Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Týchto sedem kvalít nájdete u ľudí, ktorí si dokážu vybudovať rešpekt

Businessman offering for handshake on office buildings background
thinkstockphotos.com
26. decembra 2016 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Entrepeneur.com, Podnikam.sk Tlačiť

Rešpekt je niečo, čo nám nie je automaticky dané do vienka. Musíme si ho preto postupne získavať a budovať.

Získať si rešpekt však nie je jednoduché a nie každý z nás to dokáže. Zjednodušene možno povedať, že ľudia rešpektujú tých, ktorí rešpektujú ich. Medzi vlastnosťami, ktoré pomáhajú vybudovať rešpekt, nájdete aj nasledovné.

Výpoveď, konflikt,
Thinkstock
  1. Slušnosť

Ľudia s rešpektom sa vyznačujú tým, že sú slušní a v ich prípade to nie je len určitá účelová póza. Sú skutočne slušní – ku každému od členov ich rodín, spolupracovníkov, po predavačku v potravinách. Poznajú čarovnú moc slov prosím a ďakujem a neváhajú ich používať kedykoľvek je na to príležitosť.

  1. Rešpekt

Ľudia, ktorí sú rešpektovaní, si získali túto poctu od iných aj preto, že oni sami rešpektujú iných. Sú to väčšinou aj výborní poslucháči a vyznačujú sa aj tým, že jednotlivé kroky iných ľudí nesúdia. Vedia, že každý potrebuje rešpekt a takto aj s každým jednajú.

  1. Dobre počúvajú

Už v predchádzajúcom bode sme naznačili, že rešpektovaní jedinci sú výbornými poslucháčmi. Vo svojich životoch sa riadia pravidlom – „prv premýšľaj, kým niečo povieš“. Miesto toho, aby sami rozprávali, kladú rozprávačom otázky, aby sa dozvedeli viac a ukázali, že im na nich záleží.

  1. Sú nápomocní

Rešpekt si získavajú aj ľudia, ktorí sú vždy ochotní podať pomocnú ruku. Sú to ľudia, u ktorých viete, že v prípade núdze vám pomôžu. Platí to pritom od menších vecí až po skutočne náročné. Títo ľudia vedia, že pomáhať si je dôležité, ako aj to, že nabudúce môžu byť oni, kto bude potrebovať pomoc.

Pomoc
Thinkstock
  1. Nevyhovárajú sa

Naše konanie je založené na našich rozhodnutiach. Okrem toho ho však ovplyňujú aj rôzne nepredvídané okolnosti, ktoré ale nesmú slúžiť ako dôvody na rôzne výhovorky. Vysoko rešpektovaní ľudia si tento fakt uvedomujú a sú preto vlastníkmi svojich rozhodnutí a plne za ne zodpovedajú.

  1. Nehnevajú sa dlho

Ak v sebe držíme hnev, nikoho to v konečnom dôsledku nezraňuje viac, ako nás samotných. Ľudia s rešpektom ovládajú taktiku, v rámci ktorej sa na chvíľu nahnevajú, avšak nedovolia hnevu, aby ich držal po dlhšiu dobu. Dokážu rýchlo odpustiť a posunúť sa ďalej. Aj v tom tkvie ich sila a kúzlo. Nikdy vás preto nebudú donekončna obviňovať z toho, čo ste urobili pred desiatimi rokmi.

  1. Naklonení zmenám

Zmeny sú súčasťou našich životov a netreba sa ich báť. Ak chceme napredovať, musia byť nevyhnutnou súčasťou nás samých a všetkých našich snáh. Ľudia, ktorí si zaslúžia náš rešpekt, sú aj takí, ktorí sa neustále vzdelávajú, a to vo všetkých oblastiach života. Byť lepším človekom je často ich životným mottom.

Aj z vyššie uvedeného je zrejmé, že rešpekt si u iných nezískame z noci do rána. Je to dlhodobý proces, v rámci ktorého musíme naše okolie presvedčiť, že nás naozaj majú prečo rešpektovať a že si túto ich poctu skutočne zaslúžime tým, ako sa správame a aký život vedieme.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva ako zakladateľka a majiteľka spoločnosti Pomáhame v podnikaní. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

K téme

Témy

ako získaťrešpekt

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Sebarozvoj

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

29jún9:00e-Commerce – nové pravidlá dovozu tovaru pre zásielky s nízkou hodnotou tovaru - vrátane DPH pravidiel pre colné konanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

06júl8:30Aktuálne problémy zdaňovania v oblasti cezhraničných daňových vzťahov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X