Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Na úradoch práce držia ľudí exekúcie a strach o dávky

Na úradoch práce držia ľudí exekúcie a strach o dávky
Ilustračné foto SITA
11. októbra 2014 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Veľká časť Slovákov pracujúcich v Česku, ktorí majú nižšiu kvalifikáciu a plat, za hranice vycestovala práve v snahe vyhnúť sa zrážkam zo mzdy.

Nízkokvalifikovaní tvoria najpočetnejšiu skupinu nezamestnaných

Ak Slovensko chce, aby miera evidovanej nezamestnanosti dokázala v budúcnosti výraznejšie klesnúť, potrebuje na trh práce dostať predovšetkým ľudí s nízkou kvalifikáciou. Tí tvoria spomedzi evidovaných nezamestnaných najpočetnejšiu skupinu, pričom ich problémom je, že často sa práci cielene vyhýbajú. „Desaťtisíce ľudí na Slovensku sú podľa našich predpokladov presvedčení, že sa im pracovať neoplatí,“ tvrdí predseda predstavenstva a generálny riaditeľ McROY Group Luboš Sirota.

Chyby sa robia naschvál

Podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny patrí do kategórie „pomocní a nekvalifikovaní pracovníci“ vyše 40-tisíc ľudí bez práce. Vyše 107-tisíc uchádzačov o zamestnanie pritom nemá dosiahnuté vyššie vzdelanie než je základná škola. Títo ľudia pritom majú iba malú šancu získať dobre platené zamestnanie a preto sa práci radšej vyhýbajú.

„Nie je to pritom vôbec zložité a nepomáha tu ani hrozba vyradenia z evidencie kvôli odmietnutiu ponúknutého zamestnania. Nezamestnaný totiž najprv zvykne absolvovať skúšku u potenciálneho zamestnávateľa a na nej náročky urobí chybu. Zamestnávateľ ho teda neprijme, nezamestnaný zostane nezamestnaným a o dávky nepríde,“ vysvetľuje Sirota

Exekúcie motivujú vycestovať

Ešte väčšia neochota pracovať sa týka ľudí v exekučnom konaní. Dôvodom je fakt, že exekútor môže takémuto človeku siahnuť na významnú časť mzdy a preto sa mu pracovať neoplatí. „Exekútor môže napríklad v prípade minimálnej mzdy, ktorá v čistom iba mierne presahuje 300 eur, zraziť takmer 63 eur v prípade bežných pohľadávok, v prípade prednostných je to takmer 126 eur. Výsledkom je, že ľudia potom odmietajú pracovať a uprednostňujú sociálne dávky, alebo sa snažia pred exekúciami utiecť do zahraničia,“ tvrdí Luboš Sirota. Veľká časť Slovákov pracujúcich v Česku, ktorí majú nižšiu kvalifikáciu a plat, tak za hranice vycestovala práve v snahe vyhnúť sa zrážkam zo mzdy.

Pomohol by medzitrh práce

Riešením tejto situácie by bol medzitrh prác, teda súbežné poberanie sociálnych dávok a mzdy. Výška podpory štátu by pritom s rastúcou mzdou postupne klesala. „Zvyšovanie minimálnej mzdy by návratu nízkokvalifikovaných ľudí na trh práce nepomohlo. Hodnota práce by totiž zvýšeným mzdovým nákladom nezodpovedala a vytváralo by sa riziko, že časť firiem by svoje prevádzky presunula do zahraničia. Počet nízkokvalifikovaných nezamestnaných by tak ešte stúpol,“ dodáva Sirota.

McROY Slovakia, a.s. je členom novej medzinárodnej siete personálno-poradenských spoločností McROY Group, a.s., ktorá plánuje svoje aktivity rozvíjať približne v 20-tich európskych krajinách. Na Slovensku patrí s približne 4 000 externými a takmer 100 internými zamestnancami medzi lídrov. Svoju činnosť vykonáva prostredníctvom desiatich pobočiek – v Bratislave, Trnave, Nitre, Trenčíne, Žiline, Banskej Bystrici, Košiciach, Michalovciach, Prešove a v Považskej Bystrici.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X