Novela sťaží spotrebiteľom prístup k úverom, tvrdí APSÚ
Desaťtisíce Slovákov si už nebudú môcť podľa Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov kúpiť novú chladničku či jazdené auto na splátky.
Ďalšia štátna regulácia a sprísnenie zákona o spotrebiteľských úveroch viacerým Slovákom znemožní kúpiť si tovar na splátky, upozorňuje Asociácia poskytovateľov spotrebiteľských úverov (APSÚ). “Podľa odhadov asociácie vytlačí aktuálne prerokúvaná novela mimo legálneho trhu zhruba 50 až 80 tisíc súčasných klientov. Hoci ide o spotrebiteľov, ktorí dokážu dlhodobo splácať svoje úvery a ich príjmy a výdavky sa nezmenia, prísnejšia regulácia ich aj tak odstrihne od legálnych úverov,” povedal Ivan Kahanec, výkonný tajomník asociácie.
Situácia sa podľa Kahanca skomplikuje aj tým spotrebiteľom, ktorým sa podarí nové požiadavky splniť. Čaká ich totiž podľa neho zníženie komfortu pri nákupe pre výrazné rozšírenie požiadaviek na dokladovanie príjmu bez ohľadu na výšku požadovaného úveru. “Výmena pokazenej práčky alebo chladničky sa tak stane papierovým kolotočom,” poznamenal Kahanec.
So zmenou podmienok pri poskytovaní spotrebiteľských úverov prichádza Národná banka Slovenska. Jej opatrenie má sprísniť dokladovanie príjmu klienta, posudzovanie jeho výdavkov a zaviesť povinnosť kalkulovať s výdavkovou rezervou na úrovni 20 % disponibilného príjmu. Členovia asociácie však majú podľa Kahanca dlhodobo kvalitne nastavený systém na posudzovanie klientovej schopnosti splácať nový úver. Ďalšie sprísnenie posudzovania bonity klienta neprinesie podľa asociácie ani zlepšenie podielu zlyhaných úverov. Regulácia podľa Kahanca skokovo obmedzí ponuku tohto typu služieb, dopyt po úveroch či nákupe na splátky zostane minimálne rovnaký.
Navrhovanému posudzovaniu výdavkov a započítavaniu rezervy na úrovni 20 % disponibilného príjmu vyhovie v praxi podľa asociácie len veľmi malá časť spotrebiteľov. Táto povinnosť poskytovateľa úveru totiž znamená, že bude musieť zohľadňovať nielen životné náklady spotrebiteľa, ale aj náklady osôb, voči ktorým má spotrebiteľ vyživovaciu povinnosť v zmysle zákona o rodine a tieto zvýšiť o pätinu spotrebiteľovho disponibilného príjmu po odpočítaní jeho nákladov. “Pri priemernom čistom príjme na úrovni zhruba 700 eur to nenecháva veľký priestor na riešenie nečakaných, no finančne náročných situácií,” skonštatoval Kahanec.
Klienti vylúčení z trhu novou reguláciou sa podľa Kahanca pridajú k početnej skupine ľudí, ktorí boli z legálneho úverového trhu vylúčení už decembrovou poslaneckou novelou zákona o spotrebiteľských úveroch. Ide o ľudí s nižšími príjmami, ktorí sa spravidla nedostanú k bankovým úverom. “Radi im však požičajú úžerníci, aby okrem vysokých úrokov získali pri omeškaní sa so splátkou aj majetok dlžníka,” povedal Kahanec.