Firemný účet. Kedy je potrebný a koľko bude stáť?
Jednou z prvých vecí, ktoré začínajúci podnikateľ urobí, je obvykle návšteva banky. Zriadenie podnikateľského účtu považuje stále väčšina podnikateľov za základ podnikania. A práve na tom mnohé banky zarábajú.
Potrebujete podnikateľský účet?
To je prvá otázka, na ktorú si treba odpovedať. Zákon, ani žiadny predpis nenariaďujú fyzickým osobám pri podnikaní používať bankový účet. Pri ohlasovaní živnosti, alebo slobodného povolania tak nebudete potrebovať ani preukazovať, že máte účet súkromný. V tomto ohľade však netreba zabúdať, že isté obmedzenie tu je. Zákon o obmedzení platieb v hotovosti totiž stanovuje, že platby v hotovosti prevyšujúce 5 000 eur medzi podnikateľmi sú zakázané. Teda ak prijímate podobné sumy, alebo ich odosielate, účet už potrebovať budete. Medzi fyzickými osobami, teda nepodnikateľmi, je hodnota bezhotovostného styku stanovená na maximálne 15 000 eur. Do týchto súm si bez banky pokojne vystačíte.
Fyzické osoby môžu ušetriť na účte dvakrát
V realite je však už dnes prakticky nemožné fungovať bez bankového účtu, no ako živnostník, tak aj slobodné povolanie má dve možnosti, ako ušetriť na firemnom účte. Buď na podnikanie a iné príjmy bude používať svoj súkromný účet, alebo si založí ďalší. Jedna osoba môže mať prakticky neobmedzené množstvo bankových účtov a je len na nej, ktorý si zvolí prioritný a bude naň prijímať financie z podnikania.
V praxi je jeden súkromný účet výhodný pre malých živnostníkov a slobodné povolania, ktoré si nemusia viesť precízne účtovníctvo, vykazujú paušálne výdavky a riešia len daňovú evidenciu. Majú málo výdajov a platby sú od niekoľkých pravidelných platiteľov. Ak chcete platby zo živnosti sprehľadniť, máte viacero dodávateľov a výdavky evidujete samostatne, založte si niektorý z bezplatných súkromných účtov. Takéto bezplatné účty pre každého ponúkajú napríklad banky ZUNO, FIO, mBank, aj Privatbanka. V niektorých prípadoch dostanete za splnenia požiadaviek obratu účet zdarma, alebo so zníženým poplatkom aj v iných bankách.
Banka nemusí vedieť, na čo účet používate
Prirodzene, ak prídete do banky s cieľom založiť si účet k podnikaniu, väčšina pracovníkov vás bude smerovať na biznis účet, alebo podnikateľský účet pre živnostníkov a slobodné povolania. Ten sa snaží výhodnejšie, ale tiež je značne spoplatnený. Banka však v prípade živností nemusí vedieť, že sa účet používa na podnikanie. Jednoducho si ho založíte ako osobný, možné to je už aj cez internet. Kto potrebujete vedieť, že účet používate na podnikanie je zdravotná poisťovňa a daňový úrad. Tých však už nezaujíma, či je účet podnikateľský, alebo osobný.
Účty zadarmo aj pre právnické osoby
V prípade akejkoľvek právnickej osoby už naozaj bude potrebné založiť účet podnikateľský. Banka právnickej osobe na výber účet nedáva, jedinou možnosťou je vedenie účtu na obchodné meno firmy. Tu existuje niekoľko možností, ako ušetriť nemalé peniaze. V prvom rade je potrebné poznať, čo budete potrebovať a neplatiť za niečo, čo využívať nebudete.
Podnikateľské účty zdarma
Na Slovensku bezplatný účet pre spoločnosti a právnické osoby ponúkajú mBank a Fio banka, ktoré majú vedenie účtov bez mesačných poplatkov. Ponúkajú založenie a vedenie účtu plus niekoľko výberov, platieb a internetových prevodov. Obidva účty na klasickú malú eseročku plne vyhovujú. Ak však potrebujete viacero možností, siahnite po komplexnejších balíčkoch, ktoré sú spoplatnené. Ceny sa rôznia od 6 až po niekoľko desiatok eur. Záleží od banky aj od toho, koľko predplatených transakcií budete vyžadovať, koľko a akých platobných kariet chcete, či aký počet výberov, vkladov a ďalších možností požadujete. Vždy je však vhodné pozrieť sa účtu poriadne na „zúbok“ a platiť len to, čo skutočne využívate. Každá banka totiž umožňuje prejsť časom aj na vyššie balíky služieb.
Na založenie účtu budete potrebovať:
Fyzická osoba, alebo SZČO s bežným účtom používaným na podnikanie:
1. občiansky preukaz
Právnická osoba – biznis účet
Obchodné spoločnosti a družstvá – potrebný bude výpis z obchodného registra a doklad totožnosti oprávnenej osoby.
Obchodné spoločnosti pred vznikom –nezaobídete sa bez spoločenskej zmluvy a dokladu totožnosti oprávnenej osoby.
Ostatné – vyžaduje sa doklad o registrácii na príslušnom úrade štátnej správy, doklad o pridelení IČO, doklad, na základe ktorého sú ustanovení štatutárni zástupcovia, doklad totožnosti oprávnenej osoby.