Na úradoch práce držia ľudí exekúcie a strach o dávky
Veľká časť Slovákov pracujúcich v Česku, ktorí majú nižšiu kvalifikáciu a plat, za hranice vycestovala práve v snahe vyhnúť sa zrážkam zo mzdy.
Nízkokvalifikovaní tvoria najpočetnejšiu skupinu nezamestnaných
Ak Slovensko chce, aby miera evidovanej nezamestnanosti dokázala v budúcnosti výraznejšie klesnúť, potrebuje na trh práce dostať predovšetkým ľudí s nízkou kvalifikáciou. Tí tvoria spomedzi evidovaných nezamestnaných najpočetnejšiu skupinu, pričom ich problémom je, že často sa práci cielene vyhýbajú. „Desaťtisíce ľudí na Slovensku sú podľa našich predpokladov presvedčení, že sa im pracovať neoplatí,“ tvrdí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ McROY Group Luboš Sirota.
Chyby sa robia naschvál
Podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny patrí do kategórie „pomocní a nekvalifikovaní pracovníci“ vyše 40-tisíc ľudí bez práce. Vyše 107-tisíc uchádzačov o zamestnanie pritom nemá dosiahnuté vyššie vzdelanie než je základná škola. Títo ľudia pritom majú iba malú šancu získať dobre platené zamestnanie a preto sa práci radšej vyhýbajú.
„Nie je to pritom vôbec zložité a nepomáha tu ani hrozba vyradenia z evidencie kvôli odmietnutiu ponúknutého zamestnania. Nezamestnaný totiž najprv zvykne absolvovať skúšku u potenciálneho zamestnávateľa a na nej náročky urobí chybu. Zamestnávateľ ho teda neprijme, nezamestnaný zostane nezamestnaným a o dávky nepríde,“ vysvetľuje Sirota
Exekúcie motivujú vycestovať
Ešte väčšia neochota pracovať sa týka ľudí v exekučnom konaní. Dôvodom je fakt, že exekútor môže takémuto človeku siahnuť na významnú časť mzdy a preto sa mu pracovať neoplatí. „Exekútor môže napríklad v prípade minimálnej mzdy, ktorá v čistom iba mierne presahuje 300 eur, zraziť takmer 63 eur v prípade bežných pohľadávok, v prípade prednostných je to takmer 126 eur. Výsledkom je, že ľudia potom odmietajú pracovať a uprednostňujú sociálne dávky, alebo sa snažia pred exekúciami utiecť do zahraničia,“ tvrdí Luboš Sirota. Veľká časť Slovákov pracujúcich v Česku, ktorí majú nižšiu kvalifikáciu a plat, tak za hranice vycestovala práve v snahe vyhnúť sa zrážkam zo mzdy.
Pomohol by medzitrh práce
Riešením tejto situácie by bol medzitrh prác, teda súbežné poberanie sociálnych dávok a mzdy. Výška podpory štátu by pritom s rastúcou mzdou postupne klesala. „Zvyšovanie minimálnej mzdy by návratu nízkokvalifikovaných ľudí na trh práce nepomohlo. Hodnota práce by totiž zvýšeným mzdovým nákladom nezodpovedala a vytváralo by sa riziko, že časť firiem by svoje prevádzky presunula do zahraničia. Počet nízkokvalifikovaných nezamestnaných by tak ešte stúpol,“ dodáva Sirota.
McROY Slovakia, a.s. je členom novej medzinárodnej siete personálno-poradenských spoločností McROY Group, a.s., ktorá plánuje svoje aktivity rozvíjať približne v 20-tich európskych krajinách. Na Slovensku patrí s približne 4 000 externými a takmer 100 internými zamestnancami medzi lídrov. Svoju činnosť vykonáva prostredníctvom desiatich pobočiek – v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach, Michalovciach, Prešove a v Považskej Bystrici.