- Podnikam.sk
- Články
- Účtovníctvo
- Cestovné náhrady
- Aké sú cestovné náhrady (diéty) živnostníkov a iných SZČO od 1.9.2022 a v roku 2023?
Aké sú cestovné náhrady (diéty) živnostníkov a iných SZČO od 1.9.2022 a v roku 2023?
Pracovné cesty tvoria bežnú súčasť profesionálneho života väčšiny podnikateľov (živnostníkov) a iných samostatne zárobkových osôb (SZČO). Platná a účinná legislatíva umožňuje týmto subjektom uplatnenie daňových výdavkov spojených s pracovnou cestou, ktoré si môžu uplatňovať vo forme cestovných náhrad rovnako ako zamestnanci vyslaní na pracovnú cestu.
V nasledujúcom článku si priblížime jednotlivé cestovné náhrady a niektoré dôležité aspekty, ktoré sa s nimi spájajú, ako aj sumy a podmienky platné pre rok 2022 a 2023.
Cestovné náhrady živnostníkov a iných SZČO upravuje najmä zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákon o dani z príjmov“) a zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov (ďalej len ako „zákon o cestovných náhradách“).
Druhy cestovných náhrad v roku 2022 a 2023
Cestovné náhrady sú daňovým výdavkom živnostníka alebo inej SZČO (podnikateľa) vtedy, ak sú vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto pravidelného výkonu ich podnikateľskej činnosti, a to maximálne vo výške ustanovenej zákonom o cestovných náhradách.
Živnostník a iná SZČO si môže v súvislosti s pracovnou cestou uplatniť nasledovné cestovné náhrady:
- náhradu preukázaných cestovných výdavkov,
- náhradu preukázaných výdavkov za ubytovanie,
- stravné,
- náhradu preukázaných potrebných vedľajších výdavkov,
- náhrada preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny, náhrada za poistenie nevyhnutných liečebných nákladov pri zahraničnej pracovnej ceste, náhrada za povinné a odporúčané očkovanie.
Zákon o dani z príjmov ustanovuje, že daňovník, ktorý je živnostníkom alebo inou SZČO si môže pri pracovnej ceste uplatniť výdavky (náklady) daňovníka vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom pravidelne vykonáva činnosť, a to najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa zákona o cestovných náhradách.
Príklad:
Ak má živnostník alebo iná SZČO sídlo a vykonáva prácu v kancelárii v Bratislave a má dohodnuté pracovné stretnutie s rokovaním v Poprade, tak za pracovnú cestu sa bude považovať aj cesta na toto stretnutie do Popradu a naspäť do Bratislavy. Podnikateľ si bude môcť uplatniť cestovné náhrady spojené s ubytovaním, použitím dopravného prostriedku, stravné a iné výdavky spojené s pobytom na tomto mieste (napríklad návšteva rodiny).
Upozornenie:
Zákon o cestovných náhradách používa v súvislosti so vznikom nároku podnikateľa na cestovné náhrady slovné spojenie preukázateľné cestovné výdavky, preukázateľné výdavky za ubytovanie a podobne.
Pre daňovníka to v praxi znamená, že ak si chce uplatniť cestovné náhrady, tieto výdavky musia byť podložené – preukázané – príslušnými dokladmi. Iba pri stravnom nie potrebné preukazovať sumu príslušným dokladom. Maximálna možná výška nároku stravného je ustanovená v zákone o cestovných náhradách. V tejto súvislosti je tiež potrebné upozorniť na to, že daňovník si do daňových výdavkov nemôže zahrnúť vreckové.
Náhrady živnostníka a inej SZČO na stravné počas pracovnej cesty v roku 2022
S účinnosťou od 1. mája 2022 je výška stravného určená Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 176/2019 nasledovne:
- pre časové pásmo 5 až 12 hodín je to suma: 6,40 eura,
- pre časové pásmo 12 až 18 hodín je to suma: 9,60 eura,
- pre časové pásmo nad 18 hodín je to suma: 14,50 eura.
Zároveň je v tejto súvislosti potrebné doplniť, že bez dokladovania si bude môcť živnostník alebo iná SZČO do daňových výdavkov zahrnúť za každý odpracovaný deň už len sumu vo výške 55 % z hodnoty stravného pre časové pásmo pracovnej cesty 5 až 12 hodín, čo predstavuje sumu 3,52 eura.
Uvedené sadzby stravného platia v rámci jedného kalendárneho dňa, a to pre rok 2022 (od 1.9.2022) a pre rok 2023.
Základné sadzby stravného v eurách alebo v cudzej menej pri zahraničných pracovných cestách upravuje Opatrenie Ministerstva financií SR č. 401/2012 zo dňa 12. decembra 2012, pričom pre rok 2022 platia nasledovné pravidlá:
Zákon o cestovných náhradách ustanovuje, že pri zahraničnej pracovnej ceste patrí podnikateľovi za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v eurách alebo v cudzej mene.
Stravné v eurách alebo v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na nasledujúce časové pásma:
- do 6 hodín vrátane,
- nad 6 hodín až do 12 hodín,
- nad 12 hodín.
Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni:
- do 6 hodín vrátane, patrí podnikateľovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
- nad 6 hodín až 12 hodín, patrí podnikateľovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
- nad 12 hodín, patrí podnikateľovi stravné v sume základnej sadzby stravného.
Stravné v eurách alebo v cudzej mene za kalendárny patrí živnostníkovi alebo SZČO vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, má nárok na stravné v eurách alebo v cudzej mene, ktoré je pre neho výhodnejšie.
V prípade leteckého spôsobu dopravy sa za rozhodujúci čas pre posúdenie času stráveného v jednotlivých krajinách považuje čas odletu lietadla podľa letového poriadku, ak zákon o cestovných náhradách neustanovuje inak (§ 16).
Upozornenie:
Pre zistenie nároku na vznik stravného na zahraničnej pracovnej ceste je dôležité poznať moment, kedy sa pracovná cesta začala.
Zákon o cestovných náhradách v tejto súvislosti v § 16 ods. 2 ďalej ustanovuje, že ak sa zahraničná pracovná cesta končí na území Slovenskej republiky, rozhodujúcim časom je čas prechodu štátnej hranice (v prípade cesty prostredníctvom osobného automobilu, autobusu alebo vlaku) a odlet, prílet lietadla podľa letového poriadku, odchod a príchod lode z prístavu, kde sa vykonáva vstupná a výstupná hraničná kontrola.
Ak má podnikateľ v rámci ubytovania preukázateľne poskytnuté raňajky, nárok na stravné sa mu znižuje o 25 % zo sumy stravného ustanoveného pre časové pásmo nad 18 hodín pri tuzemskej pracovnej ceste. Rovnako sa živnostníkovi a inej SZČO znižuje nárok na stravné v prípade, ak ma na pracovnej ceste preukázateľne zabezpečené bezplatné stravovanie, a to nasledovným spôsobom:
- raňajky – nárok na stravné sa znižuje o 25 %,
- obed – nárok na stravné sa znižuje o 40 %,
- večera – nárok stravné znižuje o 35 %,
- ak má zabezpečené kompletné stravovanie celý deň (raňajky, obed aj večera), tak sa nárok na stravné znižuje o 100 %.
Pri zahraničných pracovných cestách sa rovnakým spôsobom znižuje nárok na stravné pri časovo pásme nad 12 hodín.
Cestovné náhrady v roku 2022 a 2023
V súvislosti so snahou riešiť negatívne dopady pandémie koronavírusu (COVID-19) na zamestnávateľov a podnikateľské prostredie, bolo aj v oblasti cestovných náhrad prijaté opatrenie, ktorého hlavným cieľom bolo zmiernenie dopadov tejto krízy na uvedené subjekty.
Prijaté opatrenie bolo realizované zákonom č. 127/2020 Z. z. , ktorý novelizoval § 8 zákona o cestovných náhradách upravujúci mechanizmus zvyšovania súm stravného pre jednotlivé časové pásma a súm základnej náhrady poskytovanej za používanie cestných motorových vozidiel počas pracovných ciest.
Upozornenie:
Novo prijatá právna úprava sa týkala a platila v roku 2020 a 2021 pre všetkých zamestnávateľov.
Nová legislatívna úprava tak zabezpečila všetkým zamestnávateľom vo všetkých sférach pôsobnosti, že počas roku 2020 a 2021 sa nezvyšovali sumy stravného a sumy náhrad za používanie cestného motorového vozidla, a to ani v prípade, ak sa zvyšoval index cien jedál a nealkoholických nápojoch v reštauráciách a indexu položiek spojených s prevádzkou motorových vozidiel.
Prijaté opatrenie tak ponechalo v platnosti sumy stravného platného do 31. decembra 2021.
Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 143/2019 Z. z. o sumách základnej náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách v roku 2020 a 2021 sa zaviedla platnosť nasledovných súm pre uvedené obdobie do 31. decembra 2021. Od 1.9.2022 platia nové nasledujúce sadzby:
- pre jednostopové vozidlá a trojkolky to bude suma vo výške: 0,063 eura,
- pre osobné cestné motorové vozidlá to bude suma vo výške: 0,213 eura.
Pre rok 2022, respektívne od 1. januára 2022 do 31. decembra 2022, platia rovnaké sumy tak, ako to bolo v uplynulých dvoch rokoch, a nasledovné sumy:
- pre jednostopové vozidlá a trojkolky to bude suma vo výške: 0,053 eura,
- pre osobné cestné motorové vozidlá to bude suma vo výške: 0,213 eura.
Spôsob preukazovania spotreby elektrickej energie elektromobilmi
Zaujímavá situácia nastáva v prípade, keď pracovníci používajú hybridné automobily alebo elektromobily, čo sa v súčasnosti stáva praxou u mnohých podnikateľov.
- v nabíjacej stanici, kde obdrží doklad, ktorý si môže uplatniť rovnako ako daňový výdavok podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov alebo,
- nabíjaním na báze striedavého prúdu (klasická zástrčka) – prostredníctvom faktúry za elektrickú energiu.
