Podnikateľské prostredie sa podľa PAS naďalej zhoršuje
(SITA) – Podnikateľské prostredie na Slovensku sa podľa samotných podnikateľov naďalej zhoršuje. Index podnikateľského prostredia (IPP), ktorý na základe vlastného prieskumu pripravuje Podnikateľská aliancia Slovenska, totiž vo štvrtom štvrťroku 2011 klesol o 2,4 % na 87 bodov. To je zároveň najnižšia hodnota od samotného začiatku vykonávania prieskumu kvality podnikateľského prostredia Podnikateľskou alianciou Slovenska v roku 2001.
Pociťované zhoršenie v závere minulého roka sa pritom podľa asociácie viaže najmä k udalostiam súvisiacim s pádom vlády a následným zastavením prijímania reformných zákonov. Zvyšuje sa však aj opatrnosť podnikateľov vyplývajúca z nízkej schopnosti predikcie vývoja ako na domácej politickej scéne, tak na trhu v rámci Európy.
Najväčší pokles tak vo štvrtom štvrťroku 2011 zaznamenala v rámci prieskumu položka funkčnosť politického systému v štáte. Rating tejto položky klesol oproti predchádzajúcemu obdobiu o takmer 10 % na aktuálnu hodnotu 34,3 bodu. Pokles tejto položky súvisí hlavne s vyslovením nedôvery vláde Ivety Radičovej v októbri 2011 a výrazným obmedzením možností jednotlivých ministerstiev presadiť pripravované reformy. Okrem zhoršenej akcieschopnosti vlády zneisťuje podnikateľov otázne smerovanie hospodárskej politiky po parlamentných voľbách.
Druhou najhoršie sa vyvíjajúcou sa položkou je efektívnosť hospodárenia štátu a prístup k štátnej podpore. Medzikvartálne jej hodnota poklesla o 5,7 % na 27,6 bodu. Prostredníctvom tejto položky hodnotia podnikatelia efektivitu, s akou štát vynakladá prostriedky daňových poplatníkov, ako aj efektívnosť a spravodlivosť finančnej pomoci štátu súkromným podnikom. Pod negatívne hodnotenie tejto oblasti sa podpísali najmä nedostatočné úsilie dosluhujúcej vlády o konsolidáciu verejných financií a plánovaná výška deficitu verejných financií na rok 2012.
Tretí najvýraznejší pokles vykázala položka vymáhateľnosť práva a funkčnosť súdnictva, ktorá klesla o 5,6 % na 17,7 bodu. Oblasť justície považujú podnikatelia za kľúčovú na zlepšenie podnikateľského prostredia a dlhodobo sa ozývajú kritické hlasy na adresu vlády pre nedostatočnú rýchlosť odstraňovania nedostatkov v súdnictve. „Dôvera k justičnému aparátu ako celku dlhodobo klesá. Hoci zákony, ktoré pripravilo ministerstvo spravodlivosti v ostatných mesiacoch, sú zo strany podnikateľov hodnotené pozitívne, ich vplyv sa ešte nestihol prejaviť v praxi,“ konštatuje PAS. Negatívne je podnikateľmi vnímané aj nevymenovanie generálneho prokurátora Prezidentom SR.
Medzi ďalšie položky, ktoré za posledný štvrťrok minulého roka zaznamenali najväčší pokles patrí uplatňovanie princípu rovnosti pred zákonom, cenová stabilita a výskyt hospodárskej kriminality a organizovaného zločinu.
Naopak, najvýraznejšie zlepšenie, napriek nárastu iba o 0,8 % na 69,8 bodu, zaznamenala pracovnoprávna legislatíva. Podnikatelia tak podľa PAS hodnotia novelu Zákonníka práce kladne no ocenili by viac podobných opatrení. Za problém považujú zastavenie pripravovanej daňovo-odvodovej reformy.
Druhá najlepšie hodnotená položka bola úroveň infraštruktúry, ktorá s rastom o 0,7 % dosiahla hodnotu 158,9 bodu. Mierny rast zaznamenala aj položka regulácia cezhraničného obchodu. Za posledné obdobie sa zlepšila informačná otvorenosť podnikov a rástol aj ukazovateľ investičného a technologického rozvoja firiem.
Základným obdobím na výpočet IPP, s referenčnou hodnotou indexu 100 bodov, bol 1. júl 2001. Respondenti prvý raz hodnotili zmeny v podnikateľskom prostredí za tretí štvrťrok 2001. V súčasnosti PAS publikuje v poradí už štyridsiatu druhú hodnotu indexu IPP, ktorá zachytáva jeho zmeny vo štvrtom štvrťroku 2011. PAS združuje podniky, ktoré dosahujú ročné tržby na úrovni 16,93 mld. eur a zamestnávajú približne 64 tisíc pracovníkov.