- Podnikam.sk
- Články
- Zaujímavosti
- Zdroj energie, ktorý pokrýva 71 percent povrchu Zeme. Realita alebo sen?
Zdroj energie, ktorý pokrýva 71 percent povrchu Zeme. Realita alebo sen?
Elektrinu v súčasnosti dokážeme čerpať z vetra, slnka i vody. Existuje však ďalší potencionálny zdroj, ktorého je nekonečne mnoho, pretože pokrýva 71 percent zemského povrchu. Je tu však malý háčik. Je ho veľmi ťažké využiť. Aspoň zatiaľ.
Startupová spoločnosť Columbia Power je jedna z posledných, čo sa snažia zapriahnuť pre výrobu elektriny oceán. Práve teraz jej inžinieri zostavujú vlnový generátor s názvom StingRAY, ktorý by mal plávať na hladine morí a premieňať každú prechádzajúcu vlnu na využiteľnú energiu.
Energie z oceánu nie je až taká novinka, ale dlho nikto nemohol nájsť vhodný prístup. Vlnové generátory totiž nemôžete umiestniť len tak niekde, musia sa pri tom zohľadniť faktory ako existujúce trasy lodnej dopravy i námorníctvo.
Prílivový energetický priemysel, ktorý závisí na tom, či vlna rozhýbe gigantické podvodné turbíny, sa už pomaly stáva realitou, ale rozhodne ešte nepôjde o mainstream. A čo sa týka energie čerpanej z pohybu vĺn, ide o podobne rastúcu technológiu, ktorá však ešte musí čeliť mnohým výzvam.
Ako uvádza web CNN, Columbia Power sa snaží získať energiu z vĺn vďaka systému podobnému veternej turbíne. Zariadenie je udržované na jednom mieste vďaka ukotveniu k morskému dnu a každá prechádzajúca vlna otáča plaváky vo vnútri zariadenia, ktoré poháňajú magnetický generátor. Podvodný kábel potom turbíny prepojuje s elektrickou sieťou.
Posledná verzia StingRAY meria 20 metrov a váži 700 ton. Väčšia časť je ukrytá pod hladinou, takže všetko, čo je na prvý pohľad vidieť, je 2,5 metra jasne žltého prístroja. A aby doň nenarazili okoloidúce lode, počas noci svietia na generátore varovné svetlá.
Tento prístroj však musí zápasiť aj s inými problémami, ako je permanentná vlhkosť, soľ a hrubé pohyby. Zariadenie musí byť preto často opravované. Napriek tomu systém Columbia Power je navrhnutý tak, aby v mori vydržal, a nebolo ho tak počas silných búrok nutné vypínať či odťahovať do prístavu.