Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aká právna forma je výhodná ak obchodujete so zahraničím?

15. júla 2010 Tlačiť

Od roku 2004 majú naši občania právo podnikať vo všetkých krajinách EÚ za takých istých podmienok, ako občania materských krajín (okrem Rakúska a Nemecka, kde je obmedzené podnikanie).

 

Musia však spĺňať rovnaké kritériá, ako stanovuje národný zákon danej krajiny týkajúci sa živnostenského podnikania. Základnou podmienkou je doloženie odbornosti a kompetencie na výkon príslušnej profesie. Tak, ako živnosť, môžu si naši občania založiť v krajinách EÚ aj obdobu našej spoločnosti s ručením obmedzeným alebo akciovú spoločnosť.

 

Slovenský živnostenský list pri podnikaní v zahraničí nestačí

Slovenským živnostenským listom v krajine EÚ sa možno preukázať len výnimočne pri vykonávaní náhodnej a nepravidelnej pracovnej činnosti (napríklad ojedinelý prevoz tovaru), musí byť však overený na odbore živnostenského podnikania  MV SR.Pri sústavnom podnikaní v členských štátoch sa neuznáva náš živnostenský list, treba požiadať o živnosť v danej krajine. Na Slovensku sa vybavuje len potvrdenie o spôsobilosti  vykonávať živnosť na Krajskom úrade. Toto potvrdenie žiadateľovi umožní uchádzať sa v členskej krajine o vydanie živnostenskej koncesie a slúži ako relevantný doklad na preukázanie odbornej spôsobilosti v členských štátoch EÚ. Ak chce živnostník podnikať na území členského štátu sústavne, musí po troch mesiacoch požiadať aj o povolenie na pobyt v príslušnej krajine. Tak isto sa treba registrovať aj kvôli zdravotným a sociálnym odvodom,  dani z príjmu a DPH. Niekde sa treba zapísať do obchodného registra a obchodnej a živnostenskej komory.

 

Spoločnosť s ručením obmedzeným

Úprava základného imania v s. r. o. je daná na kompetencie každého jednotlivého členského štátu EÚ. Výhodné je založenie našej obdoby spoločnosti s ručením obmedzeným vo Veľkej Británii (private limited liability company – Ltd.) pre jej neformálnosť. Vo Veľkej Británii je možné takúto spoločnosť založiť bez akéhokoľvek  začiatočného kapitálu, preto je táto krajina využívaná pre zakladanie tzv. formálnych P. O. box spoločností, pričom všetka podnikateľská činnosť je vykonávaná v inom členskom štáte (napríklad na Slovensku).   

Akciová spoločnosť

V štátoch EÚ je obdoba našej akciovej spoločnosti tzv. Societas Europea. Základné imanie musí byť najmenej 120 tisíc eur a ústredie riadenia musí mať v rovnakom štáte, ako má svoje registrované sídlo či pobočku. Povinne sa zapisuje do obchodného registra  v členskom štáte svojho sídla, jej zápis sa zverejňuje aj v Úradnom vestníku EÚ. Výhodou založenia je, že sa nevyžaduje likvidácia pri žiadnej z foriem založenia, ani pre zmene jej sídla. Pri Societas Europea môžu dve národné firmy uskutočniť cezhraničnú fúziu. Nevýhodou Societas Europea je, že takúto spoločnosť nemôže zriadiť fyzická osoba.

 

DPH a členské krajiny

Od vstupu Slovenska do EÚ sa dovoz tovaru z členských štátov berie ako nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu EÚ a vývoz tovaru do členských štátov ako dodanie tovaru do iného členského štátu EÚ.Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou nadobúda na Slovensku tovar z iného členského štátu, musí podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eur. Daňový úrad vydá osvedčenie o registrácii pre daň a pridelí identifikačné číslo pre daň. Táto cesta je výhodná pre podnikateľov, ktorí majú malý a nepravidelný obrat, registráciou nadobudnú povinnosť zaplatiť daň za dovezený tovar, nestávajú sa však platiteľmi dane.Podnikateľom, ktorí majú vysoké a pravidelné obraty s platiteľmi DPH sa viac oplatí byť platcom DPH.

 

Podanie žiadosti o vrátenie dane v inom členskom štáte 

Platiteľ dane si môže uplatniť nárok na vrátenie dane v členskom štáte, v ktorom mu boli dodané tovary a služby alebo do ktorého doviezol tovar, podaním žiadosti o vrátenie dane. Žiadosť o vrátenie dane môže podať, ak v členskom štáte, v ktorom žiada vrátenie dane, nemá sídlo, miesto podnikania, prevádzkareň, bydlisko alebo sa v ňom obvykle nezdržiava  najneskôr do 30. septembra kalendárneho roka, ktorý nasleduje po období, za ktoré sa uplatňuje nárok na vrátenie dane a podáva sa za obdobie najviac jedného kalendárneho roka. Suma dane, ktorej vrátenie sa žiada, musí byť najmenej 50 eur. Žiadosť o vrátenie dane sa môže podať za obdobie kratšie ako jeden kalendárny rok, ale nie kratšie ako tri kalendárne mesiace, ak suma dane, ktorej vrátenie sa žiada, je najmenej 400 eur. Vrátenie dane sa môže vzťahovať na obdobie kratšie ako tri kalendárne mesiace, ak toto obdobie predstavuje zvyšok kalendárneho roka a suma dane, ktorej vrátenie sa žiada, je najmenej 50 eur.

Žiadosť o vrátenie dane sa vzťahuje na:

  • kúpu tovarov a služieb, ktoré boli fakturované počas obdobia, na ktoré sa žiadosť o vrátenie dane vzťahuje, ak daňová povinnosť vznikla pred vyhotovením faktúry alebo v čase vyhotovenia faktúry, alebo v súvislosti s ktorými daňová povinnosť vznikla počas obdobia, na ktoré sa žiadosť o vrátenie dane vzťahuje, ak kúpa bola fakturovaná pred vznikom daňovej povinnosti,
  • dovoz tovaru, ktorý sa uskutočnil počas obdobia, na ktoré sa žiadosť o vrátenie dane vzťahuje.

 

Žiadosť o vrátenie dane sa môže vzťahovať aj na faktúry alebo dovozné doklady, ktoré nie sú zahrnuté do predchádzajúcich žiadostí o vrátenie dane a týkajú sa transakcií, ktoré sa uskutočnili počas obdobia príslušného kalendárneho roka.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

08jan8:30Špecialista pracovného práva v štátnej správe, vo verejnom záujme a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

08jan8:30Špecialista pracovného práva v štátnej správe, vo verejnom záujme a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

08jan8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X