- Podnikam.sk
- Články
- Ako začať podnikať
- Ako začať podnikať v poľnohospodárstve ako samostatne hospodáriaci roľník v roku 2024?
Ako začať podnikať v poľnohospodárstve ako samostatne hospodáriaci roľník v roku 2024?
Ak ste sa rozhodli začať podnikať v poľnohospodárstve, možno práve pre vás bude vhodné podnikanie ako samostatne hospodáriaci roľník. Ten má v podnikateľskom svete špecifické postavenie a rovnako s ním spojené aj presné činnosti a postupy, ktoré musí dodržiavať. Kde sa musí registrovať a aká dane a odvody musí platiť?
Kto je samostatne hospodáriaci roľník?
Pojem samostatne hospodáriaceho roľníka je určený pre fyzické osoby, ktoré sa sami, alebo v spolupráci s inými venujú osobitnému typu podnikania v poľnohospodárskej výrobe. Právny rámec v tejto oblasti poskytuje zákon č. 105/1990 Zb. – Zákon o súkromnom podnikaní občanov. Samostatne hospodáriaci roľník vykonáva poľnohospodársku výrobu vo vlastnom mene, na vlastný účet a zodpovednosť. Na podnikanie samostatne hospodáriaceho roľníka sa tak nevzťahuje zákon č. 455/1991 Zb. Živnostenský zákon.
Ak chce využívať fyzická osoba postavenie samostatne hospodáriaceho roľníka, musí splniť presne vyhranené pole činností a vykonávať podnikanie len v poľnohospodárskej výrobe, vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách, ktoré určuje zákon:
- vyrába výrobky poľnohospodárskej výroby za účelom získania trvalého zdroja príjmov, najmä ich predajom,
- vykonáva úpravu alebo iné spracovanie svojej poľnohospodárskej produkcie (pokiaľ treba na túto činnosť súhlas podľa osobitných predpisov, len s týmto súhlasom), alebo
- poskytuje príležitostne práce alebo výkony v súvislosti s poľnohospodárskou výrobou, pri ktorých využíva prostriedky a zariadenia slúžiace poľnohospodárskej výrobe, spravidla v čase, keď sa pre túto výrobu plne nevyužívajú, alebo dobýva nevyhradené nerasty.
Na živnostenský úrad nechoďte
Na výkon činnosti samostatne hospodáriaceho roľníka je potrebné osvedčenie. Pre podnikanie v pozícii roľníka je najväčším rozdielom, že oproti podnikaniu v pozícii SZČO sa samostatne hospodáriaci roľník (SHR) iba eviduje na príslušnom mestskom, alebo obecnom úrade. Kvôli registrácii je potrebné navštíviť ekonomický útvar, ktorý vystaví osvedčenie o zápise do evidencie. Hlásiť sa je potrebné na úrade, kde má osoba pozemky vo vlastníctve, alebo v prenájme. Samostatne hospodáriaci roľník totiž nemusí vykonávať podnikateľskú činnosť len na vlastných, ale aj požičaných, alebo prenajatých pozemkoch. Najneskôr do 30 dní od registrácie získa osvedčenie o zápise ako samostatne hospodáriaci roľník.
Pri registrácii je potrebné mať:
- občiansky preukaz,
- vyplnenú žiadosť o zápis do evidencie SHR, ktorú vám dajú na príslušnom úrade, alebo ju nájdete na jeho webovej stránke,
- doklad o vlastníctve alebo prenajatí pozemku (list vlastníctva/nájomná zmluva),
- peňažné prostriedky v hotovosti, 6,50 € za zápis do príslušnej evidencie, ktoré je potrebné zaplatiť priamo v pokladni.
Konkrétne informácie nájdete na webových stránkach daného mesta či obce. Niektoré úrady poskytujú aj možnosť úhrady poplatku prostredníctvom bankového prevodu.
Registrácia na daňovom úrade
Inštitút SHR je založený za účelom príjmov, a tak hoci nepodlieha živnosti, v otázke daní má podobné povinnosti ako SZČO. O zápise do evidencie vydá príslušný orgán samostatne hospodáriacemu roľníkovi osvedčenie. Súčasne upovedomí príslušný orgán vykonávajúci správu dane, príslušnú poisťovňu, príslušný orgán štátnej štatistiky a príslušný orgán vykonávajúci sociálne zabezpečenie; rovnako sa postupuje pri zmene a zániku skutočností vedených v evidencii a pri ukončení poľnohospodárskej výroby. Na základe upovedomenia pridelí príslušný orgán štátnej štatistiky samostatne hospodáriacemu roľníkovi identifikačné číslo, ktoré zapíše do evidencie. Aj napriek tomuto ustanoveniu je potrebné, aby SHR po vydaní osvedčenia kontaktoval uvedené úrady.
Príjmy a výdavky
Samostatne hospodáriaci roľník svoje príjmy zaraďuje do kategórie príjmov z poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva podľa § 6 ods. 1a) zákona o dani z príjmov. V rámci výdavkov môže využiť dve možnosti:
1. Uplatniť výdavky vo výške 60 % z úhrnu príjmov z poľnohospodárskej činnosti (§ 6 ods. 1a) zákona) najviac do výšky 20 000 eur ročne.
2. Uplatniť preukázateľne vynaložené daňové výdavky. Môže teda viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov.
Do výdavkov samozrejme patria aj odvody do Sociálnej a zdravotnej poisťovne, v ktorých nemajú SHR žiadne špecifické postavenie a vzťahujú sa na ne rovnaké pravidlá ako na ostatných živnostníkov.
SHR rovnako ako SZČO musí platiť aj zdravotné poistenie od dňa, kedy získal osvedčenie o zápise do evidencie. Do zdravotnej poisťovne sa musí prihlásiť do 8 dní od začatia podnikania. Rovnako musí SHR platiť aj sociálne poistenie tak ako SZČO od 1. júla kalendárneho roka po roku, ktorý nasleduje po kalendárnom roku, v ktorom jeho príjem z podnikania presiahne zákonom stanovenú výšku.
Zrušenie predmetu činnosti
Ukončenie poľnohospodárskej činnosti v poľnohospodárskej výrobe podnikateľ písomne ohlási na rovnakom oddelení miestneho úradu ako pri zápise. Úrad mu následne vystaví zrušenie osvedčenia o zápise do evidencie, s ktorým je potrebné navštíviť daňový úrad aj poisťovne.
Netreba však zabudnúť na dôležitú lehotu. Samostatne hospodáriaci roľník má totiž povinnosť oznámiť príslušnému orgánu do 15 dní zmenu skutočností vedených v evidencii, ako aj ukončenie svojej poľnohospodárskej výroby.
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.