- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Svet
- Google vyvíja technológiu, ktorá bude schopná podchytiť rakovinu či Parkinsona
Google vyvíja technológiu, ktorá bude schopná podchytiť rakovinu či Parkinsona
Spoluzakladateľ najznámejšieho vyhľadávača Sergej Brin sa pokúša dostať firmu do čela trhu so zdravotníckou technológiou. Odpovedá tomu aj výška investícií a fakt, že v rámci spoločnosti bola k tomuto účelu založená špeciálna zdravotnícka sekcia.
Čo presne Google chystá? Okrem projektu na vývoj chytrých kontaktných šošoviek so zabudovaným počítačom sa spoločnosť pustila i do boja s rakovinou, cukrovkou, Parkinsonovou chorobou či poruchami srdca. Zadarmo to samozrejme nebude – do vývoja chce zo svojich ročných ziskov investovať miliardy dolárov.
Hlavou zdravotníckej sekcie je Andy Conrad, ktorý sa vyzná v nanotechnológii a molekulárnej biológii a predtým šéfoval predchádzajúcej výskumnej divízii Google X. Okrem neho stojí v čele Sergej Brin, ktorého záujem o liečbu Parkinsonovej choroby má tak trochu rodinný podtext – choroba sa prejavila u jeho matky. Osobnú motiváciu má ale i ďalší spoluzakladateľ Googlu Larry Page – ten zase trpí vzácnym ochorením hlasiviek.
Firma, ktorá sa primárne zaoberá vývojom informačných technológií, samozrejme ťažko skočí na pole zdravotníctva bezhlavo. Napokon aj spomínané šošovky vyvíja v spolupráci s farmaceutickým gigantom Novartis. Práca na nich prebieha už viac ako tretí rok. Cieľom je vytvoriť šošovky s mikročipom a takmer neviditeľným elektronickým obvodom. Pomôcť majú hlavne diabetikom – výrobok bude schopný zmerať hladinu cukru v krvi svojich užívateľov priamo zo slznej tekutiny na povrchu očnej buľvy a získané dáta posielať do mobilného zariadenia.
Táto iniciatíva má pritom podľa Brina omnoho širší potenciál – úlohou vedeckého tímu je vyvinúť technológie, ktoré budú obsahovať nanodiagnostickú platformu schopnú zachytiť choroby priamo na molekulárnej úrovni. Predpokladá sa, že technológia nájde využitie i v boji proti rakovine alebo Alzheimerovi. Mimochodom, v zdravotníckom tíme Googlu už funguje veľa talentovaných onkológov.
Internetová jednotka pritom nie je jediná, ktorá sa pokúša preniknúť do zdravotníctva. Medzi aktívnych hráčov s aplikáciami pre sledovanie zdravia a kondície patria tiež spoločnosti Apple, Microsoft a Samsung. Do boja s Parkinsonovou chorobou sa pomocou novej technológie pustil pre zmenu Intel – nedávno poskytol desiatkam tisícom Američanov trpiacich chorobou ALS (amyotrofická laterálna skleróza) komunikačný systém, ktorý využíva slávny vedec s rovnakou chorobou Stephen Hawking.