Koncept auta budúcnosti – tipy na podnikanie
Európska únia je najväčším výrobcom motorových vozidiel na svete. Automobilový priemysel má preto zásadný význam pre prosperitu Európy. Ide o veľkého zamestnávateľa kvalifikovanej pracovnej sily a hlavnú hnaciu silu vedomostí a inovácií. Automobilový priemysel pôsobí ako najväčší súkromný investor do oblasti výskumu a vývoja v Európe. Zároveň významne prispieva k hrubému domácemu produktu v EÚ, pričom vývoz je oveľa väčší než dovoz. Ako by sa dalo v tomto sektore uspieť? Či už rozmýšľate v malom alebo vo veľkom, prinášame vám zopár tipov z tejto oblasti.
Policajné auto budúcnosti
Dizajnér Mathieu Lewis vytvoril koncept auta budúcnosti – RT20, auta mnohých tvárí, špeciálne navrhnuté pre policajtov. Používa tekutý vodík na vstrekovanie do Twin Turbo V6 motoru a má perfektne izolovanú palivovú nádrž, ktorá udržiava tekutý vodík v tekutom stave. Elektromagnetické tlmiče s nastaviteľnou tuhosťou pružiny sú ovládané magnetmi. Rovnako nastaviteľné je i sedadlo, ktoré je prispôsobiteľné akémukoľvek povrchu. Spolu s ovládacími prvkami sa nachádza v pohyblivej kabínke, s ktorou je možné pohybovať na stred, vľavo alebo vpravo od auta, takže je možné ho ľahko nastaviť do akéhokoľvek cestného systému na svete. Najdôležitejšou súčasťou je inteligentný kľúč, ktorý je umiestnený v stene auta a sú v ňom uložené informácie vodiča, ako licenčný kľúč, lekárske záznamy a číslo vozidla. Ak by malo dôjsť k havárii, kľúč bliká a „kričí“, kým sa nenasníma scéna havárie. Kľúč potom poskytne všetky informácie, ktoré sú potrebné o aute, osobe, havárii – sú to prakticky záznamy o posledných 10 minútach činnosti auta.
Takže v budúcnosti nám asi nehrozí žiadne pretekanie na cestách, pretože toto vozidlo na nás bude netrpezlivo dozerať. Ak by to skutočne stalo realitou, mohli by ste začať s:
- distribúciou automobilov a náhradných dielov,
- predajom takýchto automobilov,
- zaškoľovaním policajtov v teréne,
- poskytovaním pravidelnej údržby a servisu,
- výrobou alebo distribúciou inteligentných kľúčov,
- outsorcingovým vyhodnocovaním informácií získaných pomocou inteligentného kľúča a predkladaním záverečných správ,
- vývojom a predajom softwaru pre takéto automobily,
- návrhom a predajom nových policajných uniforiem,
- poskytovaním služieb pre zvýšenie imidžu policajnej profesie a pod.
Fantázií sa medze nekladú. Možno prídete na niečo úplne iné, smelo do toho!
Znovuzrodenie elektromobilu
Elektrina, ktorá je pre automobily hnacím pohonom budúcnosti, sa pod kapoty nedostáva po prvý raz. História elektrických vozidiel siaha najmenej sto rokov dozadu. Začiatkom minulého storočia sa vyrábali bežne, neskôr ich vytlačila sériová výroba áut so spaľovacími motormi, ktoré tým výrazne zlacneli.
„Trochu sa zabúda, že elektrina je len alternatíva. Nenahradí spaľovacie motory vo všetkých druhoch a triedach áut. Pohon len elektromotorom je najpravdepodobnejší pri motocykloch a mopedoch, najnižších triedach osobných a úžitkových áut, možno pri menších mestských autobusoch. Tieto vozidlá sa sústreďujú v mestách, kde je cieľom znížiť emisie a hluk.“ hovorí Ján Lešinský, predseda Spolku automobilových inžinierov a technikov Slovenska.
Hybridné motory, ktoré sú kombináciou spaľovacieho motora a elektromotora, sa podľa neho uplatnia vo väčších autách. Stredná trieda áut by sa zasa mala uberať cestou úsporných spaľovacích motorov. Rozšírenie elektromobilov bude závisieť od siete dobíjacích staníc a ich dostupnosti. Ak by nám prialo politické a ekonomické prostredie, mohli by sme vytvoriť vlastnú sieť elektrostaníc na dobíjanie.
No čo ak sa elektromobil vybije na ceste? Čo v takomto prípade? Zavoláte firme, ktorá sa bude zaoberať práve touto problematikou. Jednoducho komplexný servis, v prípade vybitia auta na ceste, aby neblokovalo dopravu. Zaujímalo by vás niečo také?
Pohyb elektromobilov bude na rozdiel oproti bežným automobilom intenzívne monitorovaný, len sa rieši otázka ako zvládnuť taký veľký objem dát. Aj tu môžu niektorí z vás vidieť príležitosť. Všetko závisí od toho, v akej oblasti ste doma resp. čo vás zaujíma a láka. Kde máte kontakty a či máte schopných ľudí, ktorí vám s tým pomôžu.
V súvislosti s elektromobilmi sa natíska aj otázka čo s batériami, ktoré bude potrebné po nejakom čase vymeniť? Podobne ako u mobilných telefónov je to aj tu. Kto sa postará o likvidáciu tohto druhu odpadu? Kto bude zabezpečovať predaj nových batérií? Aj tu sa dá využiť príležitosť. Informácie, informácie, informácie. Potom odvaha, vstupný kapitál a najmä vízia. Čo by malo byť zmyslom vášho podnikania? Za akým účelom chcete podnikať práve v tejto oblasti, ktorú ste si zvolili?
V súčasnosti sa veľa hovorí o ekológií a ochrane životného prostredia. Aj to môže byť pre vás inšpirácia. Automobily, na ktorých by sme podľa konštruktérov mali jazdiť už o pár desiatok rokov, sú zložené z pavúčích vlákien, ich karoséria rastie ako strom a z výfuku vypúšťajú kyslík. Podľa svetových dizajnérov súťažiacich minulý rok so svojimi návrhmi na autosalóne v Los Angeles sa na takúto budúcnosť môžeme tešiť už čoskoro. Človek, ktorý chce, vidí príležitosti všade. No nie vždy to stačí. Treba starostlivo zvážiť všetky pre a proti. Nenechať sa vždy vtiahnuť do víru vlastných pocitov, aj keď mnohokrát nám to môže aj pomôcť. Úspech je kombináciou viacerých faktorov. Jedným z nich je aj dobrá podnikateľská idea, to je pravda. A ak ju hľadáte, určite ju nájdete. Držíme vám pri tom palce!Spracované podľa:http://www.natukajtotam.sk/netom-svetom/policajne-auto-buducnosti-436/3/(12.2.2011)Forbes, február 2011, ISSN: 1338-2527, str. 74-75lm