- Podnikam.sk
- Články
- Ekonomika
- Podpora pestovateľom kakaa a cukrovej trstiny vďaka vyššiemu úsiliu spoločnosti Ferrero v oblasti fairtrade
Podpora pestovateľom kakaa a cukrovej trstiny vďaka vyššiemu úsiliu spoločnosti Ferrero v oblasti fairtrade
BRATISLAVA, 27. Júna 2016(P/PR): Taliansky výrobca sladkostí Ferrero zdvojnásobí množstvo kakaa, ktoré nakupuje od fairtradových poľnohospodárov – v priebehu nasledujúcich troch rokov na 40 000 ton. V rámci svojho príhovoru na svetovej konferencii venovanej kakau spoločnosť Ferrero takisto oznámila novú spoluprácu s organizáciou Fairtrade v oblasti trstinového cukru: v období od polovice roku 2016 do roku 2019 plánuje nakúpiť 20 000 ton trstinového cukru z fairtradových zdrojov.
“Dlhodobý záväzok spoločnosti Ferrero znamená, že pestovatelia kakaa na Pobreží slonoviny či cukrovej trstiny v krajinách ako Kostarika budú môcť využívať zaistený predaj a ďalšie výhody systému fairtrade” uviedla Marina Vanin, globálna riaditeľka organizácie Fairtrade International pre oblasť kakaa. “Uskutočnené výskumy ukázali, že fairtradoví poľnohospodári majú zo svojej práce najväčší úžitok, keď môžu predávať významný podiel svojej produkcie za podmienok fairtrade.“
Udržateľné dodávateľské reťazce v oblasti kakaa a cukru vďaka fairtrade
Spolupráca spoločnosti Ferrero s organizáciou Fairtrade začala v roku 2014. „Kakaový program na báze fairtrade je jedným z hlavných prvkov, ako dosiahnuť náš cieľ do roku 2020, teda 100 % kakaa z certifikovaných udržateľných zdrojov,“ povedal Aldo Cristiano, ktorý v spoločnosti Ferrero vedie programy udržateľnosti. „Rovnaký cieľ chceme dosiahnuť aj v oblasti trstinového cukru a naše skúsenosti zo spolupráce v niekoľkých posledných rokoch ukazujú, že sme vo Fairtrade našli dobrého partnera.“
Vďaka programom zaisťovania zdrojov fairtradovým spôsobom môžu pestovatelia kakaa, cukrovej trstiny a bavlny predať väčší objem svojej produkcie za fairtradových podmienok, čo pre nich, ale aj ich komunity predstavuje ďalšie výhody. Prostredníctvom programov môžu poľnohospodári predávať svoje plodiny stále väčšiemu počtu firiem, ktoré sa zaviazali k tomu, že budú spravodlivým a udržateľným spôsobom získavať svoju kľúčovú komoditu alebo tento spôsob využívať v celej produktovej ponuke, či dokonca v celom svojom podnikaní. Poľnohospodári sa tak môžu oprieť o pevne stanovené štandardy fairtrade.
„Dlhodobé partnerstvo so spoločnosťami ako je Ferrero umožňuje drobným poľnohospodárom plánovať budúcnosť. Táto forma stability predstavuje dôležitý faktor pri podpore trvalo udržateľného rozvoja,“ dodáva Marina Vanin. „Poľnohospodári potrebujú prístup k informáciám o trhu a odborné znalosti, jedine tak je totiž možné zaistiť dlhodobé a udržateľné dodávateľské reťazce.“ Kľúčovou súčasťou stratégie fairtrade, ako drobným poľnohospodárskym organizáciám umožniť rast a prosperovať, sú rovnako aj školenia a programy prispôsobené miestnym potrebám.
Kvalitnejšie podporné programy a školenia pre pestovateľov kakaa z Pobrežia slonoviny
Spoločnosť Ferrero využíva kakao z fairtradových družstiev na Pobreží slonoviny už od roku 2014 a umožňuje im tak predať výrazne väčší podiel produkcie za fairtradových podmienok. Školenia zamerané na vhodné poľnohospodárske postupy potom členom družstva pomáhajú zvyšovať produktivitu a kvalitu produkovaného kakaa.
„Vďaka poľnohospodárskym školeniam, ktoré družstvo ponúka, sa mi podarilo produkciu kakaa takmer zdvojnásobiť. V jednej sekcii družstva navyše pracujem ako sekretár. V budúcnosti chceme sociálny príplatok (Fairtrade Premium) investovať do projektov ako sú školy pre naše deti, či zásobovanie pitnou vodou v rámci komunít,“ popisuje Dembele Mamdou, člen družstva Ecojad z Pobrežia slonoviny.
Systém fairtrade takisto poskytuje družstvám inkluzívne školenia zamerané na rovnosť žien a mužov, či na detské práva. Projekty, ktorých cieľom je zabrániť detskej práci, sú postavené na schopnosti detí a mládeže aktívne sledovať a utvárať svoju životnú úroveň a bojovať proti detskej práci v rámci vlastného života a vlastnej poľnohospodárskej komunity. Vplyv systému fairtrade a záväzku spoločnosti Ferrero v oblasti zaisťovania zdrojov na kakaových družstvách je pravidelne sledovaný a vyhodnocovaný, s cieľom zaistiť dlhodobý dopad.
Fairtradoví pestovatelia cukrovej trstiny – investície do silných družstiev
Cukor s certifikáciou Fairtrade produkuje viac než 62 tisíc drobných poľnohospodárov v 19 krajinách v regiónoch ako je stredná Amerika, južná Afrika, Karibik či Pacifik. Pestovatelia cukrovej trstiny v roku 2014 celosvetovo obdŕžali v rámci sociálneho príplatku (Fartrade Premium) 10,2 miliónov EUR, ktoré môžu znova investovať do organizačnej infraštruktúry, vzdelávania, zvýšenia produktivity či do vhodných poľnohospodárskych postupov.
Systém fairtrade podporuje nadväzovanie kontaktov a spolupráce medzi drobnými pestovateľmi cukrovej trstiny nielen v rámci jednotlivých kontinentov, ale takisto aj medzi kontinentmi. Vychádza totiž zo skúsenosti, že sa títo pestovatelia často stretávajú s rovnakými problémami. Dlhodobé záväzky výrobcov sladkostí, ako je Ferrero, umožňujú pestovateľom cukrovej trstiny posilniť svoju pozíciu na značne volatilnom trhu, konkrétne v súčasnej dobe, kedy majú strategické zmeny vážny dopad na dovoz cukru do Európy a ohrozujú tak živobytie státisíce poľnohospodárov v rozvojových krajinách.