- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Sebarozvoj
- Prečo sú tí najbystrejší a najtalentovanejší ľudia častokrát najmenej šťastní?
Prečo sú tí najbystrejší a najtalentovanejší ľudia častokrát najmenej šťastní?
Odpoveď na túto otázku je jednoduchá. Je to tak preto, že ľudia, ktorí majú najviac, sú často najmenej spokojní.
Na prvý pohľad sa vám môže zdať, že kvalitné vzdelanie a skvelá kariéra z vás urobia šťastných ľudí. Pravdou však ostáva, že jednotlivci, ktorí už toto všetko majú, sú často najmenej spokojní so svojimi životmi. Táto problematika úzko súvisí s ich očakávaniami.
Bežne sa totiž stáva, že keď sú títo jedinci povýšení a dosiahnu ďalší profesijný level, nie je to pre nich žiadnym väčším prekvapením. Nie sú potom takí šťastní a pyšní na to, že dosiahli úspech.
Na ceste za úspechom nemusia až tak strašne bojovať a každý v ich okolí od nich očakáva, že ho dosiahnu. Často sa im potom stáva, že v prípade sebemenšieho pochybenia, sú až príliš zničení a sklamaní.
Faktom je, že väčšina ľudí viac preciťuje bolesť zo straty, ako radosť z úspechu. Keď k tomu pridáte týchto ľudí, ich negatívne pocity sa tým len znásobujú.
Pocity sklamania sa u talentovaných ľudí často vynárajú aj preto, že sa porovnávajú s ešte úspešnými jedincami. Vždy sa totiž nájde niekto, kto je úspešnejší, ako sú oni.
Šťastie je veľmi často spájané s úspechom. Nie je však ťažké zaloviť v histórii a nájsť množstvo veľmi úspešných ľudí, ktorí aj napriek tomu bojovali s depresiami, ktoré neraz viedli až k ich tragickému koncu.
Je prirodzené po niečom túžiť a niekam smerovať. Skutočné šťastie však musíte objaviť sami v sebe. Vnútorná spokojnosť nezávisí na veciach, ktoré vám predkladá okolie. Hľadať by ste ju mali predovšetkým vo svojom vnútri.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.