Chcete byť úspešní a produktívni? Osvojte si týchto šesť činností
Cítite sa vždy, keď chodíte domov z práce, ako zbitý pes? Už na obed pociťujete únavu a neschopnosť byť produktívny? Tento problém trápi mnohých ľudí, často takých, ktorí pracujú v kancelárii. Aby vás nedostihol syndróm vyhorenia, prečítajte si pár tipov, ako tomu predísť.
Pozrite sa, ako správne a efektívne nakladať so svojou energiou, prípadne so svojím voľným časom
Nasledujúce odporúčania, samozrejme, nemusia zaručene vyhovovať každému. Sú však neuzatvorenou zbierkou návrhov, ako človek môže dosiahnuť čo najvyššiu produktivitu, teda aj lepši pocit z práce, zo života ako takého a zo seba samého. Byť produktívny totiž neznamená pracovať ako stroj a produkovať do nemoty, ale napríklad správne a efektívne nakladať so svojou energiou, prípadne so svojím voľným časom.
Čítanie
Pre niekoho ide v prípade čítania možno o príliš náročnú činnosť (človek sa predsa musí sústrediť, aby z toho niečo mal), ale skutočnosť je iná. S čítaním kníh je to podobne ako s jazykmi. Čím viac kníh prečítate, tým viac sa budete cítiť človekom. Navyše práve vďaka čítaniu môžete prežiť hneď desiatky životov a stovky príbehov. Nech už pracujete v kancelárii alebo nie, pri čítaní sa môžete stať detektívom, mušketierom či vesmírnym bádateľom.
Spánok
Ak niekto povie, že mu obyčajne stačí spať tri hodiny denne, neverte mu. Aspoň sedem hodín spánku by si mal dopriať každý z nás. Navyše spánok, hoci sa to tak nemusí zdať, je produktívny – váš mozog si tiež potrebuje oddýchnuť a zregenerovať. Dokonca ľudia, ktorí si doprajú dostatok spánku, sú vraj nielen úspešnejší, ale aj menej chorľaví. Okrem toho je dobré pamätať si, že mozog dosahuje vrchol svojej produktivity približne dve až štyri hodiny po zobudení sa.
Domáce jedlo
Jedlo v reštaurácii je vždy lákavé, nemusíte nič chystať, variť ani umývať riad. Len prídete a najete sa. Keď si ale zrátate, koľko vám trvá, kým sa do svojho obľúbeného podniku vôbec dopravíte, kým si objednáte, kým vám to donesú a kým to zjete, je to viac času ako keby ste si doma navarili nejaké to jednoduché jedlo. Jedením doma/jedením domáceho jedla ušetríte čas i peniaze, teda budete v konečnom dôsledku produktívnejší.
Zbytočné veci
Otvorte si skriňu a úprimne zhodnoťte, či všetko, čo v nej máte, aj skutočne potrebujete. Einstein povedal: „Ak preplnený stôl značí preplnenú myseľ, potom čo značí prázdny stôl?“. Poriadok neznamená automaticky nejaké negatívne vyprázdnenie, iba to, že si urobíte miesto pre nové veci, nové spomienky či nové vzťahy. Aj takáto očista môže zredukovať váš stres. Vyskúšajte ju a uvidíte, že upratovanie hlavy, ale trebárs i skrine vám pomôže byť produktívnejším.
Žiadne správy, žiadne schôdzky, žiadne telefóny a emaily
Kedy naposledy ste strávili čas bez televízora, bez správ, bez surfovania na webe, pozerania do telefónu, do svojej emailovej schránky? Skúste to čo najskôr. Nemusíte stále prijímať iba informácie, niekedy je mimoriadne prospešné iba byť s najbližšími niekde osamote, bez vonkajších vplyvov. Nemusíte stále pozerať nejaké správy, vyhľadávať, čo sa aktuálne deje vo svete, aj tak problémy iných nevyriešite. Skúste sa čas od času zamerať na seba a vzťahy s ľuďmi, na ktorých vám záleží. Skúste byť občas v offline režime a uvidíte, že vašej duši i vášmu telu to padne vhod.
Zážitky
Vďaka skúsenostiam a zážitkom sme tým, kým sme, nie vďaka tomu, čo vlastníme. Tvoria nás a zostávajú s nami navždy. Materiálne veci skôr či neskôr stratia svoju podstatu a stanú sa neužitočnými. So zážitkami sa to, pokiaľ to človek nedopustí, nestane. Stačia maličkosti, ako napríklad stretnutie s priateľmi, výlet s rodinou, naučenie sa niečoho nového apod. Aby ste sa naštartovali, skúste o veciach, ktoré by vám mohli priniesť zaujímavé zážitky, uvažovať nie tak, že ich robiť musíte, ale že ich robiť chcete. Produktivita je hlavne vecou nastavenia mysle.