Vyvlastniť nehnuteľnosti bude možné v štyroch prípadoch
Návrh zákona o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb a o nútenom obmedzení vlastníckeho práva umožňuje vyvlastnenie len v nevyhnutnej miere, vo verejnom záujme, na základe zákona a za primeranú náhradu.
Vyvlastnenie musí byť v súlade s cieľmi a zámermi územného plánovania
Vyvlastnenie pozemku alebo stavby bude možné len pri súčasnom splnení štyroch podmienok – v nevyhnutnej miere, vo verejnom záujme, na základe zákona a za primeranú náhradu. Počíta s tým návrh zákona o vyvlastňovaní pozemkov a stavieb a o nútenom obmedzení vlastníckeho práva k ním, ktorý v utorok poslanci posunuli do druhého čítania.
Vyvlastnenie musí byť v súlade s cieľmi a zámermi územného plánovania. Tie sa preukazujú územným rozhodnutím, územným súhlasom alebo záväzným stanoviskom obce vo vyvlastňovacom konaní. Vyvlastňovací zákon by po schválení v parlamente mal byť účinný od 1. júla 2016.
„Navrhovaný zákon má nadväzovať na novú právnu úpravu územného plánovania a výstavby (stavebný zákon), ktorá už nebude upravovať problematiku vyvlastnenia. Otázky súvisiace s odňatím, alebo obmedzením vlastníckych práv k pozemkom a stavbám, určeným na zastavanie, musia byť vyriešené pred povoľovacími procesmi upravovanými v stavebnom poriadku,“ povedal v parlamente pri odôvodnení návrhu vyvlastňovacieho zákona minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek.
Nútené odňatie, alebo obmedzenie vlastníckeho práva označil za najzávažnejší a výnimočný spôsob zásahu do nedotknuteľnosti vlastníckeho práva, ktorý pripúšťa aj ústava.
Po novom bude upravený vzťah vyvlastnenia a náhrady, kompenzácia za nútený prechod alebo obmedzenie vlastníckeho práva. „Náhrada musí byť spravodlivá a vyjadrovať hodnotu vyvlastňovaného práva. Súčasťou náhrady sú aj účelne vynaložené náklady, ktoré vzniknú vyvlastnenému alebo inej oprávnenej osobe v dôsledku vyvlastnenia alebo v súvislosti s vyvlastňovacím konaním,“ uviedol Počiatek. Napríklad na presťahovanie hnuteľného majetku či poľnohospodárskych kultúr, pri zmene trvalého bydliska, sídla alebo miesta podnikania.
Rozsah vyvlastnenia musí byť podľa návrhu zákona primeraný účelu a nebude možné rozhodnúť o prechode vlastníckeho práva, keď postačí jeho obmedzenie. Za vyvlastnenie sa bude poskytovať primeraná náhrada v peniazoch.
Ak je možné majetkové vyrovnanie za vyvlastnený pozemok alebo za vyvlastnenú stavbu pridelením náhradného pozemku alebo náhradnej stavby a vyvlastňovaný s tým súhlasí, tento spôsob vyrovnania má prednosť pred poskytnutím náhrady v peniazoch. Tento spôsob vyrovnania sa však nebude vzťahovať na vyvlastnenie podľa osobitných zákonov.
Náhrada bude vyplatená jednorazovo do tridsať dní od právoplatnosti rozhodnutia o vyvlastnení. Náhradu za vyvlastnenie stavby na bývanie obstaraním bytu alebo rodinného domu kúpou alebo výstavbou poskytne vyvlastniteľ do dvoch rokov.
Nadobúdateľ vykúpenej nehnuteľnosti uhradí osobe z asanovaného bytu alebo rodinného domu nájomné alebo podnájomné za dočasné bývanie až do presťahovania do obstaraného bytu alebo rodinného domu, najviac počas dvoch rokov. Konanie o vyvlastňovaní bude viesť príslušný okresný úrad v sídle kraja a ministerstvo dopravy bude odvolacím orgánom.