Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ochrana spoločníka pred svojvôľou konateľa

Ochrana spoločníka pred svojvôľou konateľa
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
19. októbra 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Vzhľadom k tomu, že menom spoločnosti navonok vystupuje len konateľ, tak je vhodná limitácia jeho konania. 

Spoločník môže kedykoľvek konateľa odvolať

V minulom článku Ako znížiť riziko zo spoločného podnikania sme rozoberali riziká spoločného konania, najmä prípad, kedy v spoločnosti figurujú dvaja majitelia s 50% obchodným podielom. V tomto článku ozrejmíme vzťah spoločníka a konateľa, ako aj možnosť postavenia spoločníka „vo vnútri“ spoločnosti.

Vzťahy konateľa a spoločníka

Konateľom môže byť jeden zo spoločníkov, ale aj iná osoba z externého prostredia (generálny manager, riaditeľ, ktokoľvek). Konateľ s poukazom na vyššie uvedené rozhoduje „navonok“.

Teda „dohaduje, prijíma a odovzdáva“ vo vzťahu obchodným partnerom spoločnosti. Nerozhoduje však o tom, aké bude mať spoločnosť meno, sídlo, čo so ziskom, či sa bude deliť, alebo sa použije na ďalší rozvoj spoločnosti, atď. (rozhodovanie „do vnútra spoločnosti“).

Vzťah medzi spoločníkom a konateľom možno nazvať vzťahom vertikálnym, nakoľko spoločník je „nad“ konateľom. Spoločník môže kedykoľvek konateľa odvolať, čo neplatí naopak. Vzhľadom k tomu, že menom spoločnosti navonok vystupuje len konateľ, tak je vhodná limitácia jeho konania.

Ak teda konateľ má napríklad uzatvoriť obchod napríklad nad 10 tis eur, tak je nutné schválenie zo strany spoločníkov. Ak by sa tak nestalo, tak konateľ zodpovedá za vzniknutú škodu.

Naše právo je postavené na „zásade ochrany tretích osôb“, čo znamená, že takýto neschválený obchod nemožno anulovať, obchod bude napriek tomu platný a záväzný, čiže spoločnosť by musela plniť a tretej osoby sa to „nedotkne“, hoc konateľ konal nad „určený limit“.

Neschválenie by teda nemalo dopad na tretiu osobu. Dopad by to však malo na samotného konateľa, nakoľko uskutočnil obchod (právny úkon) nad povolený limit bez schválenia, za čo by mal niesť zodpovednosť.

Vhodné je mať s konateľom zmluvu, v ktorej by bola zakomponovaná rozhodcovská doložka. Prípadný spor tak riešil rozhodcovský súd, čoho dôsledkom by bolo rýchle rozhodnutie vo veci so zrejmým znížením rizika naťahovania súdneho sporu cestou opravných prostriedkov.

Zamestnať sa vo vlastnej firme môže byť problémom

Ak by chcel niektorý zo spoločníkov „istoty a záruky od štátu pre prípad dôchodku, atď.“, tak by sa mu musela v spoločnosti nájsť výkonná, resp. dozorná funkcia. Mohol by byť teda napríklad konateľom, prokuristom, členom dozornej rady (spravidla mandátna zmluva, zmluva o výkone funkcie, atď.).

Môže byť ale aj „klasickým“ zamestnancom bez funkcie, s ktorým by sa uzatvorila pracovná zmluva. Vyplatené prostriedky sú samozrejme daňovým výdavkom.

POZOR: V tejto súvislosti je treba brať zreteľ najmä „blížiacu“ sa novelu obchodného zákonníka a jeho novozavedený inštitút vrátenia vkladu

Inak povedané, vzťahy medzi spoločnosťou na jednej strane a jej spoločníkom na druhej strane (či už v pozícii funkcie alebo zamestnanca) by mali byť obvyklé s prihliadnutím na obvyklú hodnotu odmeny/mzdy v porovnaní s „okolitým trhom“. Inak sa môže stať, že to, čo je nad touto obvyklou hodnotou, by sa malo vrátiť spoločnosti, inak to vráti vedenie spoločnosti

To môže mať aj dopad na daňovú optimalizáciu, nakoľko v zmysle § 3 ods. 6 Daňového poriadku možno na túto „nadhodnotu“ neprihliadať, čiže logicky by nemusela byť daňovým výdavkom.

(Viac o spomínaných ustanoveniach sme písali v týchto článkoch:

» Eseročka s jedným eurom? Nech sa páči… alebo radšej ZABUDNITE!!!!, » Štát ide obmedziť v podnikaní staré aj nové s.r.o., » Nový zákon podporí prechod z eseročiek na akciovky, » Odpovede ministerstva spravodlivosti SR na niektoré výhrady k novele Obchodného zákonníka SR» Novela Obchodného zákonníka tu.)

Vyplatenie už raz zdaneného zisku na úrovni spoločnosti podlieha ešte zdravotným odvodom na úrovni spoločníkov vo výške 14% z vyplatenej sumy. To je možné ale obísť za predpokladu, že spoločníkom bude „iná entita pod dozorom skutočného spoločníka“, na ktorú sa nebude vzťahovať zdravotný odvod, a zároveň nebude zaťažená ani daňou z vyplatenej dividendy (prípadne len v minimálnej úrovni, napríklad 5%).  Nutná je analýza s prihliadnutím na zákon o zdravotnom poistení, ako aj zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia. 

Autor: JUDr. Ján Marônek, vedúci právneho oddelenia M2 Business s. r. o., ktorá zabezpečuje služby ako: založenie s.r.o., založenie a.s., ako i predaj ready made sro,  ready made a.s., či predaj platcov DPH  

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X