Ďalšia dovolenka
Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi, ktorý sa dal zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2 na území Slovenskej republiky (ďalej len „ochorenie COVID-19“), a absolvoval jednu dávku očkovania pri jednodávkovej vakcíne alebo druhú dávku očkovania pri dvojdávkovej vakcíne, ďalšiu dovolenku v rozsahu najmenej jeden deň, najviac však päť dní. Zamestnávateľ musí poskytnúť ďalšiu dovolenku podľa tohto odseku pre všetkých zamestnancov, zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19, rovnako.
V prípade potreby opakovania vakcinácie proti ochoreniu COVID-19 sa ustanovenie vzťahuje i na každé ďalšie opakovanie vakcinácie proti ochoreniu COVID-19.
Zavádza sa tak možnosť pre zamestnávateľa poskytnúť dovolenku naviac, ako tzv. ďalšiu dovolenku, alebo jednorazový finančný príspevok. Rovnosť v zaobchádzaní so zamestnancami musí byť zachovaná takým spôsobom, že pravidlá, ktoré v zmysle tejto novej zákonnej úpravy zamestnávateľ zavedie, musia platiť pre všetkých zaočkovaných rovnako (bez ohľadu na to, akou vakcínou sa dali zaočkovať, kedy tak urobili, ako i bez ohľadu na ich pracovné zaradenie, či druh vykonávanej práce a pod.).
Novela zavádza maximálnu výšku ďalšej dovolenky v rozmedzí 1 až 5 dní, aby bola zachovaná primeranosť a odôvodnenosť vo vzťahu k sledovanému všeobecnému záujmu a nebolo možné toto pravidlo neprimerane používať. Koľko dní ďalšej dovolenky zamestnávateľ presne určí, je potom na jeho rozhodnutí. Na takto priznanú ďalšiu dovolenku sa budú rovnako vzťahovať všetky pravidlá o dovolenke, ako napríklad i nárok na jej preplatenie pri jej nevyčerpaní a pod.
Voľno v deň očkovania
Zamestnávateľ ďalej poskytne zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku na účasť na darovaní krvi, očkovaní proti ochoreniu COVID-19, aferéze a darovaní ďalších biologických materiálov. Pracovné voľno patrí na nevyhnutne potrebný čas a to za čas cesty na odber alebo na očkovanie a späť a za čas na zotavenie po odbere alebo po očkovaní, pokiaľ tieto skutočnosti zasahujú do pracovného času zamestnanca. Podľa charakteru odberu alebo očkovania a zdravotného stavu darcu alebo očkovaného môže lekár určiť, že čas potrebný na jeho zotavenie sa predlžuje, najviac po dobu zasahujúcu do pracovného času v rámci 96 hodín od nástupu cesty na odber alebo očkovanie. Ak nedôjde k odberu alebo očkovaniu, poskytne sa pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku len za preukázaný nevyhnutne potrebný čas neprítomnosti v práci.
Novela zavádza voľno v deň očkovania obdobne ako v prípade darovania krvi.
Očkovanie proti ochoreniu COVID-19
Ďalej sa v rámci sociálnej politiky zamestnávateľa zavádza možnosť vyplácať jednorazový finančný príspevok zamestnancom, ktorí sa dali zaočkovať. Zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi, ktorý sa dal zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, a absolvoval jednu dávku očkovania pri jednodávkovej vakcíne alebo druhú dávku očkovania pri dvojdávkovej vakcíne, jednorazový finančný príspevok za očkovanie najviac v sume 275 eur. Zamestnávateľ musí určiť jednorazový finančný príspevok za očkovanie podľa tohto odseku pre všetkých zamestnancov, zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19, rovnako.
V prípade potreby opakovania vakcinácie proti ochoreniu COVID-19 sa ustanovenie vzťahuje i na každé ďalšie opakovanie vakcinácie proti ochoreniu COVID-19.
Na vyplácanie jednorazového finančného príspevku za očkovanie sa primerane vzťahujú ustanovenia o finančnom príspevku na stravovanie.