Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aká daň sa bude vyberať zo vstupného od 1. 1. 2024?

daň zo vstupného
daň zo vstupného Foto: Getty Images
10. mája 2023 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Od začiatku budúceho roka by sa malo zdaniť vstupné alebo poplatok vyberaný od návštevníkov zábavných, kultúrnych, športových, rekreačných a obdobných podujatí. Vyplýva to z návrhu zákona, ktorým mení a dopĺňa zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady.

Cieľom návrhu zákona je zdaniť vstupné alebo poplatok vyberaný od návštevníkov zábavných, kultúrnych, športových, rekreačných a obdobných podujatí a vstupné za návštevu atrakcii a zariadení tohto a obdobného typu, v ktorých sa za návštevu a užívanie týchto zariadení vyberá od návštevníkov vstupné, alebo iná forma odplatného plnenia, a tým zároveň zabezpečiť nový príjem do rozpočtu obcí a miest. Týmto krokom sa má zabezpečiť nový príjem do rozpočtu obcí a miest.
Ak bude novela zákona schválená, účinnosť by mala nadobudnúť 1. 1. 2024.
Samosprávy v súčasnosti vyberajú daň za ubytovanie. Cestovný ruch však zahŕňa omnoho širší rozsah činností ako je len ubytovanie. to mnohé aktivity, ktoré často hlavným dôvodom pre to aby návštevník, turista prišiel práve do danej lokality. Títo návštevníci využívajú širokú spôsobom verejnú infraštruktúru daného regiónu. Cesty, dopravu, produkujú odpad a pod. To všetko oblasti, ktorých budovanie a údržba si vyžaduje veľké náklady z rozpočtov samospráv. Okrem dane z ubytovania však tento rozsiahly sektor neprispieva do rozpočtov samospráv, napriek tomu, že na vytváranie podmienok, pre jeho úspešný rozvoj a prevádzku samosprávy a špecializované organizácie cestovného ruchu vynakladajú veľké prostriedky. Je preto potrebné vytvoriť touto miestnou daňou zdroj príjmov pre samosprávy a Oblastné organizácie cestovného ruchu, ktoré tak získajú zdroj pre financovanie skvalitňovania tejto oblasti a zlepšovanie infraštruktúry ktorá slúži cestovnému ruchu aj miestnym občanom. Vytvára sa tak tiež motivácia pre samosprávy aj miestnych občanov podporovať rozvoj turizmu vo svojej obci a meste, keďže cestovný ruch takto priamo vytvára zdroje potrebné pre skvalitňovanie kvality života a úrovni infraštruktúry v danom meste a regióne.
Kľúčovou súčasťou produktov cestovného ruchu platené atrakcie a podujatia spojene s turistikou v regiónoch. Navrhuje sa pripočítavať k cene vstupného daň zo vstupného, ktorú platí návštevník a tak vytvárať zdroje, ktoré samosprávy opäť využijú predovšetkým v oblasti podpory a rozvoja cestovného ruchu  v regióne. Daň platí návštevník zariadenia, alebo podujatia tak, že o príslušnú daň bude nepatrne zvýšená cena vstupného. Zavedenie dane a sadzbu dane v zákonom daných rámcoch určuje obec. Daň odvádza prevádzkovateľ zariadenia, alebo usporiadateľ podujatia, nakoľko ju predtým od návštevníkov zinkasoval. Daň nie je jeho príjmom.

Predmet dane

Predmetom dane je vstupné alebo poplatok vyberaný od návštevníkov zábavných, kultúrnych, športových, rekreačných a obdobných podujatí a vstupné za návštevu atrakcii a zariadení tohto a obdobného typu, v ktorých sa za návštevu a užívanie týchto zariadení vyberá od návštevníkov vstupné, alebo iná forma odplatného plnenia.

Daňovník

Daňovníkom je fyzická osoba ktorá sa za odplatu zúčastňuje na podujatí, alebo za odplatu využíva zariadenie podľa § 76a.

Sadzba dane

Sadzbu dane určí obec v % z ceny vstupného, alebo ceny za návštevu, alebo užívanie zariadenia podľa §76a, za osobu, alebo skupinu osôb, maximálne však 5 % z tejto ceny a minimálne 10 euro centov z tejto ceny.

Obec môže všeobecne záväzným nariadením stanoviť rôznu sadzbu dane pre rôzne typy podujatí a zariadení.

Vyberanie dane

Platiteľom dane je prevádzkovateľ zariadenia, alebo usporiadateľ podujatia, ktorý odplatné vstupné vyberá.

Správa dane

Miestne príslušnou obcou je obec, na ktorej území sa zariadenie nachádza, alebo koná podujatie.

Splnomocňovacie ustanovenia

Obec ustanoví všeobecne záväzným nariadením najmä náležitosti a lehotu oznamovacej povinnosti platiteľa dane, sadzbu dane, rozsah a spôsob vedenia preukaznej evidencie na účely dane, spôsob vyberania dane, náležitosti potvrdenia o zaplatení dane, lehoty a spôsoby jej odvodu obci, prípadné oslobodenia od tejto dane alebo zníženia dane.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

daň zo vstupného

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X