4 miesta, kde vás bude dôchodok baviť
Premýšľate často o svojej budúcnosti, i tej, ktorá je možno ešte veľmi ďaleko? Ak áno, tak vás už určite napadlo, ako asi budete tráviť čas, keď sa dostanete do dôchodku. Možností je veľa, a pokiaľ sa začnete včas pripravovať, môžete si penziu užiť i v zahraničí.
BBC dala nedávno dokopy zoznam destinácií, ktoré pre dôchodok odporúčajú najrôznejšie svetové rebríčky. Možno vás niektoré z nich oslovia…
-
Panama
Najjužnejšia krajina Strednej Ameriky sa umiestnila na vrchole rebríčka najlepších miest, kde stráviť dôchodok, ktorý pre rok 2016 zostavil časopis International Living. Podľa jeho hodnotenia ponúka Panama penzistom veľa výhod, ako sú napríklad zľavy na dopravu, zábavu, lieky či účty za energie.
Keď chcete tieto výhody dosiahnuť, potrebujete od panamskej vlády získať dokument, ktorý sa volá Pensionado visa. Nie je to ale príliš zložité, dosiahnuť naň môžete, pokiaľ máte viac ako 18 a máte penziu v prepočte minimálne 1000 dolárov. Miestna mena, panamská balboa, je totiž viazaná na americký dolár.
Cudzinci majú v Paname rovnaké majetkové práva ako miestni obyvatelia a napríklad trojizbový byt v obľúbenom horskom mestečku Boquete je podľa portálu globalpropertyguide.com možné kúpiť za 179 tisíc dolárov.
Panama má tiež medzinárodne uznávaný zdravotnícky systém s lekármi, ktorí študovali v Spojených štátoch a Európe.
Čo by vás mohlo od Panamy odradiť, je zlá dopravná infraštruktúra za hranicami hlavného mesta Panama City. V porovnaní s ostatnými krajinami strednej Ameriky je Panama relatívne bezpečná.
-
Ekvádor
Ekvádor sa v rebríčku International Living umiestnil ako druhý, a to vďaka svojim štedrým výhodám pre dôchodcov, dostupnému bývaniu a skvelej klíme.
Vďaka svojej polohe na rovníku si tu totiž môžete vychutnávať dvanásť hodín slnečného svitu denne po celý rok. A navyše, v oblasti ekvádorských vysočín, kde sa nachádzajú obľúbené destinácie ako napríklad mestá Cuenca, Cotacachi a Vilcabamba, je celý rok klíma ako na jar!
Čo sa týka nákladov na bývanie, skutočne len málo krajín sa môže Ekvádoru rovnať. Tak napríklad v obľúbenom koloniálnom meste Cuenca si môžete prenajať dvojizbový byt za 500 dolárov mesačne.
Pre život tu je však potrebné naučiť sa po španielsky, pretože angličtina tu nie je príliš rozšírená. A tiež sa pripravte na obmedzenú diaľničnú infraštruktúru.
Od roku 2014 sa cudzinci môžu pripojiť k národnému systému zdravotného poistenia, ktorý zaisťuje miestna správa sociálneho zabezpečenia. Povinná mesačná platba je 70 dolárov.
-
Malajzia
Ak hľadáte rozmanitosť a slnečný svit po celý rok, vyskúšajte Malajziu, ktorá ponúka všetko od tropických pláží, odľahlých dažďových pralesov až po vzrušujúce hlavné mesto Kuala Lumpur.
Táto predtým britská kolónia je podľa International Living tým najlacnejším miestom k žitiu vôbec. K tomu pridajte rozšírenú angličtinu, reštaurácie s nízkymi cenami a možnosť priameho vlastníctva nehnuteľností a bude vám hneď jasné, prečo sa tu – nielen penzistom – toľko páči.
Xpatulator.com, webová stránka, ktorá analyzuje ceny pre cudzincov (tzv. expats), uvádza, že ceny za zdravotné poistenie a náklady na bývanie sú tu veľmi nízke, a zaraďuje Malajziu na opačnú stranu spektra ako napríklad Hongkong alebo Austráliu.
Malajzia tiež patrí medzi krajiny, ktoré sú známe pre svoj „zdravotnícky turizmus“, v roku 2013 ju za týmto účelom navštívilo cez 700 tisíc cestovateľov.
-
Španielsko
Španielsko bolo jednou z najväčších obetí ekonomickej krízy v EU. V roku 2008 jeho ekonomika upadla do recesie, čo poslalo dole ceny nehnuteľností a hore naopak nezamestnanosť.
Španielská ekonomika je ale konečne na vzostupe a Medzinárodný menový fond v roku 2015 predpokladal rast o 3%, čo bol najväčší očakávaný rast v celej eurozóne. Aj keď nezamestnanosť zostáva vysoká, začínajú sa tvoriť nové pracovné miesta a realitné kancelárie hlásia rastúci dopyt po nehnuteľnostiach vo veľkomestách ako Barcelona alebo Madrid.