Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako sa zmenia odpisy budov od 1. 1. 2025?

odpisy majetku
odpisy majetku Foto: Getty images
24. januára 2024 Autor Ing. Lenka FalatováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

Poslanec NR SR za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) Marián Viskupič predložil do parlamentu návrh novely zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, ktorý môže na Slovensku naštartovať investície do budov. To by malo podľa opozičného poslanca pozitívny vplyv na stavebný sektor a s rastom stavebného sektora možno očakávať aj vyššie príjmy do štátneho rozpočtu. Parlament sa bude týmto návrhom zaoberať na schôdzi, ktorá sa začne 30. 1. 2024. Ak poslanci novelu zákona schvália, bude sa uplatňovať od 1. 1. 2025.

Cieľom návrhu je zrušiť odpisovú skupinu 6, v rámci ktorej sa majetok odpisuje 40 rokov, a položky z doterajšej 6 odpisovej skupiny sa presunúť do odpisovej skupiny 5, na ktorú sa vzťahuje 20-ročná doba odpisovania. Ide teda o skrátenie obdobia odpisovania pre majetok z doterajšej 6 odpisovej skupiny zo 40 na 20 rokov.

Ďalšou zmenou je zvýšenie hranice, nad ktorú sa hmotný majetok, nehmotný majetok a technické zhodnotenie rôznych druhov majetku považuje na účely zákona za majetok, ktorý je odpisovaný podľa zákona o dani z príjmov, a to z doterajších 1700 eur, resp. 2400 eur na 3000 eur. Suma 1700 eur nebola zvyšovaná vyše dekádu a ešte aj toto zvýšenie spred dekády bolo iba minimálne v porovnaní s východiskovým stavom 50 000 Sk v roku 2004, kedy nadobudol tento zákon účinnosť. Ide teda o reakciu na inflačné posuny za toto obdobie.
Skrátenie doby odpisovania zo 40 na 20 rokov je krokom k zatraktívneniu podnikateľského prostredia a k zvýšeniu investícií do majetku, ktorý je doteraz v odpisovej skupine 6. Ide o budovy, resp. o väčšinu budov. Investície do hmotného majetku v podobe budov sa stanú pre podnikateľské subjekty návratnejšie a teda aj finančne atraktívnejšie. V prípade mnohých budov používaných na podnikateľské účely sa hovorí o nahromadenom investičnom dlhu. Naštartovanie investícií do budov bude mať pozitívny vplyv na stavebný sektor a s rastom stavebného sektora možno očakávať aj vyššie príjmy do štátneho rozpočtu.
Z hľadiska daňových príjmov sa síce na začiatku v dôsledku vyšších odpisov odhaduje väčší výpadok príjmov, avšak na tento výpadok bude súbežne kompenzovaný daňovými príjmami z rastu stavebného sektora.

Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku

Navrhuje sa zvýšenie sumy, nad ktorú hmotný majetok, resp. jeho technické zhodnotenie podlieha postupnému odpisovaniu, a to zo sumy 1700 eur na sumu 3000 eur; dôvodom navrhovanej zmeny je, že v minulosti sa zákonodarca dlhodobo neodhodlal k takým úpravám tejto sumy, ktoré by kopírovali cenovú hladinu na Slovensku a vo svete. Navrhuje sa tiež zvýšenie sumy, nad ktorú nehmotný majetok podlieha postupnému odpisovaniu, z 2400 eur na sumu 3000 eur; dôvodom navrhovanej zmeny je, že v minulosti zákonodarca dlhodobo nepristúpil k takej úprave tejto sumy, ktorá by kopírovala cenovú hladinu na Slovensku a vo svete.

Postup pri odpisovaní hmotného majetku

Navrhuje sa vypustenie odpisovej skupiny 6. V prílohe č. 1 sa navrhuje nové znenie časti „Odpisová skupina 5“. Obsahovo ide o pripojenie položiek zo zrušovanej odpisovej skupiny 6.
 
O5.png

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

odpisovanie hmotného majetku

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odpisovanie majetku

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X