Ktoré 4 zlozvyky vás stoja veľa času?
Novinárka Kristin Wong sa venuje dlhé roky životnému štýlu. Toto sú podľa nej zlozvyky, ktorých sa treba zbaviť.
Neochota požiadať o pomoc
Určite ste zažili situáciu, ktorú ste nedokázali vyriešiť, a preto vás to stálo veľa času. Nie ste sami.
S priznaním vlastnej bezradnosti máme problémy skoro všetci, pritom ide o najrýchlejší spôsob, ako sa dostať priamo k tomu, čo potrebujete. Wong poukazuje na dnes už celkom bežné spôsoby práce ako networking a mentoring, ktoré na vzájomnej pomoci a spolupráci stoja.
„Často zistíte, že skutočné špičky vo svojich oboroch vyrástli práve na takýchto sieťach a kontaktoch. Keď totiž môžete čerpať vedomosti, ktoré k práci potrebujete, od niekoho, kto už sa v obore dlhšiu dobu úspešne pohybuje, máte pred ostatnými náskok. Na požiadanie o radu úplne stačia dve až tri vety, ktorými nadriadeného alebo staršieho kolegu presvedčíte, že máte skutočne záujem o jeho pomoc a chcete sa niečo naučiť. Presne sformulujte svoj problém a zdvorilo, ale nie podliezavo poproste o radu. Vo väčšine prípadov to zaberie, a i keď nie, málokto vás úplne odpálkuje,“ hovorí Wong.
Snaha udržať nefunkčný vzťah
O svoje vzťahy sa treba starať, no je rozdiel investovať do dobrého a do zlého vzťahu. Ten prvý vás motivuje, inšpiruje a posúva ďalej, ten druhý vám skôr berie elán a silu. Nefunkčný vzťah, ktorý držíte pri živote len silou vôle, oberá o čas nielen vás, ale aj toho druhého. Ako poznáte, že je dobré skončiť?
- Preceňujete dôležitosť toho, čo máte s dotyčnou osobou spoločné.
- Zotrvávate vo vzťahu len preto, že sa bojíte zostať sám/sama.
- Vzťah udržujete len zo strachu, čo sa stane, keď dotyčnú osobu stratíte.
Neschopnosť priznať chybu
„Robiť chyby je v poriadku, pretože sa z nich môžeme poučiť. Ale robiť ich stále dokola a stáť si za nimi je plytvanie času. Oslabuje to úsudok a dovoľuje nám to zavierať oči pred sebereflexiou, pretože sa tak nemusíme vysporiadať so svojim životom,“ tvrdí Kristin Wong.
Nedávna štúdia na túto tému, zverejnená v Journal of Consumer Psychology, uvádza, že ľudia, ktorí príliš lipnú na minulosti, respektíve majú zažité určité mentálne postupy, sú menej efektívni v rozhodovaní.
Prílišná starostlivosť o druhých
„Strácať čas starosťami o iných namiesto toho, aby sme sa starali sami o seba, je rovnako častý nedostatok mnohých z nás,“ píše Wong. „A teraz rozhodne nemyslím rodinu alebo najbližšie okolie. Hovorím o ľuďoch, ktorým z nejakého dôvodu ležíte v žalúdku, takže vás budú za každých okolností zhadzovať alebo podkopávať vašu pozíciu. Je jedno, ako sa k nim budete správať, pretože oni sa i tak zakaždým zachovajú tak, aby vám nejako uškodili. Hodiny a hodiny sa tým pádom budete trápiť uvažovaním, čo robíte zle a prečo si o vás myslia takéto veci. A pritom chyba nie je vo vás.“
Wong rovnako radí, aby ste si odvykli od žiarlivosti a porovnávania. „Je to úplne zbytočné a nič tým nevyriešite,“ dodáva.