- Podnikam.sk
- Články
- Financovanie
- Dotácie a podpora podnikania
- Ako postupovať ak potrebuje podnikateľ úver?
Ako postupovať ak potrebuje podnikateľ úver?
S touto otázkou sa už stretol asi každý priemerný podnikateľ, ktorý bojuje s prvotnou alebo bohužiaľ niekedy nie svojou vinou aj s druhotnou platobnou neschopnosťou. Tiež si túto otázku kladie veľa podnikateľov pri začiatku podnikania, nakoľko nie každý podnikateľ na začiatku disponuje potrebným množstvom finančných prostriedkov. Niekedy aj počas aktívneho podnikania riešia podnikatelia otázku či leasing alebo radšej úver. Ako teda postupovať v snahe o získanie úveru?Na začiatku by ste mali vychádzať z podnikateľského plánu alebo z kalkulácie a vedieť aký objem finančných prostriedkov potrebujete a na aký účel. Niektoré banky totiž rozlišujú aj medzi účelom, na ktorý sa podnikateľský úver poskytuje a iné možnosti sú pri financovaní nehnuteľností, iné pri investičných zámerov a úplne iné podmienky majú banky nastavené pri získaní finančných prostriedkov na bezúčelový úver.
V poslednej dobe sa banky snažia klientom z radov podnikateľov ponúknuť aj model, že finančné prostriedky uložené na bankovom účte klienta banka bude zhodnocovať ako termínovaný vklad naproti ktorému poskytne alikvótny úver a klient zaplatí iba minimálne percento z rozdielu medzi úrokom, ktorým sa úročia jeho finančné prostriedky a úrokom, ktorý mu určí banka pri poskytnutí úveru. Klient tak môže financovať svoje zámery, bez toho, aby musel úplne minúť obežné finančné prostriedky. Po uplynutí dohodnutej lehoty mu ich banka prevedie späť na účet. Tento druh úveru je však vhodnejší pre podnikateľov, ktorí už majú nejakú históriu s určitými finančnými prostriedkami.Začínajúci podnikatelia to majú o dosť ťažšie, nakoľko ich banka nepozná a ani nevie odhadnúť úspešnosť či neúspešnosť ich podnikateľského zámeru. Banka to potrebuje vedieť za účelom posúdenia vhodnosti investície vo forme úveru. Nebude predsa požičiavať niekomu na niečo o čom si myslí, že to klientovi neprinesie očakávané výnosy a nebude schopný splácať úver.
Obehajte banky a pripravte si doklady
V prípade, že viete aké množstvo finančných prostriedkov a na aký účel potrebujete, vyhraďte si čas a urobte si obchôdzku po viacerých bankách, nechajte si vysvetliť ponuky, prepočítať konkrétne výšky úveru aj úrokov. Potom je potrebné si zvážiť výhody aj nevýhody každej jednej ponuky.V každej banke budú od vás požadovať informácie, ktoré by potvrdzovali vašu solventnosť a výsledky podnikania. To znamená, pripravte si kópie daňového priznania a účtovnej závierky (výkazov k daňovému priznaniu), ideálne za obdobie posledných dvoch zdaňovacích období.Určite budú banku zaujímať informácie o vašich najväčších odberateľoch, dodávateľoch, záväzkoch a pohľadávkach ako aj majetku, ktorým disponujete. Každá banka má na posúdenie možnosti poskytnutia úveru svoje predpísané tlačivá, ktoré budete musieť vyplniť v prípade, že sa rozhodnete dať si posúdiť možnosť v konkrétnej finančnej inštitúcii.
Úverový register
Vo veľa prípadoch sú najmä živnostníci prekvapení, keď im banka bez udania dôvodu zamietne možnosť poskytnúť úver. No bezdôvodne je to len zo strany drobného podnikateľa, ktorý nevidí čo sa za rozhodnutím banky skrýva. Banky, poisťovne, leasingové spoločnosti a podobné inštitúcie majú navzájom prepojené informačné systémy, ktoré spoločne vytvárajú tzv. register. Ocitnúť sa v registri pre vás neznamená nič dobré, nakoľko do registra sa dostávajú klienti týchto inštitúcií, v prípade ak nedodržali dohodnuté zmluvné podmienky.Medzi najčastejšie možnosti ako sa dostanete do registra bez toho aby vás o tom niekto upovedomil je, že meškáte so splátkou leasingu, splátky úveru, máte daňové exekúcie, neplatíte stavebné sporenie načas a podobne. Aj keď vyrovnáte všetky svoje záväzky, trvá určitý čas, kým sa váš záznam v registri vymaže. Niekedy sa do registra môžete dostať aj nie vlastnou vinou, pokiaľ ste ako ručiteľ alebo spoludlžník pri nejakom finančnom záväzku alebo pôžičke a dlžník neplatí podľa dohodnutých podmienok.
Získať úver v dnešnej dobe, navyše čase krízy nie je nič jednoduché. Banky si preverujú každého jedného klienta a na získanie úveru je potrebné mať naozaj dobré výsledky a vzornú platobnú disciplínu.jl