Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Aké odvodové a iné povinnosti má živnostník voči poisťovniam a úradom v roku 2021?

povinnosti živnostníka
povinnosti živnostníka Foto: Getty Images
30. júna 2020 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Zákony ukladajú živnostníkom viaceré povinnosti voči poisťovniam a úradom pri založení a prevádzkovaní živnosti. V článku prinášame krátky prehľad týchto povinností a odvodov platných pre rok 2021.

Ohlásenie živnosti v roku 2021 možno vykonať:

  • osobne prostredníctvom miestne príslušného Okresného úradu, na Odbore živnostenského podnikania, respektíve na Jednotnom kontaktom mieste (JKM), kedy je poplatok za ohlásenie voľnej živnosti je 5 eur a poplatok za ohlásenie remeselnej alebo viazanej živnosti je vo výške 15 eur,
  • elektronicky (online) prostredníctvom elektronickej služby na založenie živnosti, ktorá je dostupná na portáli verejnej správy www.slovensko.sk, prípadne prostredníctom splnomocnenia inému subjektu, kedy je ohlásenie voľnej živnosti bez poplatku a ohlásenie remeselnej alebo viazanej živnosti stojí 7,50 eur

Prvé ohlásenie je oficiálnym začiatkom podnikania. Pri ohlásení remeselnej alebo viazanej živnosti je potrebné doložiť príslušné potvrdenia o odbornej spôsobilosti podľa Živnostenského zákona.

Povinnosti voči Sociálnej poisťovni

Začínajúci podnikateľ nemá voči Sociálnej poisťovni žiadnu ohlasovaciu povinnosť. V prvom roku podnikania sa ho totiž netýka ani povinnosť platiť do tejto poisťovne odvody. Povinnosti voči Sociálnej poisťovní má živnostník až po prekročení ročnej hranice príjmov od 1. júla, alebo 1. októbra nasledujúceho roka, podľa toho, kedy podá daňové priznanie. Živnostník si však v prípade záujmu môže platiť dobrovoľné príspevky. Ako dobrovoľný platca sa živnostník môže prihlásiť priamo na pobočke Sociálnej poisťovne.

Dôležitým termínom pre SZČO je 1. júl príslušného roka, pokiaľ podáva daňové priznanie v riadnom termíne. V tomto termíne sa prehodnocuje vznik a zánik povinného poistenia, vymeriavací základ a ustanovuje sa presná výška poistného. Vznik a zánik povinného poistenia, vymeriavací základ a výšku poistného oznamuje SZČO Sociálna poisťovňa.

Oznámenie od Sociálnej poisťovne v júli nedostanú len tí, ktorí nemali povinné poistenie, ktorým od 1. júla povinné poistenie nevzniklo alebo ktorí mali predĺženú lehotu na podanie daňového priznania. Ak je SZČO od 1. júla povinne poistená, v oznámení od Sociálnej poisťovne sa dozvie aj novú výšku poistného. Toto poistné treba prvýkrát zaplatiť za júl so splatnosťou 8. augusta. Ak požiadala SZČO o odklad daňového priznania, novú výšku poistného jej oznámeni Sociálna poisťovna v októbri. Novú výšku poistného prvýkrát zaplatí za október so splatnosťou 8. novembra.

Hranica hrubých príjmov za rok 2020, po presiahnutí ktorej musí byť SZČO od 1. júla 2020 (pri odloženom daňovom priznaní od 1. októbra 2020) povinne poistená, dosahuje 6 552 eur. Ide o 12-násobok platného minimálneho vymeriavacieho základu na rok 2020 (12×546 eura).

Do ôsmich dní od zmeny je potrebné hlásiť:

  • zmenu mena, priezviska, trvalého pobytu a zrušenie povolenia na trvalý pobyt alebo povolenia na prechodný pobyt,
  • prerušenie povinného poistenia.

Samostatne zárobkovo činná osoba má tieto ďalšie povinnosti:

  • preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie a zánik nároku na dávku, nároku na výplatu príslušnej dávky a jej sumu (ak bol písomne vyzvaný Sociálnou poisťovňou, aby preukázal tieto skutočnosti, je povinný výzve vyhovieť v lehote do 8 dní odo dňa doručenia výzvy, ak Sociálna poisťovňa neurčila inú lehotu)
  • počas trvania dočasnej pracovnej neschopnosti dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom
  • počas dočasnej pracovnej neschopnosti sa zdržiavať na adrese uvedenej v žiadosti o priznanie nemocenskej dávky
  • ak dočasná pracovná neschopnosť trvala viac ako 10 dní, oznámiť Sociálnej poisťovni ukončenie dočasnej pracovnej neschopnosti do 3 dní odo dňa jej skončenia
  • vrátiť príslušnú dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého jej nepatrila (alebo nepatrila v poskytovanej sume).

