinnosti novely zákona z 1. januára na 1. marca a prechodných ustanovení.

Kiska zdôvodnil vrátenie novely tým, že spôsob vylúčenia účasti schránkových firiem z verejného obstarávania nie je v súlade s Ústavou SR a právom Európskej únie. Poukázal na to, že sami navrhovatelia pripustili, že zákon bude neúčinný.

Zmeny v obstarávaní by podľa vlády mali znemožniť schránkovým firmám s neznámymi vlastníkmi získavať verejné zákazky. Na verejných obstarávaniach by sa podľa novely mohli zúčastňovať len spoločnosti so známou vlastníckou štruktúrou. O verejné zákazky sa v prípade definitívneho schválenia novely nebudú môcť uchádzať firmy so sídlom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať, ktoré fyzické osoby v nich majú účasť 10 % a viac, ani firmy, v ktorých majú uvedený podiel fyzické osoby s bydliskom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať takúto účasť. Prístup k verejnému obstarávaniu majú mať zakázaný aj firmy, v ktorých majú verejní funkcionári podiel 10 % a viac. 

Návrh zákona o odbornom vzdelávaní

Novým zákonom chce ministerstvo školstva reagovať na meniace sa potreby trhu práce. Zabezpečiť to chcú úzkou spoluprácou odborných škôl so všetkými zainteresovanými subjektmi, a to so štátnou správou, územnou samosprávou, zamestnávateľmi, stavovskými a profesijnými organizáciami a zástupcami zamestnancov.

 

Novelu zákona o stimuloch pre výskum a vývoj

Ministerstvo školstva nebude udeľovať stimuly na zabezpečenie ochrany priemyselného vlastníctva a pre dočasné pridelenie vysokokvalifikovaného zamestnanca výskumu a vývoja podnikateľom. Tieto druhy stimulov sa podľa návrhu zo zákona o stimuloch pre výskum a vývoj vypúšťajú.

 • Zákon definitívne schválil parlament, platiť by mal začať od 15. marca 2015.

» Novela zákona o zdravotnom poistení

» Zavedenie režimu úhrady DPH po prijatí platby

Novela zákona o zdravotnom poistení

Osobitným spôsobom rieši navrhovaná novela oznamovacie povinnosti tzv. samoplatiteľov vykonávajúcich zárobkovú činnosť prerušovane, napríklad na základe dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru.

Podľa návrhu samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré splácajú svoje podlžnosti na zdravotnom poistení, budú i naďalej vedené ako dlžníci, avšak po novom majú mať nárok na úhradu celej zdravotnej starostlivosti (ZS) hradenej z verejného zdravotného poistenia.

Analýza zavedenia režimu úhrady DPH po prijatí platby

Analýza uvádza právny základ režimu úhrady DPH po prijatí platby. Na základe relevantnej právnej úpravy analyzuje možné zavedenie identifikovaných alternatív, vrátane poukázania na ich výhody a nevýhody, a to tak z hľadiska dotknutých subjektov, ako aj dopadov na štátny rozpočet. Poukazuje tiež na skúseností z iných členských štátov, ktoré obdobnú úpravu zaviedli.

Z pohľadu štátneho rozpočtu, identifikovaných rizík a aj z pohľadu platiteľov Ministerstvo financií Slovenskej republiky odporúča zvoliť zavedenie osobitného režimu uplatňovania DPH na základe platieb bez využitia výnimky.

 • Analýzu v januári schválila vláda, nájdete ju tu
 • Vláda uložila ministrovi financií pripraviť a predložiť na rokovanie vlády návrh zákona o DPH do 31. júla 2015

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X