Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Cestovné náhrady (diéty) SZČO v roku 2021 – praktické príklady

Cestovné náhrady
pracovná cesta Foto: Thinkstock
21. januára 2021 Zdroj podnikam.sk Tlačiť

Nielen zamestnanci, ale aj samotní podnikatelia musia na dosiahnutie a udržanie príjmov často vycestovať na pracovné cesty. Samotný podnikateľ má tak isto ako zamestnanec nárok na cestovné náhrady pri uskutočnení tuzemskej alebo zahraničnej pracovnej cesty.

Cestovné náhrady (diéty)

O tom, že tieto výdavky a v akej výške sú pre podnikateľa daňovým výdavkom hovorí zákon o dani z príjmov, § 19: „výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu.

V praxi ide o výdavky vynaložené na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom, ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu

Pre samostatne zárobkovo činné osoby od 1.1.2011 vreckové nie je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane. Takže, ak si takáto osoba pripočíta k stravnému vreckové, toto vreckové sa zaráta do príjmu z ktorého zaplatí daň.

Upozornenie:

Zákonom č. 127/2020 Z. z. bol s účinnosťou od 21.05.2020 novelilozaný aj zákon č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách. Zmena sa týka § 8 tohto zákona, ktorý upravuje mechanizmus zvyšovania súm stravného pre ustanovené časové pásma a sumy za používanie cestných motorových vozidiel počas pracovných ciest.

V súvislosti so snahou o zmiernenie negatívneho dopadu pandémie koronavírusu (COVID-19) na zamestnávateľov, bolo uvedeným právnym predpisom prijaté opatrenie, ktoré spočíva v tom, že do 31. decembra 2021 sa nebude uplatňovať mechanizmus ustanovený pre zvyšovanie súm stravného pri tuzmeských pracovných cestách, ani sumy základných náhrad ustanovené za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách.

Nová právna úprava sa týka všetkých zamestnávateľov v podnikateľskej, rozpočtovej a príspevkovej sfére a ďalších oblastiach pôsobnosti. V článku okrem iného prinášame aj prehľad aktuálne platných súm cestovných náhrad platných pre roky 2020 a 2021, ako aj ďalšie praktické príklady a kalkulácie.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

 • Ako si správne vypočítať výšku dennej náhrady
 • Cestovné náhrady podnikateľa pri tuzemských pracovných cestách
 • Druhy výdavkov spojených s pracovnými cestami
 • Výdavky pri použití vlastného motorového vozidla nezahrnutého v obchodnom majetku
 • Zahraničná pracovná cesta podnikateľa a cestovné náhrady
 • Stravné
 • Praktické príklady

  Exkluzívny obsah pre členov klubu

  Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

know-hownákladyPrémiový obsahrok 2021zamestnanciživnostenské podnikanie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

30jan8:30Zákon o účtovníctve v praxi a jeho novinky na rok 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

31jan8:30Práca so spätnou väzbou – cesta k efektívnejšej komunikácii8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

31jan8:30Whistleblowing – nové povinnosti po novele zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X