Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aká odmena patrí likvidátorovi od 1. 10. 2020 a čo všetko obsahuje zoznam majetku?

likvidácia
likvidácia Foto: Getty Images
15. júla 2020 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Od 1. 10. 2020 nastávajú zmeny v oblasti likvidácie spoločnosti, ktorým sme sa venovali už skôr. Ministerstvo spravodlivosti SR v súčasnosti vydalo vyhlášku, ktorou sa od októbra ustanovujú niektoré podrobnosti v rámci likvidácie spoločnosti. Vyhláškou č. 193/2020 Z. z., ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia Obchodného zákonníka o likvidácii sa vykonávajú ustanovenia § 75 ods. 4, § 75a ods. 3, § 75g a § 771a Obchodného zákonníka súvisiace s novou právnou úpravou zrušenia a zániku obchodnej spoločnosti (družstva) a ich prípadnou nadväzujúcou likvidáciou.

Významným nedostatkom právnej úpravy likvidácie obchodných spoločností (družstiev) bola neadekvátna motivácia pre zúčastnené osoby proces likvidácie úspešne iniciovať, viesť a efektívne ukončiť. Jedným z prvkov, ktoré majú významný vplyv na motiváciu, najmä v prípadoch tzv. núteného zrušenia obchodnej spoločnosti (družstva), kde je predpoklad absencie dohody na výške odmeny a náhrade nákladov likvidátora, je práve právna úprava určenia odmeny za výkon funkcie likvidátora, spôsob jej určenia ako aj určenie náhrady hotových výdavkov účelne vynaložených v súvislosti s vykonaním likvidácie obchodnej spoločnosti (družstva).

Vyhláška upravuje tiež povinnosť zloženia preddavku na likvidáciu, ktorý plní najmä funkciu zabezpečenia nevyhnutných prostriedkov pre vykonanie základných prvotných šetrení potrebných pre zistenie, či majetkové pomery spoločnosti vôbec umožňujú „otvoriť“ skutočný proces likvidácie.

Vo vyhláške sú určené tri druhy odmien. Paušálnou sumou sú odmeňované niektoré činnosti likvidátora, ktoré je potrebné počas likvidácie uskutočniť pri zachovaní postupu s odbornou starostlivosťou a takéto čiastkové odmeny by v zásade mali byť pokryté z preddavku na likvidáciu aj v prípadoch, ak by likvidačná podstata bola inak z hľadiska hodnoty majetku prázdna, resp. jej hodnota by spočívala len v hodnote majetku, o ktorý bola ukrátená napr. v dôsledku odporovateľných právnych úkonov. Druhý druh odmeny je odmena zo speňaženia. Tá je nastavená motivačne a z hľadiska výšky degresívne. Zásadne vyššie sú však odmeňované činnosti likvidátora, ktorý v prospech likvidačnej podstaty prinesie prospech uplatnením niektorých práv, a to najmä v prípadoch neekvivalentných transakcií s konfliktom záujmov. Značná časť odmeny likvidátora sa odvíja od jeho úspechu pri uspokojení veriteľov. Ide najmä o prejav snahy predkladateľa o nový prístup k riešeniu motivácie uspokojiť veriteľov likvidovanej spoločnosti čím skôr.

Preddavok na likvidáciu

Preddavok na likvidáciu je novým inštitútom, ktorý priniesla novela Obchodného zákonníka. Cieľom zavedenia preddavku do zákona je snaha vyhýbať sa začatiu procesov likvidácie v prípadoch, ak nie sú pokryté aspoň základné náklady šetrení majetkových pomerov spoločnosti, ktoré umožňujú „otvoriť“ skutočný proces likvidácie. Preto sa zavádza univerzálne pravidlo, že v oboch prípadoch ustanovenia likvidátora (súdom, spoločníkmi)
bude musieť byť zložený preddavok na úhradu odmeny a náhrady výdavkov likvidátora určený vo výške 1.500,- €. Jeho výška je porovnateľná s preddavkom na úhradu odmeny a výdavkov predbežného správcu v konkurzných konaniach.
Takémuto preddavku je poskytnutá exekučná ochrana ako aj ochrana pred jeho prípadným zahrnutím do konkurznej podstaty a hodnota preddavku môže byť vyplatená likvidátorovi len v presne vymedzených prípadoch. Ten taký majetkový zdroj v zásade použije na úhradu svojej odmeny a prípadných nákladov likvidácie, a to aj v prípadoch, ak by nebol iný zdroj ich krytia. Skladaním preddavku aj v situáciách „dobrovoľných“ likvidácií sa predchádza situáciám, že spoločníci formálne ustanovia za likvidátora „nekontaktnú osobu“, ktorá sa potom prípadne vzdá svojej funkcie a celá likvidácia sa tak presunie na plecia súdu a osoby zo zoznamu správcov a bude hroziť riziko, že táto nebude mať pokryté ani základné náklady spojené s prípadom. Preddavok na likvidáciu tak plní aj funkciu istej garancie „minimálnej“ výšky celkovej odmeny za výkon funkcie a náhrady hotových výdavkov súvisiacich s vykonaním likvidácie. Zloženie preddavku na likvidáciu do notárskej úschovy sa bude v prípadoch tzv. dobrovoľného zrušenia spoločnosti s likvidáciou preukazovať priložením listiny, ktorou sa preukazuje zloženie preddavku na
likvidáciu (potvrdenie, resp. osvedčená kópia notárskej zápisnice o úschove peňazí) k návrhu na zápis zmeny zapísaných údajov v obchodnom registri voleného vždy v závislosti od konkrétnej právnej formy spoločnosti.
V prípade tzv. núteného zrušenia spoločnosti bude musieť uvedenú skutočnosť príslušnému súdu preukázať osoba rovnako predložením napr. osvedčenej kópie notárskej zápisnice o úschove peňazí podľa Notárskeho poriadku.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Odmena likvidátora
  • Paušálna odmena
  • Odmena za speňaženie
  • Odmena za uspokojenie veriteľov
  • Zoznam majetku

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

likvidácialikvidátorPrémiový obsahzoznam majetku

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ukončenie podnikania

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

27máj8:30Podnikové kombinácie a ich formy v zmysle postupov účtovania a zákona o dani z príjmov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

27máj8:30Podnikové kombinácie a ich formy v zmysle postupov účtovania a zákona o dani z príjmov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

30máj8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X