Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Verejné obstarávanie – kľúčové otázky, potrebné dokumenty

Contract Concept on Blue Background
Thinkstock
9. decembra 2016 Zdroj Podnikam.sk/MG, SITA Tlačiť

Každoročne sa v Slovenskej republike prostredníctvom verejného obstarávania uskutoční celkový objem zákaziek za niekoľkých miliárd eur. Spolu s podprahovými zákazkami je ale skutočný objem verejného obstarávania ešte oveľa vyšší.

Pri podprahovej zákazke totiž obstarávateľ sám určuje, ktoré firmy sa do nej môžu zapojiť. Takže sa do súťaže nemôže zapojiť každá firma. Na Slovensku pravdepodobne neexistuje väčší nákupca ako štát. Štát nenakupuje iba jeden produkt alebo iba jednu službu. Preto sa v podstate môže stať dodávateľom štátu akýkoľvek podnikateľský subjekt.

Poďme si bližšie povedať o verejnom obstarávaní. Prinášame vám prvý článok z nového seriálu. Aké sú kľúčové otázky, ktoré riešia podnikatelia pri verejnom obstarávaní? Koľko bolo začatých, dokončených verejných obstarávaní do septembra 2016? A ako toto porovnanie ovplyvnil tender ŽSR?

Nepriehľadnosť

Prečo niektoré spoločnosti štátne zákazky obchádzajú? Kde zlyháva zákon?

Napriek lákavosti odrádza veľa podnikateľov nepriehľadnosť verejného obstarávania. Často sa preto ani nepokúšajú o získanie verejných zákaziek. Niektoré spoločnosti doslova štátne zákazky úplne obchádzajú.

Tento postup dokonca zdôrazňujú v rámci svojej podnikateľskej stratégie. V prípade získania zákazky od štátu pritom hrozí nižšie riziko druhotnej platobnej neschopnosti než u ostatných neštátnych obchodných partnerov.

Za ostatné roky celý proces verejného obstarávanie prešiel množstvom zákonných zmien. Cez elektronické aukcie v súčasnosti už prejde skoro polovica celkového počtu súťaží.

Celému procesu pomohlo aj zavedenie povinnosti Úradu pre verejné obstarávanie sprístupniť svoj vestník. Možno v ňom nájsť veľmi cenné údaje o výsledkoch jednotlivých súťaží. Takto by sa malo verejné obstarávanie postupne spriehľadniť.

Vyššia kvalita ako nevýhoda

Prečo sa niekedy stáva vyššia kvalita nevýhodou?

Problémom verejného obstarávania môže byť aj paradoxne fakt, že záujemca ponúka kvalitu tovarov a služieb na vyššej úrovni ako konkurencia. Neštátni zákazníci sú ochotní prirodzene zaplatiť vyššiu cenu.

Vedia, že za svoje peniaze dostanú aj príslušnú kvalitu. Vo verejnom obstarávaní sú však obstarávatelia priamo či nepriamo nútení vyberať najlacnejšie ponuky na úkor kvality. Na celkovú ekonomickú výhodnosť sa kladie už menší dôraz.

Dodatky k zmluvám

Čo môžu spôsobiť dodatky k zmluvám?

Ďalším pretrvávajúcim problémom pri ponukách s najnižšou cenou sú dodatky k zmluvám. Dodatky k zmluvám umožňujú zadávateľom rozšíriť predmet kontraktu. Tým môžu navýšiť sumu, ktorá bola pôvodne ponúknutá v oficiálnej súťaži.

Priveľa administratívy

Aké konkrétne doklady potrebujete na prihlásenie sa do verejného obstarávania? Prezradíme vám tu:

So zapojením do verejného obstarávania sa ešte stále spája aj veľká miera administratívy. Ak sa podnikateľský subjekt zapojí iba do jedného tendra, stačí iba čestné vyhlásenie o splnení podmienok. Hoci podnikateľský subjekt toto obstarávanie vyhrá, v ďalšej súťaži musí túto administratívnu povinnosť znova podstúpiť.

Ak sa plánuje zúčastniť na viac ako jednej súťaži, najlepším riešením je zapísať sa do zoznamu podnikateľov. Príslušné doklady tak následne nemusí predkladať ku každej súťaži.

K prihláške treba doložiť výpisy z registra trestov osôb, ktoré sú členmi štatutárneho orgánu firmy. Ďalej potvrdenie zo zdravotnej a sociálnej poisťovne. Daňový úrad musí potvrdiť, že záujemca nemá nedoplatky na daniach.

Okresný súd musí vydať potvrdenie, že záujemca nie je v likvidácii, tiež že na spoločnosť nie je vyhlásený konkurz.

