Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Novela sťaží spotrebiteľom prístup k úverom, tvrdí APSÚ

Businessman hand holding money, euro bills, stack of fifty euros
Thinkstock
29. septembra 2016 Tlačiť

Desaťtisíce Slovákov si už nebudú môcť podľa Asociácie poskytovateľov spotrebiteľských úverov kúpiť novú chladničku či jazdené auto na splátky.

Ďalšia štátna regulácia a sprísnenie zákona o spotrebiteľských úveroch viacerým Slovákom znemožní kúpiť si tovar na splátky, upozorňuje Asociácia poskytovateľov spotrebiteľských úverov (APSÚ). “Podľa odhadov asociácie vytlačí aktuálne prerokúvaná novela mimo legálneho trhu zhruba 50 až 80 tisíc súčasných klientov. Hoci ide o spotrebiteľov, ktorí dokážu dlhodobo splácať svoje úvery a ich príjmy a výdavky sa nezmenia, prísnejšia regulácia ich aj tak odstrihne od legálnych úverov,” povedal Ivan Kahanec, výkonný tajomník asociácie.

Situácia sa podľa Kahanca skomplikuje aj tým spotrebiteľom, ktorým sa podarí nové požiadavky splniť. Čaká ich totiž podľa neho zníženie komfortu pri nákupe pre výrazné rozšírenie požiadaviek na dokladovanie príjmu bez ohľadu na výšku požadovaného úveru. “Výmena pokazenej práčky alebo chladničky sa tak stane papierovým kolotočom,” poznamenal Kahanec.

So zmenou podmienok pri poskytovaní spotrebiteľských úverov prichádza Národná banka Slovenska. Jej opatrenie má sprísniť dokladovanie príjmu klienta, posudzovanie jeho výdavkov a zaviesť povinnosť kalkulovať s výdavkovou rezervou na úrovni 20 % disponibilného príjmu. Členovia asociácie však majú podľa Kahanca dlhodobo kvalitne nastavený systém na posudzovanie klientovej schopnosti splácať nový úver. Ďalšie sprísnenie posudzovania bonity klienta neprinesie podľa asociácie ani zlepšenie podielu zlyhaných úverov. Regulácia podľa Kahanca skokovo obmedzí ponuku tohto typu služieb, dopyt po úveroch či nákupe na splátky zostane minimálne rovnaký.

Navrhovanému posudzovaniu výdavkov a započítavaniu rezervy na úrovni 20 % disponibilného príjmu vyhovie v praxi podľa asociácie len veľmi malá časť spotrebiteľov. Táto povinnosť poskytovateľa úveru totiž znamená, že bude musieť zohľadňovať nielen životné náklady spotrebiteľa, ale aj náklady osôb, voči ktorým má spotrebiteľ vyživovaciu povinnosť v zmysle zákona o rodine a tieto zvýšiť o pätinu spotrebiteľovho disponibilného príjmu po odpočítaní jeho nákladov. “Pri priemernom čistom príjme na úrovni zhruba 700 eur to nenecháva veľký priestor na riešenie nečakaných, no finančne náročných situácií,” skonštatoval Kahanec.

Klienti vylúčení z trhu novou reguláciou sa podľa Kahanca pridajú k početnej skupine ľudí, ktorí boli z legálneho úverového trhu vylúčení už decembrovou poslaneckou novelou zákona o spotrebiteľských úveroch. Ide o ľudí s nižšími príjmami, ktorí sa spravidla nedostanú k bankovým úverom. “Radi im však požičajú úžerníci, aby okrem vysokých úrokov získali pri omeškaní sa so splátkou aj majetok dlžníka,” povedal Kahanec.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

úver

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

20jan8:30Zadávanie zákaziek na nadlimitnom elektronickom trhovisku (NET) - Workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Verejné obstarávanie-obstarávateľ

20jan8:30Evidencia odpadov a podávanie ohlásení v odpadovom hospodárstve za rok 20208:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Environmentalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X