- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Sebarozvoj
- Krátky, ale efektívny návod, ako možno navždy pokoriť toxické návyky
Krátky, ale efektívny návod, ako možno navždy pokoriť toxické návyky
To, ako sa správame, sa následne odráža v našom súkromí a profesionálnom fungovaní. Každý máme určité návyky, či už dobré alebo zlé a čím častejšie ich praktizujeme, tým viac sa stávajú bežnou súčasťou našich životov. Niektorí z nás prichádzajú každý deň do práce s tým, že denný program už majú presne naplánovaný, iní začínajú každé ráno prehľadom nedokončených úloh z predchádzajúceho dňa. Je pritom zrejmé, že všetky naše návyky určitým spôsobom formujú naše konanie a jeho výsledky. Je preto veľmi dôležité, aby sme si osvojili čo najviac dobrých návykov a držali sa ich.
Zlý návyk možno definovať ako určitý nežiaduci vzor správania sa. Každý z nás nejaký má, niekto ich má viac, iný menej. Dobrou správou je, že čím skôr si uvedomíme, že určitý vzor správania je pre nás škodlivý, tým skôr môžeme začať pracovať na jeho odstránení. Viaceré výskumy z tejto oblasti napríklad potvrdzujú, že zmena zlého návyku na pozitívny, trvá v priemere 66 dní.
Stanovte si cieľ
V zásade máme všetko vo vlastných rukách. Treba si stanoviť cieľ a pracovať na ňom. Mnohí ľudia si myslia, že poľahky dokážu odstrániť zlé návyky, ale pravdou je, že v mnohých prípadoch si to vyžaduje skutočnú zanietenosť a dlhodobé úsilie.
Porozumenie návyku
Aby sme niečo dokázali zmeniť, musíme si najprv uvedomiť, že čosi robíme zle. Je preto nesmierne dôležité, aby sme pritom sami sebe dobre rozumeli. Ak chceme zmenu z toxického na pozitívne, musíme presne pochopiť, v čom táto toxicita spočíva a postupne ju začať odstraňovať.
Vypracovanie plánu
Mnohé štúdie v tejto súvislosti odporúčajú, aby sme si vypracovali plán obsahujúci jednotlivé kroky – prijímané opatrenia. Je to podobné ako pri určitom pracovnom projekte, kde potrebujete napraviť vzniknuté chyby a odstrániť ich príčiny, aby sa v budúcnosti neopakovali. Najprv zistíte chyby, následne zhodnotíte príčiny a nakoniec si pripravíte zoznam opatrení na ich nápravu, pričom si ustanovíte jednotlivé priority.
Predstavenie úspechu
Opakovane si predstavujte situácie, kde už používate nový pozitívny návyk. Odstráňte prekážky, ktoré vám bránia v napredovaní a začnite napríklad od jednoduchších krokov, aby vás to hneď v úvode zbytočne neodradilo.
Pestovanie trpezlivosti
S predchádzajúcim bodom sú neodmysliteľne späté vlastnosti ako trpezlivosť a vytrvalosť. Už vyššie je uvedené, že celý proces môže trvať aj niekoľko mesiacov a jeho dĺžka je v každom prípade skutočne individuálna. Možno konštatovať, že takmer nič nie je silnejšie, ako určitý návyk. Motivácia vám pomôže začať a vytrvalosť dotiahne zvyšok do úspešného dokonca.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.