Ak ide o fyzickú osobu, či živnostníka, táto povinnosť odpadá. Živnostník musí predložiť aj výpis zo živnostenského registra. V prípade právnickej osoby je potrebný výpis z obchodného registra.

K úplnej prihláške treba ešte pripojiť dve čestné prehlásenia. Jedno o tom, že podnikateľ nemá zákaz zúčastňovať sa na verejnom obstarávaní. Druhým musí prehlásiť, že nemá nesplnenú pohľadávku voči svojím dodávateľom alebo zamestnancom.

Verejné obstarávanie na Slovensku za deväť mesiacov

Poďme sa pozrieť na to, koľko bolo vyhlásených verejných obstarávaní v SR za trištvrte roka a aký je medziročný vývoj. Ktorý tender najviac ovplyvnil porovnanie?

Za deväť mesiacov tohto roka bolo vyhlásených 4 236 verejných obstarávaní v celkovom predpokladanom objeme 3,591 mld. eur. Predstavuje to najnižší objem za posledné štyri roky.

Počet začatých verejných tendrov za trištvrte roka medziročne klesol o 19,3 % a ich očakávaná hodnota o 35,3 %. Vyplýva to z informácií analytickej spoločnosti CEEC Research na základe údajov Úradu pre verejné obstarávanie ku koncu septembra.

Počet vyhlásených tendrov klesol aj v septembri

Verejní obstarávatelia, obstarávatelia a subjekty, ktorým bola poskytnutá dotácia, vyhlásili v septembri 508 verejných obstarávaní v celkovej predpokladanej hodnote 749 mil. eur. Počet vyhlásených tendrov oproti rovnakému mesiacu vlaňajška sa znížil o 22,3 % a objem o 13,2 %. „Najväčšie obstarávanie tohto mesiaca (v septembri) v celkovej hodnote 193 mil. eur vyhlásila spoločnosť Solar 2009, a. s. na nákup pohonných hmôt a súvisiacich služieb,“ informoval riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.

Zadané zákazky sú v hodnote 520 mil. eur

Z uvedených zákaziek podľa CEEC Research investori už ukončili a zadali konkrétnym firmám 30 percent zákaziek, čo z celkového objemu predstavuje 16 % vo vyhlásenej hodnote 566 mil. eur. Reálne však boli tieto zákazky zadané za 520 mil. eur, teda o 8 % menej, ako bola pôvodná hodnota.

Neskôr bolo zrušených 11 % z celkového objemu vyhlásených verejných obstarávaní. Po odrátaní zadaných a zrušených zákaziek zostávali ešte v procese verejného obstarávania zákazky v celkovej hodnote 2,6 mld. eur.

Ukončených a zadaných konkrétnym firmám bolo za deväť mesiacov tohto roka 3 111 zákaziek v celkovej hodnote 3,281 mld. eur. Predstavuje to pokles počtu zadaných zákaziek o 25,3 % a ich objemu o 1,4 %.

Významný vplyv mala zákazka Železníc Slovenskej republiky

Medziročné porovnanie, uviedol CEEC Research, významne ovplyvnila zákazka Železníc Slovenskej republiky z júla na modernizáciu trate Púchov – Žilina v celkovej hodnote 365 mil. eur. Po modelovom odčítaní tejto zákazky predstavuje medziročný pokles hodnoty zadaných zákaziek 12,4 %. „Nedostatok vyhlásených, ale aj ukončených verejných obstarávaní sa prejaví negatívne na slovenskej ekonomike. Nebude to hneď, ale iste to niektoré firmy postihne,“ predpokladá riaditeľ pezinskej spoločnosti O.M.C. Invest, spol. s r. o. Mário Červenka.

Aký vývoj bol v roku 2015?

V minulom roku bolo vyhlásených 7 331 verejných obstarávaní v celkovom predpokladanom objeme 7,657 mld. eur. Počet začatých verejných obstarávaní medziročne klesol o 9,1 % a ich očakávaný objem sa zvýšil o 16,9 %.

Vlani bolo zároveň ukončených 6 065 verejných obstarávaní v objeme 4,880 mld. eur. Celkový počet zadaných zákaziek medziročne vzrástol o 1,7 % a ich objem klesol o 25 %.

Užitočné linky

https://www.uvo.gov.sk/zaujemcauchadzac-2a6.html

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Ako byť úspešný vo verejnom obstarávaní"

Zobraziť všetky články v seriáli "Ako byť úspešný vo verejnom obstarávaní"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

POPPrémiový obsahverejné obstarávanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie V čom podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X