- vlastným meraním (pri ktorom si daňovník musí viesť knihu jázd) – spotreba preukázaná na základe vlastnej internej smernice, ktorou sa preukáže skutočná spotreba a postup, akým bola táto spotreba zistená. Pri tomto spôsobe určenia spotreby elektrickej energie je potrebné na účely správneho zistenia výšky daňového výdavku sledovať skutočnú spotrebu elektrickej energie a viesť osobitné záznamy spotreby elektrickej energie v prepočte na 100 km jazdy. Pri vlastnom meraní spotreby elektrickej energie je možné primerane použiť aj postup stanovený v oznámení Ministerstva financií SR č. 8029/2000-72 o spôsobe stanovenia výšky daňového výdavku na spotrebu pohonných látok motorového vozidla určeného na nákladnú dopravu a špeciálne použitie (publikované vo Finančnom spravodajcovi č. 12/2000), v tomto prípade si daňovník môže uplatniť daňové výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov alebo,
- meračom (zabudovaným priamo vo vozidle), prostredníctvom ktorého by sa dalo zistiť presný odber kWh elektrickej energie.
Náhrady živnostníka a SZČO za použitie osobného motorového vozidla počas pracovnej cesty v roku 2022 a 2023
Živnostník alebo iná SZČO môže použiť počas pracovnej vlastné osobné motorové vozidlo, ktoré nie je zahrnuté do obchodného majetku. V takomto prípade si môže uplatniť výdavky (náklady) nasledovným spôsobom:
- výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden kilometer podľa zákona o cestných náhradách, pričom základnú náhradu za každý jeden km jazdy podľa zákona o cestovných náhradách si môže uplatniť iba v prípade, ak daňovník nemal predmetné vozidlo zahrnuté v obchodnom majetku v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach,
- vo forme paušálnych výdavkov do výšky 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne.
Upozornenie:
Od 1. júla 2019 bola Opatrením Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR č. 143/2019 z. z. zvýšená dovtedy platná sadzba základnej náhrady za jeden kilometer na aktuálne platnú sumu 0,193 eura. V súvislosti s vyššie uvedenou novelizáciou ako reakciou na zmiernenie dopadov pandémie COVID-19 na zamestnávateľov a podnikateľské prostredie, je táto suma platná bez zvýšenia do 31. decembra 2021 a rovnaká ostáva aj pre rok 2022.
Podnikateľ môže na pracovnej ceste použiť aj prenajaté alebo požičané motorové vozidlo a v týchto prípadoch môže pri uplatňovaní daňových výdavkov vynaložených na spotrebu pohonných látok postupovať podľa § 19 ods. 2 písm. l) zákona o daní príjmov nasledovnými spôsobmi:
- uplatniť si výdavky na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a vypočíta ich podľa najazdených kilometrov,
- uplatniť si výdavky určené na základe doklade o nákupe pohonných látok vo výške vykázanej z prístrojov satelitného systému sledovania prevádzky vozidiel,
- uplatniť si výdavky vo forme paušálnych výdavkov do výške 80 % z celkového preukázateľného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie.
Náhrady živnostníka a SZČO za ubytovanie počas pracovnej cesty v roku 2022 a 2023
Do daňových výdavkov si môže živnostník a iná SZČO započítať aj náklady, ktoré počas pracovnej cesty vynaložil na ubytovanie. Tieto výdavky však musia byť preukázateľné doložené dokladmi z využitého ubytovacieho zariadenia v tuzemsku alebo v zahraničí.
Upozornenie:
Podnikateľ (živnostník alebo iná SZČO) si môže uplatniť nárok na náhradu za ubytovanie len v prípade, že disponuje dokladom z ubytovacieho zariadenia, ktorého prevádzkovateľ je držiteľom živnostenského alebo obdobného oprávnenia s predmetom podnikania v oblasti poskytovania ubytovacích služieb.
Povinnosť preukázať výdavok (náklad) vyplýva živnostníkovi alebo inej SZČO (podnikateľovi) z oboch spomínaných právnych predpisov (zákona o cestovných náhradách aj zákona o dani z príjmov).
Príklad:
Ak by si podnikateľ zabezpečil ubytovanie v prenajatom byte, takýto náklad by si nemohol uplatniť, pretože sa nejedná o ubytovacie zariadenie, ktoré poskytuje ubytovacie služby v zmysle zákona.
Zákon podnikateľom zároveň priznáva nárok na náhrady preukázaných cestovných výdavkov za cesty na návštevu jeho rodiny, náhrady za poistenie nevyhnutných liečebných nákladov pri zahraničnej pracovnej ceste a náhrady za povinné a odporúčané očkovania, ktoré podstúpi počas pracovnej cesty, alebo v súvislosti s ňou predtým alebo po jej ukončení. V týchto prípadoch je nevyhnutné doložiť / preukázať vynaloženie výdavkov prostredníctvom príslušných dokladov.