Poslanec Beblavý chce znížiť notárske poplatky
Cieľom navrhovanej hromadnej pripomienky je vniesť do činnosti notárov trhový mechanizmus.
Notárske poplatky by mali mať cenový strop
Poslanec parlamentu a podpredseda strany SIEŤ Miroslav Beblavý inicioval hromadnú pripomienku verejnosti, ktorej cieľom je znížiť notárske poplatky a umožniť overenie listiny alebo podpisu aj na poštovom úrade. V rámci pripravovanej novely Notárskeho poriadku Beblavý navrhuje zmenu, ktorá na zníženie ceny služieb využije trhový mechanizmus a zároveň určí ich cenový strop.
Ministerstvo spravodlivosti SR predložilo v piatok 26. septembra do pripomienkového konania novelu Notárskeho poriadku. Návrh však občanovi podľa Beblavého nijako nepomôže. Preto chce na zmenu využiť hromadnú pripomienku verejnosti. Na to, aby sa ňou ministerstvo zaoberalo, musí získať minimálne 500 podpisov.
Vládna novela náklady občanov neznižuje
„V sprievodných dokumentoch k návrhu aj samotné ministerstvo priznáva, že zmeny žiadnym spôsobom neznížia náklady občanov, hoci služby notárov využívame často,“ zdôvodnil postup podpredseda Siete. „Deje sa tak preto, lebo odmenu notára pevne stanovuje vyhláška ministerstva. Ak by sme však využili trhový mechanizmus bežný aj v iných krajinách EÚ, tak do spomínanej vyhlášky stačí namiesto cenového paušálu určiť cenový strop a notárske služby otvoriť voľnej súťaži po vzore iných povolaní,“ doplnil Beblavý.
Notári by tak mohli lákať spotrebiteľov nielen polohou svojho úradu, ale aj ponúkanou cenou za jednotlivé úkony. „Súčasný zákaz cenovej konkurencie so zdôvodnením, že ´notári si nemôžu vzájomne konkurovať rozdielnou výškou odmeny, lebo na nich štát delegoval výkon verejnej moci´, je výhovorka v rozpore s bežnou praxou napríklad aj u susedov v Rakúsku či Poľsku. Delegovanie výkonu verejnej moci sa nemá zakladať na trestaní občanov vyššími cenami,“ uzatvoril Beblavý.
Hromadná pripomienka sa bude zaoberať aj otázkou zodpovednosti notára za nesplnenie povinnosti vopred informovať o cene služby. Ak tak neurobí, službu musí poskytnúť zadarmo. Tretia časť pripomienky otvára možnosť overenia listiny alebo podpisu na pošte. Takáto prax podľa opozičného poslanca už úspešne funguje napríklad v Česku.
Novela reaguje na eurosmernice v dedičských veciach. Nariadenie zavádza do právnych poriadkov niekoľko nových inštitútov súvisiacich s konaniami, ktoré prebehli alebo prebiehajú v inom členskom štáte alebo na účely konania, ktoré sa má v inom členskom štáte začať. Ide najmä o vyhlásenie o odmietnutí alebo prijatí dedičstva, odkazu alebo povinného dedičského podielu alebo vyhlásenie, ktorého cieľom je obmedziť zodpovednosť dotknutej osoby v súvislosti s dlhmi patriacimi do dedičstva, voľba práva, adaptácia – premena práva a európske osvedčenie o dedičstve.
Právna norma predlžuje prípravu na povolanie notára formou predchádzajúcej notárskej praxe z dvoch na tri roky. Výkon notárskej činnosti je podľa novely nezlučiteľný so štátnozamestnaneckým pomerom, s pracovným pomerom, s obdobným pracovným vzťahom, s podnikateľskou činnosťou, s členstvom v štatutárnom orgáne a v kontrolnom orgáne právnickej osoby vykonávajúcej podnikateľskú činnosť a s inou zárobkovou činnosťou.
Naopak, notárom návrh umožňuje spravovať svoj majetok a majetok jemu blízkych osôb, vedeckú, pedagogickú, publikačnú, umeleckú, znaleckú, tlmočnícku a prekladateľskú činnosť. Notár nemôže vykonávať znaleckú činnosť vo veciach, v ktorých pôsobí ako súdny komisár. Notári podľa návrhu môžu pôsobiť ako poslanci obecných a krajských zastupiteľstiev.