Povinnosti voči zdravotnej poisťovni

Registráciu na zdravotné poistenie vykoná za podnikateľa automaticky Jednotné kontaktné miesto pri podávaní žiadosti o založenie živnosti. Živnostník nemá teda voči zdravotnej poisťovni samostatnú oznamovaciu povinnosť. Povinnosť platiť mesačné odvody do zdravotnej poisťovne vzniká živnostníkovi na rozdiel od odvodov do Sociálnej poisťovne ihneď po vzniku živnosti. Minimálny vymeriavací základ od 1. januára 2021 na zdravotné a sociálne poistenie pre SZČO a dobrovoľne poistenú osobu je 546 eur.

Maximálny vymeriavací základ na zdravotné poistenie sa od 1. januára 2017 zrušil, zdravotné odvody tak odvtedy nie sú zhora ohraničené. Platby na zdravotné poistenie sú vo výške 14 % z vymeriavacieho základu a 7 % z vymeriavacieho základu v prípade osoby so zdtavotným postihnutím. V roku 2021 začínajúci živnostník platí minimálne zdravotné odvody vo výške 76,44 eur mesačne a 38,22 v prípade osoby so zdravotným postihnutím. Výšku nových mesačných odvodov oznámi SZČO zdravotná poisťovňa listom po vykonaní ročného zúčtovania. Zdravotné odvody sa platia mesiac pozadu, vždy najneskôr do 8. dňa nasledujúceho mesiaca.

Povinnosti voči daňovému úradu

Asi najdôležitejšia inštitúcia pre podnikateľa je daňový úrad. Jednotné kontaktné miesto automaticky zaregistruje podnikateľa ako fyzickú osobu pre účely dane z príjmov, takže ani voči daňovému úradu nemá živnostník pri ohlásení živnosť samosttatnú ohlasovaciu povinnosť. Živnostník má po založení živnosti povinnosť zriadiť elektronický prístup na komunikáciu s daňovým úradom, keďže od 1. 7. 2018 majú všetci podnikatelia povinnosť komunikovať s daňovým úradom elektronicky, ako aj elektronicky podávať daňové priznanie.

Všeobecné povinnosti živnostníka

  • Podnikateľ je povinný pri prevádzkovaní živnosti dodržiavať podmienky ustanovené Živnostenským zákonom, ako aj ďalšími osobitnými predpismi.
  • Podnikateľ je povinný prevádzkovať živnosť riadne, poctivo a odborne. Tejto povinnosti sa nemôže zbaviť ani v prípade, ak podnikateľskú činnosť prevádzkuje prostredníctvom zodpovedného zástupcu. Riadne, poctivo a odborne nie sú vykonávané živnosti, pri ktorých prevádzkovaní opakovane dochádza k poskytovaniu nekvalitných tovarov a služieb z dôvodov porušovania osobitných predpisov, najmä technických noriem a profesijných zvyklostí. Riadne a poctivo nevykonáva živnosť podnikateľ, ktorý:
    a) bez závažných dôvodov neplní svoje daňové, poplatkové a odvodové povinnosti podľa osobitných predpisov,

    b) zabezpečuje činnosť, ktorá je predmetom jeho podnikania, fyzickými osobami bez povinne uzavretého pracovnoprávneho vzťahu.

  • Podnikateľ je povinný označiť prevádzkareň najneskôr v deň začatia prevádzkovania živnosti. Spôsob označenia prevádzkarne určujú osobitné predpisy.
  • Kategorizáciu ubytovacích zariadení a klasifikačné znaky na ich zaraďovanie do tried upraví Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky všeobecne záväzným právnym predpisom.
  • Podnikateľ zodpovedá za hodnoverné preukázanie spôsobu nadobudnutia tovaru a materiálu. Nadobudnutie tovaru a materiálu sa preukazuje dokladmi obsahujúcimi údaje identifikujúce dodávateľa, odberateľa, komoditu tovaru alebo materiálu, jeho množstvo a termín dodania. Podnikateľ preukazuje pôvod tovaru sám alebo prostredníctvom osoby zodpovednej za činnosť prevádzkarne.
  • Podnikateľ zodpovedá za to, že jeho zamestnanci spĺňajú spôsobilosť na výkon povolania ustanovenú osobitnými predpismi, ako aj znalosť hygienických a bezpečnostných predpisov. Ak to vyžaduje povaha práce alebo inej činnosti, zodpovedá aj za to, že sa zamestnanci podrobili prehliadkam podľa predpisov o opatreniach proti prenosným chorobám.
  • Podnikateľ podľa je povinný zabezpečiť, aby doklady alebo ich kópie o ustanovení zodpovedného zástupcu a jeho odbornej spôsobilosti boli v každej prevádzkarni a v združenej prevádzkarni.
  • Podnikateľ je povinný oznámiť príslušnému živnostenskému úradu všetky zmeny a doplnky týkajúce sa údajov a dokladov ustanovených na ohlásenie živnosti a predložiť o nich doklady do 15 dní od vzniku týchto zmien. Oznámenie nového predmetu podnikania nie je zmenou údajov uvedených v ohlásení, ale novým ohlásením.

Živnostníci majú v zmysle ďalších zákonov aj množstvo iných povinností, ktoré je potrebné dodržiavať. Pri prevádzkovaní živnosti tak treba sledovať prijímané legislatívne zmeny.

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

know-howNaštartujte svoj biznispovinnosti živnostníkarok 2021szčo

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako založiť živnosť

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X