Do platnosti vstúpili ďalšie sankcie voči Rusku
EÚ tiež zmrazí aktíva popredným ruským politikom.
Sankcie sa dotýkajú financovania niektorých štátnych ruských firiem
V piatok vstúpili do platnosti nové sankcie EÚ voči Rusku. Dôvodom je situácia na Ukrajine. Sankcie sa dotýkajú financovania niektorých štátnych ruských firiem. EÚ taktiež zmrazí aktíva ruským politikom. Sankcie zverejnené v Úradnom vestníku EÚ znamenajú zmrazenie aktív a zákaz cestovať pre podpredsedu Štátnej dumy Igora Lebedeva, sankciám čelí aj politik Vladimir Žirinovskij. Opatrenia sa týkajú aj viacerých lídrov proruských separatistov na Ukrajine.
Ruské akciové trhy a rubeľ v piatok v reakcii na ďalšie sankcie voči Moskve oslabili. Nové sankcie zo strany EÚ ešte viac obmedzujú prístup k zahraničnému kapitálu pre najväčšie ruské štátom kontrolované spoločnosti vrátane energetických firiem. Očakáva sa pritom, že v piatok začnú podobné opatrenia uplatňovať aj USA, pričom sa budú zameriavať proti ruskej najväčšej banke Sberbank.
„Situácia sa opäť eskaluje a dosahuje novú úroveň. Európa sa predsa len rozhodla uvaliť reštriktívne opatrenia, hoci existuje určitý druh prímeria,“ uviedla Natalia Samojlovová, analytička spoločnosti Golden-Hills Kapital. V piatok ráno oslabil aj ruský rubeľ. Oproti doláru klesol o 0,2 % na 37,60 RUB/USD a voči spoločnej európskej mene si tiež odpísal 0,2 % a oslabil na úroveň 48,60 RUB/EUR.
Sankcie proti Rusku rozšíril aj Washington
Spojené štáty v piatok prijali ďalší balík sankcií voči Rusku za jeho agresiu na Ukrajine. Sankcie sa opäť dotýkajú ropného a obranného priemyslu a obmedzujú obchodovanie s ruskými bankami. Spojené štáty rozšírili sankcie v deň, keď tak urobila aj Európska únia. „Tieto kroky podčiarkujú odpor medzinárodného spoločenstva k ruskej agresii,“ povedal minister financií Jack Lew s tým, že ekonomická a diplomatická izolácia Ruska potrvá až do jej ukončenia. Washington nové sankcie zruší v prípade, že sa ruskí vojaci stiahnu z Ukrajiny.
Opatrenia po prvý raz zasiahnu aj najväčšiu banku Sberbank ako aj ďalších päť ruských bánk, s ktorými nesmú americké spoločnosti i jednotlivci obchodovať. Takýto zákaz platí aj vo vzťahu k piatim technologickým spoločnostiam vrátane konglomerátu Rostec. V ropnom priemysle sa obmedzenia týkajú firiem Gazprom, Gazprom Nefť, Lukoil, Surgutneftegas a Rosnefť. USA zakázali vývoz zariadení pre sankcionované spoločnosti. Spojené štáty tiež rozšírili zoznam jednotlivcov, na ktorých sa vzťahuje zákaz cestovania aj zmrazenie účtov.